O o.doc

(37 KB) Pobierz
Temat: Zapoznanie dzieci z literą O o drukowana i pisana, duża i małą na podstawie piosenki Dziadek Olek

Konspekt zajęcia

Opracowanie i prowadzenie: A. Rawska

 

Temat: Zapoznanie dzieci z literą O o drukowana i pisana, duża i małą na podstawie piosenki Dziadek Olek

Cele:

- zwrócenie uwagi na wyrazista wymowę samogłosek

- rozwijanie słuchu fonemowego

- rozwijanie funkcji percepcyjno- motorycznych

- zapoznanie z literą O o drukowana i pisana, duża i małą

Forma:

- z całym zespołem

Metody:

- metoda dobrego staru

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1., plastelina, ilustracja (dziadek w okularach)karty ze wzorem litery O i o, litery O i o drukowane i pisane małe i wielkie, białe, czerwone i niebieskie nakrywki,

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające

Przywitanie - piosenka Wszyscy są witam was.

Wszyscy są witam was, zapraszamy już czas                            Marsz po kole

Jestem ja                                                                                    Dzieci wskazują na siebie

Jesteś ty                                                                                     Dzieci wskazują na kolegę

I raz i dwa i trzy                                                                       Podskoki 3 razy

Ćwiczenia  orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

N-l mówi: Stańcie prosto. Wskażcie na sobie następujące części ciała: głowę, ramiona, kolana, pięty, brzuch, a potem części twarzy: oczy, uszy, usta i nos. Proponuje zaśpiewanie piosenkę pt. Głowa, ramiona z jednoczesnym wskazywaniem odpowiednich części ciała.

Odpowiedzcie: co znajduje się przed Wami, za Wami i obok Was?.(wyznaczenie dzieci do odpowiedzi)

 

 

Poznanie piosenki

Rozwiążcie zagadkę: Okienka na nosie, uszu się trzymają. Wielki z nich pożytek oczy dziadka majq (okulary). Przyczepienie na tablicy ilustracji dziadka w okularach

Posłuchajcie piosenki pt.: Dziadek Olek,

Ćwiczenie funkcji językowych

- jaki kolor mają okulary dziadka Olka.

- od kogo dziadek je dostał?

- czy wiecie, na czym polega praca optyka?

Dziadek Olek patrzy na świat przez różowe okulary, to znaczy, że jest wesoły, zadowolony i wierzy, że spotka go wiele miłych zdarzeń. Dziadek Olek jest optymistą.

- co mogłoby się zdarzyć, gdyby założył czarne okulary?

- kiedy i dlaczego używa się przyciemnionych okularów?

Posłuchajcie uważnie, a następnie powtórzcie tylko te dwa słowa, które się rymujq: stary, optyk, okulary.

Posłuchajcie kolejnych sylab i odpowiedzcie, jakie to są słowa: o-ko-li-ca, o-ku-la-ry, op-ty-mis-ta.

Podzielcie na głoski słowa: oko, oczy, Olek, optyk.

- jaką głoską zaczynają się te słowa?

- czy o jest samogłoską czy spółgłoską?

II. Zajęcia właściwe

Ćwiczenia ruchowe

Dziadek Olek pojechał na wycieczką rowerową. Czy chcielibyście do niego dołączyć? Połóżcie . się na plecach, unieście ugięte nogi. „Pedałujcie” szybko, jadąc z górki, a wolno, jadąc pod górkę. Spróbujcie wykonać to samo ćwiczenie parami, stykając się z kolegą stopami. Następnie wstańcie i naśladujcie przeskakiwanie z kamienia na kamień, przepływanie przez rzekę, wspinanie się na stromą górę. Stańcie na palcach i rozejrzyjcie się po pięknej okolicy przez „lornetkę” ułożoną z obu dłoni.

Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

Słuchając piosenki rytmicznie maszerujcie dziarskim, sprężystym krokiem; rytmicznie uderzajcie w uda wewnętrzną stroną raz jednej, raz drugiej dłoni na przemian.

Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

- dzielenie na głoski wyrazu Olek

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Olek z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Olek

- budowanie modelu wyrazu Olek

- pokaz drukowanej wielkiej litery O

- umieszczenie pod modelem wyrazu Olek wielkiej drukowanej litery O

- wyjaśnienie, że imiona zapisujemy wielka literą

Dziadek Olek jest optymista wiec bardzo często się śmieje. Naśladowanie śmiechu dziadka Olka (oho, oho, oho)

- dzielenie na głoski wyrazu okulary

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu okulary z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie okulary

- budowanie modelu wyrazu okulary

- pokaz drukowanej małej litery o

- umieszczenie pod modelem wyrazu okulary małej drukowanej litery o

Ćwiczenie dłoni

- słuchajcie piosenki o dziadku Olku i naśladujcie mnie (rytmiczne zaciskanie pięści, ćwiczenia nadgarstka, uderzanie na przemian w dłonie i kolana itp.)

Pokaz małej i wielkiej pisanej litery O, o

- zwróćcie uwagę jak należy pisać literę o i jednoczenie śpiewać piosenkę. Koniecznie trzeba pamiętać o prawidłowym ruchu ręki

- dzieci piszą literkę O i o na wzorze

- wyobraźcie sobie, że każde z was ma zaczarowany palec, który potrafi pisać w powietrzu. Napiszcie nim teraz duża literkę O oraz mała literkę o śpiewając ze mną ref. piosenki o dziadku Olku  

- a teraz spróbujcie zrobić literkę O i o z plasteliny

III. Zajęcia końcowe

Marsz po kole przy piosence Dziadek Olek

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin