uU.doc

(53 KB) Pobierz
Konspekt zajęcia

Konspekt zajęcia

 

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

 

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera U, u wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Ula i Ulka oraz wyrazów Ula, ule             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery U, u

- określenie głoski u jako samogłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego – analiza sylabowa i głoskowa

- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery U i u oraz identyfikuje go z głoską u

- intuicyjne rozpoznaje głoskę u jako samogłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- orientuje się w schemacie swojego ciała

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

Formy: z całym zespołem, indywidualnie

Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji

Metody:             

- metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1A., gazety, piłki, kosze, plastelina, świeczki, farby, pędzelki, tacki z kaszą, karty z wzorem litery U, u, karty ćwiczeń, obrazek z literą U, u, litery U i u drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki,

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I. Z a j ę c i a  w p r o w a d z a j ą c e

1.      Powitanie

Wspólny śpiew piosenki Dzień Dobry…

Dzień dobry, dzień dobry

Wszyscy się witamy

Dzień dobry, dzień dobry

Dobry humor mamy

 

2.      Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:

- stańcie prosto, lewąką pomachajcie nad sobą. Wysuńcie ją w bok i zataczajcie koła - najpierw małe, a potem coraz większe. Następnie - w dalszym ciągu lewą - kolejno wykonujcie gesty przypominające poprawianie czapki na głowie, zakładanie szalika i zapinanie kurtki.

- przygotujcie kulki z papieru. Podrzucajcie je lewą jak najwyżej, następnie rzucajcie nimi jak najdalej przed siebie i jak najdalej za siebie.

3.      Wprowadzenie do tematu zajęć

- rozwiązanie zagadki: Zimny, biały, leci z nieba, spadochronu mu nie trzeba nieg)

- udzielanie odpowiedzi na pytania: O jakiej porze roku najczęściej pada śnieg? Jakie zabawy na śniegu lubicie najbardziej?

- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Królewski spacer i powiedzcie co wspólnego ma z nią ta zagadka?

4.      Słuchanie piosenki pt. Ulka i Ula

5.      Ćwiczenia funkcji językowych

ü      Omówienie piosenki – zwrócenie uwagi na wypowiedzi całym zdaniem:

- Kto ulepił ze śniegu małą kulkę?

- Kto ulepił dużą kulę?

ü      Kończenie wyrażeń:

- duża Ula - mała... (Ulka),

- duża kula - mała... (kulka) - malutka... (kuleczka).

ü      Liczenie sylab sylaby słowach: śnieg, Ula, kuleczka, ulepiła.

ü      Powtarzanie słów kula, kulka bez pierwszych głosek,  sformułowanie odpowiedzi na pytanie: jakie słowa powstały po opuszczeniu pierwszej głoski (Ula, Ulka).

ü      Odszukiwanie słów w wyrazie kula (Ula, ul)

ü      W jakich wyrazach ukryła się głoska u na początku: Ula, duża, ulepiła, kula.

ü      Zapamiętajcie, u jest samogłoską!

ü      Podawanie przykładów wyrazów z głoska u

ü      Tworzenie wyrazu ule z pierwszych głosek nazw przedmiotów przedstawionych na obrazkach (ubiór, las, ekran)

Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu ule.

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu ule.

- dzielenie na głoski wyrazu ule

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu ule z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie ule

- budowanie modelu wyrazu ule

- pokaz drukowanej małej litery u             

- umieszczenie pod modelem wyrazu ule małej drukowanej litery u oraz poznanych liter

ü      Nauczyciel wypowiada słowa: kula, ukrop, las, urodziny, Jurek, ucho, mak jeśli w danym sowie występuje głoska k dzieci wsta

ü      Rozwiązanie prostej krzyżówki:

K

U

L

E

 

L

O

D

Y

K

A

M

I

L

1.      Co ulepiły ze śniegu Ula i Ulka?

2.      Na patyku lub w wafelku?

3.      brat Agatki?

Odczytanie hasła: Ula

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Ula.

- dzielenie na głoski wyrazu Ula

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Ula z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Ula

- budowanie modelu wyrazu Ula

- przypomnienie pisowni imion

- pokaz drukowanej wielkiej litery U             

- umieszczenie pod modelem wyrazu Ula wielkiej drukowanej litery U oraz poznanych liter

II. Z a j ę c i a  w ł a ś ci w e

1. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin