7,8-PN-Kształtowanie skoczności w PN.DOC

(44 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI: 29

KONSPEKT LEKCJI: 7-8

 

DATA: 27.09.2007

 

DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA

 

TEMAT: Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie skoczności w piłce nożnej.

 

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

 

Ilość uczestników: 16

 

Klasa/ Płeć: IIB / M

 

Czas trwania zajęć: 90 min.

 

Przybory:  piłki, materace, płotki

 

 

 

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

 

 

1.Umiejętności: zawodnik doskonali poznane elementy techniki oraz taktyki

              gry w piłkę nożną

 

2.Wiadomości : zawodnik zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych

 

3.Sprawność motoryczna. : szybkość, zwinność, skoczność, siła

 

4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w parach, trójkach

 

 

 

Imię i nazwisko prowadzącego:Łukasz Biliński


 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

 

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

 

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

 

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1.       trucht dookoła sali

-          krążenia RR

-          cwał bokiem

-          przekładanka

-          bieg tyłem

-          w biegu skip A

-          w biegu skip C

2.stojąc w lekkim rozkroku RR w górze wykonujemy skony T w przód z pogłębieniem,

3.stojąc w rozkroku wykonujemy skłon T do NL i do NP.

4.w pozycji stojącej, NN razem złączone staramy się głową dotknąć kolan

5.krok skrzyżny (prawa noga w przód) skłon do nogi prawej, a  następnie zmiana nogi.

6.gra w tzw. „dziada”- trener dzieli zawodników po sześć osób. Na każdą szóstkę przypada jedna piłka. Z pośród szóstki wybieramy jednego, który będzie ustawiony w

środku. Natomiast pozostała piątka utworzy koło. Zawodnicy znajdujący się na

obwodzie koła podają do siebie piłkę, a zadaniem zawodnika znajdującego się w                                        środku jest jej przechwycenie, jeśli to się uda to wtedy następuje zmiana zawodnika.

 

 

 

 

 

 

20 min.

 

- ustawienie w kole

 

 

 

 

- ustawienie w rozsypce, każdy z ćwiczących posiada piłkę

- NN muszą być wyprostowane w stawie kolanowym

-na początku zawodnicy podają do siebie piłkę na dwa kontakty, po pewny czasie następuje podanie piłki na jeden kontakt czyli tzw. „ z pierwszej”

 

 

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Ćwiczący wykonują następujące ćwiczenia:

1. Zawodnicy ustawieni w rzędzie na wysokości połowy sali, każdy z piłką. Przed nimi ustawione są wzdłuż trzy materace, a na materacach trzy płotki. Wykonują przeskoki obunóż przez płotki, piłkę trzymając w rękach, poczym uderzają piłkę z półwoleja raz z prawej nogi i raz z lewej nogi.

2.Ustawienie j.w. z tym, że z boku znajduje się trener jako stały podający. Zawodnik podaje mu piłkę, następnie przeskakuje płotki, trener odgrywa piłkę zawodnikowi i kończy strzałem na bramkę. Uderzają  piłkę PN i LN. Trener znajduje się z prawej strony boiska.

4, j.w. z tym, że trener stoi z lewej strony boiska.

5.Zabawa z piłka „żonglerka”- dowolną częścią ciała.

6.Ustawienie w trójkach. 1 obrońca, 2 i 3 atakujący. 3 trzyma piłkę w rękach i podaje ja do 2, który wyprzedza 1 i odgrywa 3 najpierw głową raz z prawej strony i raz z lewej strony, a następnie z nogi z obu stron. Następnie 3 rzuca piłkę pod nogi i wykonują akcję z 2, w stronę bramki, kończąc strzałem. Zadaniem obrońcy jest przeszkadzanie i odbiór piłki. Po każdej akcji następuje zmiana między zawodnikami.

7.Cwiczenia rozciągające głównie mięśni łydki.

8.Ustawienie w trójkach. Jedna piłka na trójkę. Zawodnicy wykonują do siebie podania piłki nogą z pierwszej. Po podaniu zawodnik  idzie za plecy zawodnika do którego podawał piłkę. Zawodnicy poruszają się w stronę bramki i kończą akcję strzałem.

9.Ustawienie j.w. z tym, że zawodnicy wykonują do siebie podania piłki głową.

10.Gra w piłkę nożną 3x3.

 

32 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 min.

Po 30 min. następuje zmiana

Zespołów i zmiana ról.

 

 

Na bramce znajduje się bramkarz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Uspokojenie organizmu

1.Marsz z ramionami w górze – luźne potrząsanie dłońmi.

2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech).

2 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin