masaż egzamin.odt

(8 KB) Pobierz
1)Prawidłowa pozycja ułożeniowa jest wtedy gdy: - jest wygodna i bezpieczna dla pacjenta, ułatwia odpływ krwi i chlonki, wszystkie mięnie znajdujš się w pozycji poredniej. 

2)Sprężyste odkształcanie w formie głaskania głębokiego oddziałowuje na: - naskórek, receptory Merkla, Meisnera, naczynia chłonne, żylne receptory Paciniego

3)Sprężyste odkształcanie w formie głaskania powierzchownego oddziałowuje na: - naskorek, receptory Merkla, Meisnera, receptory mieszka włosowego

4)Sprężyste odkształcanie w formie rozcierania podłużnego jest przeznaczone do opracowania przede wszystkim: - powięzi i ich przyczepów (normalizuje napięcie mięniowe)

5)Sprężyste odkształcanie w formie rozcierania spiralnego jest przeznaczone do opracowania przede wszystkim: - wszystkich form tkanki łšcznej właciwej.

6)Sprężyste odkształcanie w formie rozcierania poprzecznego jest przeznaczone do opracowania przede wszystkim: - kaletek maziowych, troczków, pochewek cięgnistych, więzadeł, torebki stawowej. 

7)Sprężyste odkształcanie w formie ugniatania z zaakcentowaniem fazy ciskania i wyciskania oddziałowuje przede wszystkim na: - naczynia żylne, tętnicze i chłonne. 

8)Sprężyste odkształcanie w formie ugniatania z zaakcentowanš fazš przemieszczania oddziałowuje przede wszystkim na: - receptory czucia głębokiego odpowiedzialne za ocenę stanu napięcia mięnia

9)Sprężyste odkształcanie w formie wibracji oddziałowuje przede wszystkim na: - receptory ukladu nerwowego. 

10)Sprężyste odkształcanie w formie głaskania powierzchownego powoduje przede wszystkim zmiany w postaci: - habituacji (przyzwyczajenie)

11)Sprężyste odkształcanie w formie głaskania głębokiego powoduje przede wszystkim zmiany w postaci: - pobudzenia czucia receptorów powierzchniowych, zwiększony przepływ krwi i chłonki, zjawisko habituacji. 

12)Sprężyste odkształcanie w formie rozcierania podłużnego powoduje przede wszystkim zmiany w postaci: - normalizacji napięcia mięniowego.

13)Sprężyste odkształcanie tkanek w formie rozcierania poprzecznego powoduje przede wszystkim: - przywrócenie prawidłowej przesuwalnoci opracowanej tkanki względem tkanek sšsiadujšcych. 

14)Sprężyste odkształcanie tkanek w formie rozcierania spiralnego powoduje przede wszystkim: - poprawienie trofiki w opracowanej tkance. 

15)Sprężyste odkształcanie tkanek w formie ugniatania z zaakcentowanš fazš ciskania i wyciskania powoduje przede wszystkim: - poprawię trofiki masowanego mięnia

16)Receptor Vater Paciniego odpowiedzialny jest za odbiór bodców: - ucisku i wibracji. 

17)Przez jaki mięsień przechodzi nerw mięniowo-skórny: - m. kruczo-ramienny.

18)Gałšzka tętnicza zaopatrujšca w krew nerw kulszowy znajdujšca się w okolicy otworu podgruszkowego odchodzi od: - tętnicy poladkowej dolnej. 

19)Stan napięcia mięnia przebiegajšcego w otworze kulszowym większym będzie decydował o dystrybucji krwi i chłonki w znajdujšcych się w tej okolicy naczyniach. Tym mięniem jest: - m. gruszkowaty. 

20)Gałšzka nerwu, która przechodzi przez mięsień odwracacz to: - gałšzka nerwu promieniowego. 

21)W otworze pachowym przyrodkowym (trójkštnym) przebiega tętnica i żyła: - okalajšca łopatkę

22)Które lub który z wymienionych niżej receptorów odpowiedzialny jest za odbiór bodców dotyku: - Meissnera i Vater-Paciniego

23)Przy przeprowadzaniu oceny stanu pacjenta odnajdujemy ból mięniowo-powięziowy w pkt 1(rys.1). Jest to okolica przyczepu m. dwigacza łopatki. Sugeruje to istnienie bólu w miejscu drugiego przyczepu tego mięnia, który znajduje się: - w pkt. 2  guzki tylne wyrostków poprzecznych kręgów C1-C4.

24)Na rys. 2 cyfrš 1 zaznaczona jest okolica: - otworu nadgruszkowego.

25)Na rysunku 3 znajduje się strefa  1 wyznaczajšca granicę zwiększonego napięcia mięniowego. Ból mięniowo-powięziowy spowodowany złš dystrybucjš krwi zwišzany jest ze wzmożonym napięciem w pkt. 2 i 3 które oznaczajš okolicę: -  2:przyczepu m.gruszkowatego; 3:przebiegu żyły i tętnicy poladkowej górnej.

26)na rys.4 znajduje się pkt.1 który oznacza okolice wspólnego przyczepu 3 mm.: - piersiowy mniejszy, kruczo-ramienny, i gł. krótka dwugłowego ramienia. 

27)Na podstawie oceny stanu pacjenta na rys.5 oznaczono cyfrš 1 strefę zaburzeń napięcia mięniowego i cyfrš 2 strefę zaburzeń czucia. Zmiany te mogš wskazywać że nerw przebiegajšcy przez m. kruczo-ramienny jest uciskany. Tym nerwem jest: - n. mięniowo-skórny

28)na rys.6 zaznaczono strefę (cyfra 1) zmian zaburzeń czucia i napięcia mięniowego. Które z niżej wymienionych struktur mogš być zwišzane z tš strefš: - otwór pachowy boczny (czworoboczny), tętnica okalajšca ramię tylna, nerw pachowy. 


29)Na rys.7 zaznaczony jest jeden z układów połšczeń powięzi i mm. Tułowia i kończyny dolnej. Które z poniższych odpowiedzi odpowiadajš pkt. Zaznaczonym na rysunku: - grzebień guzka mniejszego(1), powię lędwiowo-krzyżowa(2), pasmo biodrowo-piszczelowe  częć tylna(3), przegroda międzymięniowa tylna(4).

30)Przy ocenie stanu pacjenta odnajdujemy zmiany zaznaczone na rys.8  czucie mrowienia w strefie 1 i ból mięniowo-powięziowy w pkt. 2 i 3. Objawy te sugerujš zaburzenia zwišzane z przebiegiem: - nerwu promieniowego

31)Na rys.9 znajduje się strefa zaburzeń czucia (mrowienie) oznaczona nr.4 i miejsce występowania bólu mięniowo-powięziowego w okolicy przyczepu m. piszczelowego tylnego (pkt.3). Zmiany sugerujš zaburzenie dystrybucji krwi w tętnicy (tętnicach) podudzia: - piszczelowej tylnej i strzałkowej. 

32)Na rys.9 znajdujš się pkt.1 i 2. Oznaczajš one okolice przyczepów m., którego stan napicia może wpływać na powstawanie zmian oznaczonych na tym samym rys. w pkt.1 i 2.(patrz informacje w poprzednim pytaniu). Tym mięniem jest: - m. płaszczkowaty. 

33)Na rys.10 cyfrš 2 oznaczona jest okolica przyczepu m. poladkowego wielkiego  na koci krzyżowej i na talerzu koci biodrowej. Ból mięniowo-powięziowy spowodowany może być złš dystrybucjš krwi, zwišzanš w tym miejscu z tętnicami (tętnicš): - poladkowš dolnš i górnš. 

34)Na rys.10 cyfrš 1 oznaczona jest okolica przyczepu na koci udowej m.poladkowego wielkiego. Ból mięniowo-powięziowy spowodowany może być złš dystrybucjš krwi zwišzanej w tym miejscu głównie z tętnicš: - przeszywajšcš pierwszš.

35)Sprężyste odkształcenie tkanek w formie wibracji, przy amplitudzie drgań poniżej 2mm powoduje: - obniżenie napięcia mięniowego i okresowe zaburzenie czucia powierzchownego i głębokiego.

36)Struktury które przyczepiajš się w okolicy krętarza większego to: - mm.poladkowe redni, mniejszy, zasłaniacz zewnętrzny i wewnętrzny, gruszkowaty.

37)Struktury które przyczepiajš się do guzka większego koci ramiennej to: - mm.nadgrzebienowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy. 

38)Struktury które przyczepiajš się do guzka mniejszego koci ramiennej to: - m.podłopatkowy.

39)Struktury które przyczepiajš się do kolca biodrowego przedniego górnego to: - mm. Krawiecki, naprężacz powięzi, więzadło pachwinowe. 

40)Struktury które przyczepiajš się w okolicy kšta górnego łopatki to: - mm.dwigacz łopatki, równoległoboczny, zębaty przedni górny, nadgrzebieniowy.

41)W celu przywrócenia za pomocš masażu prawidłowej funkcji mięnia należy: - znormalizować jego napięcie, a potem poprawić jego trofikę, 

42)Zwiększone napięcie przegrody przyrodkowej ramienia może powodować ucinięcie: - gałšzki nerwu łokciowego. 

43)W okolicy wyrostka kruczego łopatki maja swój przyczep trzy mięnie: - piersiowy mniejszy, kruczo-ramienny, głowa krótka dwugłowego ramienia. 

44)Zwiększonemu napięciu m.kruczo-ramiennego może towarzyszyć na zasadzie łańcucha powišzań napięcie: -  piersiowego mniejszego, zębatego przedniego i mm.rownoległobocznych.

45)Zwiększone napięcie m.przywodzicieli może powodować ucinięcie: - tętnicy udowej

46)Ręka błogosławišca jest wynikiem porażenia: - nerwu porodkowego

47)Zaburzenie czucia (mrowienie) w podeszwowej częci stopy jest zwišzane ze zwiększonym napięciem m.płaszczkowatego i łuku cięgnistego tego mięnia przez który przechodzi: -  tętnica piszczelowa tylna.

48)Zwiększone napięcie mm.przywodzicieli zwišzane jest z podrażnieniem: - nerwu zasłonowego

49)Zaburzenie czucia (mrowienie) w grzbietowej częci stopy jest zwišzane ze zwiększonym napięciem mm.piszczelowych, między którymi przebiega: - tętnica piszczelowa przednia.

50)Przez m.nawrotny obły przebija się: - nerw porodkowy
Zgłoś jeśli naruszono regulamin