Indywidualne cechy chomików.doc

(21 KB) Pobierz

Tylko cztery siekacze chomika rosną przez całe życie i mają otwarte kanały zębowe. Natomiast dwanaście zębów trzonowych posiada korzenie, jak zęby ludzkie.

Policzki chomika służą do magazynowania i przenoszenia pokarmu; sięgają aż do barków. Chomik może w nich zgromadzić do 18 gramów pożywienia. Opróżnia je poprzez wypchanie pokarmu przednimi łapkami.

Stópki chomika są nieowłosione, przednie posiadają 4 palce, a tylne mają ich 5.Są one szczególnie przydatne do kopania, wspinania i biegania.

Chomiki mają dwukomorowy żołądek. Pokarm jest wstępnie trawiony w dużej komorze, a następnie w żołądku głównym.

 

              Uwaga: Kiedy zbudzimy chomika, jest on zazwyczaj bardzo ponury. Potrzebuje trochę czasu, aby się na dobre obudzić, zanim stanie się aktywnym towarzyszem zabaw.

 

Zmysł węchu: Szczególnie wyostrzony, służy do orientacji w terenie - także w ciemnościach. Chomiki oznaczają swój teren kałem, moczem oraz wydzieliną z gruczołów położonych po obu stronach ciała.

 

Narząd wzroku: Jest dość słabo rozwinięty jak na zwierzę aktywne w nocy. Widzenie kolorów i kształtów możliwe jest tylko częściowo - osadzone po bokach okrągłe oczy, umożliwiają obserwację otoczenia wokół własnego ciała.

 

Słuch: Dobrze rozwinięty. Małżowiny uszne mogą być zwinięte do środka, co gwarantuje niezakłócony sen. Przy pobudzeniu rozprostowują się i powiększają.

 

Zmysł dotyku: Służy rozpoznawaniu najbliższego otoczenia. Włosy czuciowe znajdują się na pyszczku, na łapkach i po bokach ciała.

 

Uwaga: Chomik orientuje się w terenie, wykorzystując zmysł węchu. Ważne jest, aby nie drażnić go swoim zapachem. Przed zabawą z chomikiem najlepiej jest natrzeć dłonie wiórkami z klatki, żeby pachnieć jego otoczeniem. Przykry lub nieznany zapach może go sprowokować do ugryzienia.

Mona (20:40)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin