Świat według Supernatural - Czyściec.docx

(66 KB) Pobierz

Świat według Supernatural

Czyściec

Pojęcie "Czyśćca" nie istnieje w żadnej innej religii świata poza chrześcijaństwem, z kolei w tej religii tylko katolicy wierzą w jego istnienie.

Zgodnie z Encyklopedią Katolicką, czyściec "to przejściowy stan, w którym zeszłe ze świata dusze mogą pokutować za nie wybaczone grzechy, dopóki nie dostąpią ostatecznej nagrody... Karze czyśćcowej mogą ulżyć ofiary składane przez żywych wierzących, takie jak: msze święte, modlitwy, datki, i inne akty pobożności i dewocji." Nauka katolicka wyraźnie twierdzi, iż "czyściec jest przeznaczony dla ludzi zbawionych a nie będących w odpowiednim stanie świętości do stanięcia przed Bogiem".

Czyściec jest pojęciem dość abstrakcyjnym, ponieważ przez teologów uważany jest za stan duszy, a nie miejsce, w którym ta dusza przebywa. Ważne jest również, że dogmat o czyśćcu nie ma za sobą autorytetu Biblii. Pismo Święte stoi na stanowisku, że ludzie otrzymują nagrodę lub karę dopiero przy zmartwychwstaniu, nie zaś zaraz po śmierci.

Papież Grzegorz I w 593 roku jako pierwszy wspomniał o miejscu, gdzie dusze zmarłych cierpią, dopóki nie spłacą długu lub nie wykupią ich stamtąd ofiary żywych. Koncepcja ta wywołała wówczas wiele kontrowersji, ale w średniowieczu okazała się tak lukratywna dla kościoła (płatne odpusty i msze za zmarłych), że w 1439 roku uchwałą soboru florenckiego stała się dogmatem.

Podsumowując, w teologii katolickiej czyściec to miejsce lub stan w którym dusza chrześcijanina znajdzie się po śmierci, aby być oczyszczona z grzechów, które nie zostały w pełni zadośćuczynione w życiu. Zrozumiałym staje się fakt, dlaczego katolicy modlą się za umarłych i za „spokój duszy". Stoi za tym przekonanie o wspólnocie wierzących, którzy są związani i wstawiają się wzajemnie za sobą - czyli modlitwy jednych pomagają drugim, w tym przypadku - zmarłym. Większość osób, według nauki Kościoła Rzymsko-Katolickiego trafia po śmierci do czyśćca. Do miejsca pokuty, smutku i niedoli, które przygotowuje duszę do życia w niebie.

A jak jest w Supernatural? Jak zwykle, nie do końca kanonicznie, ale za to na pewno ciekawie.

Po raz pierwszy słyszymy o czyśćcu w odcinku Family Remains. Wampir Alfa schwytany przez łowców mówi, że gdy potwory umierają, nie idą do nieba lub piekła. Idą do czyśćca. Czyściec to miejsce, gdzie wędrują po śmierci dusze istot nieludzkich.

Czyściec - według demona Crowleya - jest „ogromnym, niewykorzystanym obszarem sąsiadującym z Piekłem i wspaniale nadaje się do zagospodarowania". Jest tylko jeden szkopuł: nikt nie wie, gdzie dokładnie się znajduje. Crowley, torturując nadnaturalne istoty, próbuje usilnie znaleźć tę „ziemię obiecaną" (Caged Heat). Są to istotne informacje, ale dopiero w odcinku Like a Virgin dowiadujemy się czegoś konkretnego.

Bobby odczytuje starożytny manuskrypt, z którego wynika, że istnieje zaklęcie służące do otwierania drzwi czyśćca . „Instrukcją obsługi" dysponują smoki. Chcą otworzyć drzwi aby wypuścić stamtąd jedną istotę - Eve zwaną też „Matką wszystkich potworów"

Najwięcej informacji na temat czyśćca, a także  prawdziwych powodów zapału Crowley'a  do „kolonizacji nowych obszarów"  otrzymujemy w odcinku The Man Who Would Be King. Okazuje się, że czyściec to miejsce niezwykle cenne ze względu na dusze w nim przebywające. To ich moc jest stawką w grze toczącej się w szóstym sezonie Supernatural. Jak pamiętamy, ostatecznie to Castielowi udaje się otworzyć Czyściec i wchłonąć w siebie dusze wszystkich istot przebywających w tej mrocznej otchłani.

Pierwszy odcinek siódmego sezonu  dostarcza nam nowych, zaskakujących informacji. W Meet The New Boss Śmierć ujawnia prawdziwy cel istnienia czyśćca. Jest to więzienie dla najstarszej i najbardziej niebezpiecznej kreacji Stwórcy; stworzeń tak żarłocznych i nieobliczalnych, że zaraz po powołaniu ich do życia, Bóg zdecydował się zamknąć je w odosobnieniu. I właśnie po to powstał czyściec - zapieczętowane przez Boga na wieki, wielkie więzienie, które koniec końców ktoś odważył się otworzyć.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin