plik_m-j-kumpelek.pdf

(189 KB) Pobierz
(Microsoft Word - Bukowska_M\363j kumpelek.doc)
oprac.IwonaBukowska
kursbiblioterapiiIIst./2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:MójKumpelek–lękprzednowymśrodowiskiem
o eliminowanielękuprzednowymśrodowiskiem
o pielęgnowanieprzyjaźni
o kształtowanieempatiiiwspółczucia
o rozwójwyobraźni
o podniesieniepoczuciawłasnejwartości
Uczestnicy:
Grupa8–10–osobowa,dzieciwwieku6–7latodczuwającelękprzednowym
otoczeniem.
Czastrwania–60minut
Metodyitechniki
Środki:
o tekstbajkiterapeutycznej
o karteczki–słoneczko,słoneczkozachmurką,chmurki.
o arkuszpapieru
o pisaki
o modelina
Warunki:salazmiejscamidosiedzeniawkręgu
Literaturapomocnicza:
1. Bohner Thorsten: Zabawy ułatwiające nawiązywanie kontaktów: dla kreatywnych
grupikółekteatralnych,Kielce:Wydaw.„Jedność”,2002.ISBN837224457X.
2. Borecka Irena i in.: Drama i arteterapia w szkole: programy i scenariusze zajęć.
Wałbrzych:Wydaw.PWSZim.AngelusaSilesiusa,2005.ISBN8388425765.
3. Grupabawisięipracuje:zbiórgrupowychgierićwiczeńpsychologicznych.Oprac.
MałgorzataJachimska,[Cz.1].Wałbrzych:OficynaWydaw.UNUS,1994.ISBN83
90029131.
4. Portmann Rosemarie: Gry i zabawy kształtujące pewność siebie. Kielce: Wydaw.
„Jedność”,2001.ISBN8372243077.
1
Cele:
o głośneczytanie
o technika„Mapamentalna”
o technikiplastyczne
o dyskusja
Materiały:
oprac.IwonaBukowska
kursbiblioterapiiIIst./2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:MójKumpelek–lękprzednowymśrodowiskiem
5. Radoła Halina: Czarnulek. W: Bajki terapeutyczne: prace uczestników warsztatów
prowadzonych przez Genowefę Surniak w dniach 8 i 15 listopada 2004 roku w
WojewódzkiejBibliotecePublicznejiCentrumAnimacjikulturywPoznaniu.Poznań:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, 2004. ISBN 83
87816612.s.16–20.
Przebiegzajęć
Zabawywprowadzające:
1. „Nićporozumienia”
Dziecisiedząwkręgu.Prowadzącyrzucakłębekwełnydowybranejosobypodając
swoje imię i to, co lubi… Uczestnicy za przykładem prowadzącego kontynuują
zabawę.GdykaŜdedzieckotrzymawrękunitkęwłóczki,odplątujemysiećtzn.ostatni
uczeńodrzucawłóczkędoprzedostatniegoimówi,odkogodostałkłębekicotaosoba
lubi. Tak wszyscy po kolei przekazują sobie kłębek, zwijając go, aŜ dojdzie
doprowadzącego. 1
2. „Zamianamiejsc”
Dziecisiedząprzystolikach.KaŜdemuztychstolikówprzyznajemynazwęzwierząt–
np.pies,kot,lisitp.Osobysiedząceprzydanymstoleotrzymująnumerek,odjednego
docyfryodpowiadającejilościdzieciprzystole.Dowolnedzieckorozpoczynazabawę
np.:„Zamieniamsięmiejscamiznumerem2zestołukota”.Wtakisposóbzabawa
toczysiędalej,aŜwszyscybędąsiedzieliprzyzupełnieinnymstolikuniŜnapoczątku.
Częśćzasadnicza
1. Technika„Mapamentalna”–naduŜymarkuszu,pośrodkuwpisujemy–„Czegoboję
się w nowym miejscu?” Dzieci wymieniają obawy a prowadzący wypisuje je na
arkuszu.
2. Pogadankanatematodczuć,jakietowarzysządzieciomwnowymotoczeniunp.:
Û Comyślicienatematnowegomiejsca?
Û Jakiemyśli,jakieodczuciawamsiępojawiająwzwiązkuztym?
Û Czylubicienowemiejsca?
Û Ajeślinie,todlaczego?
3. A teraz posłuchajcie historii Jagódki…. – odczytanie bajki Haliny Radoły –
Czarnulek.
4. Pytaniadotekstu:
Û JakmiałanaimięnajlepszaprzyjaciółkaJagódki?
Û CostałosiępewnegodniapopowrociezpracytatusiaJagódki?
I.Boreckaiin.,Dramaiarteterapiawszkole:programyiscenariusze,Wałbrzych2005,s.170
2
1
 
oprac.IwonaBukowska
kursbiblioterapiiIIst./2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:MójKumpelek–lękprzednowymśrodowiskiem
Û Jakzareagowałanatewiadomośćdziewczynka?
Û CopodarowałaKasiaswojejprzyjaciółcenapoŜegnanie?
Û OcopoprosiłCzarnulekJagódkę?
Û CopewnegorankastałosięzAsią?
Û KomuidlaczegoJagódkapodarowałaswojegoCzarnulka?
5. CzywyteŜchciałybyściemiećtakiegomałegoprzyjaciela–kumpelka?Jakgosobie
wyobraŜacie?AmoŜespróbujecieulepićgozmodeliny?(dziecilepiąwymyślone
przezsiebiestworki).
6. Prosimydzieci,abynadałyimięulepionemuprzezsiebiekumpelkowi.
7. Dziecisiedzącwkręguprezentująswojestworkiiichimiona.
8. Dyskusja nt. „Czy znacie jakieś dziecko, któremu wasz kumpelek byłby bardziej
potrzebnyniŜwam?Opowiedzcieotym.
Rundkanazakończenie
Dokończciezdanie„MójnowyprzyjacielpomoŜemi,gdy…”
Ewaluacja
Dzieciwybierająkarteczkisłoneczko,słoneczkozachmurkąlubchmurki.
3
 
oprac.IwonaBukowska
kursbiblioterapiiIIst./2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:MójKumpelek–lękprzednowymśrodowiskiem
Halina Radoþa
Czarnulek
WmałejwiosceupodnóŜagór,wślicznymniewielkimdrewnianymdomumieszkała
Jagódkawrazzrodzicami.ChodziładopierwszejklasyimiałakilkakoleŜanek,z
którymiczęstosiębawiła.NajlepsząznichbyłaKasia,mieszkającatuŜobok,z
którąbyłyprawienierozłączne.
Dziewczynkabardzolubiłaogródek,wktórymmamusiasiałarozmaitekwiatkii
sadziławarzywa,atakŜełąkęzadomem,nadktórąfruwałyróŜnobarwnemotylei
ptaki.Niebyłotuhałasu,samochodówitłumuśpieszącychsięludzi.Wszyscyznalii
lubiliJagódkę,aionazawszeuśmiechałasięiwitałasąsiadów.śyłosiętumiłoi
spokojnie.
PewnegodniatatuśJagódkiwróciłdodomuioznajmił,Ŝewkrótcemusząprze
prowadzićsiędoduŜegomiasta,bodostałtamdobrąpracę.Córeczkabyłaprze
raŜona.Jakto?Mazostawićdom,szkołę,koleŜanki,któreznała?PrzecieŜwmieście
jeststrasznie!!!Napewnoodrazuzgubisięnaulicy!Niebędziemiałaprzyjaciół,a
obcedziecibędąsięzniejśmiały.
WakacjeniebyłyjuŜtakradosne,nawetsłonceipięknapogodaniecieszyły.Gdy
zbliŜałsiędzieńprzeprowadzkiJagódkastawałasięcorazbardziejniespokojna.Często
budziłasięwnocyipłakała.Wtedymarnaprzytulałająitłumaczyła,Ŝewszystkona
pewnobędziedobrze.Będąmielipięknemieszkaniewcentrummiasta,dostanie
własny pokój, będą chodzić do
kina,teatru,ogroduzoologicznego.
Mówiła:
Córeczko,poznaszsympatyczne
i miłe koleŜanki w
nowejszkole.
Jednak dziewczyn
ka nie chciała w to
uwierzyć,straciłaape
tyt, schudła izestra
chem myślała o no
wymŜyciu.
4
650497742.001.png
oprac.IwonaBukowska
kursbiblioterapiiIIst./2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:MójKumpelek–lękprzednowymśrodowiskiem
Wkońcunadszedłtenstrasznydzień,kiedytrzebabyłoodjeŜdŜać.Przeddom
zajechałacięŜarówka.Załadowanocałydobytek.RodzinapoŜegnałasięserdeczniez
sąsiadami,obiecując,Ŝebędądzwonić,pisaćiprzyjeŜdŜaćnawakacje.Wszyscy
Ŝyczyliimpowodzenia.
Do Jagódki podeszła jej przyjaciółka Kasia. Obie dziewczynki płakały, bo wie
działy,Ŝetakprędkosięniezobaczą.śalimbyłowspólniespędzanychdni,zabawna
łące,powrotówzeszkołyiwyprawdopobliskiegolasu.
JagódkaporazostatniuścisnęłaKasię,atapowiedziała:
Mam coś dla ciebie. Proszę i podała jej niewielką maskotkę – ślicznego
czarnego pieska. Kiedybędziecismutnoiźlewnowymmiejscu,kiedybę
dziesztęskniła,topatrzącnaniegopomyśliszomnie.Niechtobędzietwójnowy
przyjaciel.
Dziewczynkaspojrzałanapieska,przytuliłagoiwykrzyknęłazzachwytem:
Jakionśliczny!!!NazwęgoCzarnulek!Dziękujęci,Kasiu.Zawszebawiącsięz
nimbędęmyślałaotobie.Ciebiejednakniktminiezastąpi...
W końcu trzeba było się rozstać. Samochód odjechał, pozostawiając w oddali
góry,wioskę,lasiłąkę.
PokilkugodzinachJagódkazrodzicamiznalazłasięwmieście.JuŜtramwaje,
zmieniającesięświatłaiklaksonypędzącychsamochodówbardzojąprzestraszyły.
Pomyślała,Ŝenapewnobędziemiałaproblemyztrafieniemdoszkoły.Wszyscy
dookołagdzieśsięśpieszyli,niebyłokwiatów,drzewiławeczkiprzeddomem.Zamiast
tegoujrzaławielkiszaryblok,adomieszkaniatrzebabyłojechaćwindąnajedenaste
piętro.Niktnikogoniewitał,nieuśmiechałsię,sąsiedzinawetsięnieznali.Stwierdziła,
ŜeŜyciewmieściemusibyćbardzosmutne.Ludziezgórywyglądalijakmrówki,które
dokądśpędzą,bylizajęciwłasnymisprawami.
Mieszkanie było jasne, piękneiduŜe.Dziewczynkadostaławłasnypokoikzko
lorowymi zasłonkami i ładnymi mebelkami, na których od razupoustawiałaswoje
zabawkiiksiąŜki.Mimotoczułasięwnimobco.BrakowałojejKasiiinnychkole
Ŝanek. Mamusia i tatuś byli pochłonięci układaniem rzeczy na nowych miejscach.
UsiadławięcnałóŜkuirozpłakałasięztęsknotyzadawnymŜyciem.
Naglepoczuła,Ŝewkieszenijejzielonejbluzycośsięporuszyło.WłoŜyłatam
rękę i wyciągnęła pieska. Patrzył na nią bystro swymi czarnymi błyszczącymi ocz
kami.Wyglądał,jakbysięuśmiechał.Kiedygoprzytuliła,polizałjąpotwarzyi
szepnął:
– Nie martw się, Jagódko, nie jesteś sama, masz przecieŜ mnie. Obiecałem
Kasi,Ŝebędętwymprzyjacielem.
– To ty potrafisz mówić? zdziwiła się dziewczynka iz wraŜenia aŜ przestała
płakać.
5
650497742.002.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin