PLANOWANIE WALKI up by Esi.doc

(36 KB) Pobierz
PLANOW ANIE WALKI

PLANOW ANIE WALKI

Taktyczne działania w walce powinny być przemyślane i zorganizowane. Zbudować plan walki jest łatwo tylko w tym przypadku, jeż cli przeciwnik jest z góry znany, jeśli bokser zna jego sposób walki, jego ulubione środki techniczne i jego osobiste właściwości. Lecz jeżeli bokser zupełnie nie zna przeciwnika, to w walce z nim zawsze należy sobie postawić zadanie przeprowadzenia gruntownego, przedwstępnego rozpoznania.

Każda walka z dowolnym przeciwnikiem wymaga zawsze zastosowania rozsądnej ostrożności. W praktyce rozegranych zawodów było niemało przypadków, że bokser przegrywał walkę tylko dlatego, iż zaczynał decydujące działania, nie rozeznawszy uprzednio właściwości i charakteru działań przeciwnika. Planując walkę, należy zawsze trzewo oceniać stosunek sił; nie można ani nie doceniać, ani przeceniać sił przeciwnika. Do walki ze znanym sobie przeciwnikiem należy przygotować się tak, aby wykorzystać swoje możliwości z największym sukcesem. Bokser w zależności od tego, jak może działać przeciwnik, jakie jego ciosy są najbardziej niebezpieczne, jakie środki techniczne stosuje on najchętniej w walce, powinien przemyśleć system działań obronnych. Wiedząc, jakie rodzaje obrony przeciwnik stosuje najskuteczniej, bokser powinien unikać stosowania takich ciosów, które przeciwnik może łatwo paraliżować. Jeżeli wreszcie przeciwnik zwykł walczyć na określony dystans, bokser powinien narzucić mu walkę na dystansie, do którego on nie przywykł, i postawić go tym samym w najmniej dogodnych warunkach.

Z przeciwnikiem, który rzadko zmienia swoją zwykłą taktykę, można nakreśliwszy sobie plan taktyczny działać od razu w sposób stanowczy zgodnie z planem. W walce jednak z przeciwnikiem silniejszym j taktycznie bardziej wielostronnym, to jest dobrze orientującym się w sytuacji w walce i w sposób 'przemyślany zmieniającym taktykę w toku walki, należy działać oględnie, zręcznie i w sposób pomysłowy, aby nie stracić inicjatywy i dążyć do zwycięstwa, realizując plany nakreślone w czasie samej walki. Opracowując plan działania należy koniecznie pamiętać o tym, aby zapewnić sobie zwycięstwo na punkty. Jeżeli o tym się- zapomni, a usiłowania odniesienia decydującego zwycięstwa spełzną na niczym, stosunek punktów może się okazać korzystny dla przeciwnika. Uprzednie planowanie walki, wybór sposobów ataku i kontrataku itd., określają w pewnym stopniu zakres i charakter treningu. Nakreśliwszy sobie na początku przedmeczowego treningu plan walki, bokser specjalnie do niej się przygotowuje, dobierając w tym celu nieodzowne sposoby i środki i doskonaląc je w czasie treningu.

PROWADZENIE WALKI

Aby z powodzeniem prowadzić walkę, w najlepszy sposób wykorzystać swoje zalety bojowe i środki techniczne, należy jasno przedstawić sobie plan działania. Przed rozpoczęciem decydującej rozgrywki w walce należy drogą rozpoznawczych działań wyrobić sobie sąd o właściwościach przeciwnika, jego zaletach bojowych i sposobie walki. w walce z przeciwnikiem, którego się zna, takie rozpoznanie jest łatwiejsze, ponieważ każdy bokser operuje zazwyczaj środkami, do stosowania których się przyzwyczaił. Zadaniem rozpoznania w danym wypadku będzie zrozumienie taktyki przeciwnika w danej walce, przeciwnik bowiem ze swej strony, znając właściwości boksera, z którym się spotyka w walce, postara się jak najlepiej wykorzystać wszystkie swoje środki i możliwości.

Rozpoznanie powinno być specjalnie staranne w pierwszej rundzie. Walcząc lekko i ostrożnie, należy starać się jak najdokładniej zbadać bojowe możliwości przeciwnika, szybkość jego reakcji i inne właściwości. Przez zwodniczo maskowane działania można sobie wyrobić pojecie o sposobie walki przeciwnika, jego ulubionych ciosach i rodzajach obrony, jego umiejętności prowadzenia walki na półdystans. W czasie rozpoznania należy być ostrożnym i unikać nieoczekiwanych ciosów przeciwnika. Rozpoznanie należy prowadzić niepostrzeżenie, aby przeciwnik nie zorientował się w rozpoznawczej taktyce boksera i przez wprowadzające w błąd działania nie wywoływał ze swej strony nieprawidłowego wyobrażenia o swoich zamierzeniach i sposobie prowadzenia walki.

Wyjaśniwszy w pierwszej rundzie wszystko to, co jest nieodzowne do nakreślenia sobie prawidłowej taktycznej linii postępowania, należy z miejsca, nie tracąc czasu, przystąpić do działania. Należy i nadal obserwować przeciwnika, w toku walki, i na podstawie tego podejmować dalsze decyzje. Opanowanie, spostrzegawczość i prawidłowy sąd o właściwościach przeciwnika dopomogą brokerowi do stanowczego działania w walce. Umiejętność prowadzenia rozpoznania uzyskuje się w treningowych walkach z różnymi co do bojowych właściwości partnerami. Na podstawie rozpoznania, przed bokserem staje główne zadanie to jest prawidłowe zaplanowanie walki pod względem taktycznym. Lecz jeszcze przed rozpoczęciem decydujących działań bokser powinien postawić sobie wyrany cel. Porównanie własnych zalet z właściwościami bojowymi przeciwnika daje możliwość naszkicowania określonego planu, drogi do zwycięstwa oraz stosowania tej czy innej taktyki.

Oceniając bez przerwy zmieniającą się sytuację i prowadząc rozpoznanie w czasie walki, bokser wyciąga nowe w nioski i imienia, jeśli to jest nieodzowne, swój plan walki. Ważne jest w odpowiednim czasie rozpoznać przeciwnika, może tu być pomocny sekundant, który w czasie przerw przekazuje bokserowi swoje obserwacje. Rozpoznawszy słabe strony przeciwnika, jego słabo ochraniane miejsca, należy szybko znajdować właściwe sposoby atakowania, dobierając w tym celu i wprowadzające w błąd przygotowawcze działania, i ciosy zasadnicze. Bokser powinien być gotowy każdej chwili do rozwinięcia ataku serią ciosów.

Szybkie tempo walki wymaga, by podejmowane w walce decyzje realizowane były bez wahania. Niezdecydowanie oddaje boksera w ręce przeciwnika; utrata inicjatywy stawia go przed nowymi, bardziej skomplikowanymi i nieoczekiwanymi trudnościami. Bardzo ważne jest asekurować się od kontrciosów, które zazwyczaj bywają niespodziewane. Ułatwić wybór zabezpieczenia w czasie walki można tylko przez uważną obserwację przeciwnika, rozpoznanie najbardziej typowych dla niego sposobów obrony i zastosowanie możliwych w tych warunkach kontr ciosów.

W walce z przeciwnikiem działającym szybko i stosującym w sposób różnorodny najbardziej nieoczekiwane kontrciosy, istnieje tylko jeden rodzaj asekuracji - bez przerwy osłaniać podbródek. Najczęściej stosowanym sposobem ubezpieczenia jest następujący: dłoń prawej ręki, gotową do przyjęcia ewentualnego ciosu przeciwnika, należy trzymać przy podbródku. Przy nauce ciosów obrona podbródka dłonią wolnej ręki uważana jest za obowiązujący warunek. W początkowym okresie szkolenia należy koniecznie przestrzegać, by młodzi bokserzy atakując chronili się przed nieoczekiwanymi kontrciosami przeciwnika.

Niemniej ważne jest zabezpieczać się przed utratą równowagi przy ciosach chybionych, które zużywają wiele energii i stawiają boksera w kłopotliwej pozycyjnej sytuacji wobec przeciwnika. Dlatego bokser, nawet szybko i energicznie przeprowadzający swoje ataki, powinien umiejętnie obliczać siłę swoich ciosów, aby zawsze zachować równowagę. Zwycięstwo w walce osiąga się przede wszystkim dzięki aktywności i szybkiemu tempu walki; a przecież chybienia zakłócają ciągłość działań boksera. Najważniejszym warunkiem prawidłowo zaplanowanej walki pod względem taktycznym - jest umiejętność niespodziewanego działania. Walka, w której brak bojowego sprytu, nie może przynieść sukcesu, ponieważ przeciwnik, poznawszy bojowe możliwości i środki boksera, z łatwością przeciwstawi im swoje działania. Umiejętność utrzymania swojego przeciwnika w nieświadomości jak również zdolność nieoczekiwanego atakowania daje wielką przewagę w walce. Jeżeli bokser w umiejętny sposób skrywa swoje zamiary, to przeciwnik nie potrafi odgadnąć ani jego poszczególnych działań, ani zrozumieć ogólnego planu walki, ani też nic bidzie umiał prawidłowo zorientować się w sytuacji bojowej. Każdy bojowy ruch boksera ma swoją pozycję wyjściową, po której można odgadnąć zamierzenia boksera i przygotować odpowiednie przeciwdziałanie. Jeśli jednakże te pozycje wyjściowe będą w umiejętny sposób ukryte i zamaskowane, można będzie zawsze zadawać ciosy niespodziewane.

Bokser powinien troszczyć się o to, by ukryć moment rozpoczęcia ataku oraz sam jego charakter, odwracając wszelkimi sposobami uwagę przeciwnika od wybranego celu i zamierzonego decydującego ciosu. Dlatego należy dokładnie zamaskować pozycję wyjściową do zadania ciosu wprowadzającymi w błąd ruchami. Oprócz tego każdy bokser powinien umieć ukrywać przed przeciwnikiem swój stan fizyczny i moralny. Umiejętności ukrycia własnej słabości, zmęczenia bąd skutków działania ciosu nierzadko ratują boksera od porażki.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin