Konflikt w cyberprzestrzeni.doc

(40 KB) Pobierz

           Konflikt w cyberprzestrzeni

           Dr hab. Artur Gruszczak

 

           Wykład dla studentów I roku kierunku „Bezpieczeństwo narodowe”,

           Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

 

 

           Cyberprzestrzeń - definicja

               Termin wymyślony przez Williama Gibsona, klasyka nurtu cyberpunk, w powieści Neuromancer (1984)

              Konsensualna halucynacja, doświadczana każdego dnia przez miliardy uprawnionych użytkowników we wszystkich krajach.  Graficzne odwzorowanie danych pobieranych z banków wszystkich komputerów świata. Niewyobrażalna złożoność…

               W. Gibson, Neuromancer, wyd. II, Poznań 1999, s. 53

graficzne, wielofunkcyjne otoczenie, tworzące niezwykle wiarygodny świat, doświadczany przede wszystkim wizualnie.” (K. Aoki)

 

               cyfrowa przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzona przez systemy i sieci teleinformatyczne wraz z powiązaniami pomiędzy nimi oraz relacjami z użytkownikami.” (Rządowy program ochrony cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2011-2016 , wersja 1.1., czerwiec 2010)

 

 

 

             

 

 

 

           Cyberprzestrzeń i cyberbezpieczeństwo

              Cyberprzestrzeń jako piąty wymiar wojny (teatr działań wojennych)

              ochrona cyberprzestrzeni jest jednym z podstawowych celów strategicznych w obszarze bezpieczeństwa państwa;

              w cyberprzestrzeni granica między pokojem a wojna staje się coraz bardziej umowna;

              Cyberprzestrzeń jest miejscem działań typu MOOTW

              Sieciowa struktura infosfery umożliwia łatwy atak,  ale trudna obronę

 

           Cechy cyberprzestrzeni

            Aterytorialność i niematerialność;

            Globalny zasięg;

            Szybkie tempo rozwoju;

            Wyeliminowanie problemu skali;

            Względna anonimowość;

            Ograniczone możliwości kontroli

           Elementy cyberprzestrzeni – infrastruktura krytyczna

            Systemy i sieci teleinformatyczne wykorzystywane przez administrację rządową, organy władzy ustawodawczej, władzy sądowniczej, samorządu terytorialnego, a także strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa przedsiębiorstwa (np. podmioty działające w obszarze telekomunikacji, transportu, energetyki, bankowości, a także podmioty o szczególnym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa państwa), podmioty w dziedzinie ochrony zdrowia, służby ratownicze, jak również przedsiębiorcy oraz użytkownicy indywidualni cyberprzestrzeni

           Infrastruktura krytyczna

           Ataki na infrastrukturę krytyczną

           Formy zagrożeń bezpieczeństwa cyberprzestrzeni

             Cyberterroryzm

             hacking (hakerstwo) – działania polegające na przełamywaniu elektronicznych zabezpieczeń  systemów informatycznych w celu zdobycia nieuprawnionego dostępu do zbiorów danych w nich przechowywanych

             Cracking – atakowanie zabezpieczonych systemów informatycznych i dokonywanie zniszczeń przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania (malware)

             Haktywizm – stosowanie metod hakerskich jako narzędzie walki politycznej, propagowania ideologii lub programów oraz zwracania uwagi opinii publicznej

             Ataki typu DDoS (rozproszona odmowa usługi) – zablokowanie konkretnego serwisu sieciowego lub zawieszenie serwera

           Formy zagrożeń bezpieczeństwa cyberprzestrzeni

           Cyberterroryzm - definicja

„politycznie umotywowany atak lub groźba ataku na komputery, sieci lub systemy informatyczne w celu zniszczenia infrastruktury oraz zastraszenia lub wymuszenia na rządzie i ludziach daleko idących politycznych i społecznych celów.”

              (K. Liedel, Bezpieczeństwo informacyjne w dobie terrorystycznych i innych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego,  Toruń 2006, s. 36);

„bezprawne zamachy lub groźby zamachów na sieci i systemy komputerowe i informatyczne w celu zastraszenia i/lub zmuszenia władz do spełnienia określonych żądań politycznych  lub społecznych, powodujące skutki o cechach przemocy wobec osób i mienia, wzbudzenie strachu, spowodowanie śmierci, uszczerbku na zdrowiu, eksplozji, poważnych szkód materialnych”

              (D. Denning, Cyberterrorism, Washington, D.C. 2000)

           Cyberwojna - definicja

              „działania podjęte w celu osiągnięcia przewagi w dziedzinie informatyki, wspierające narodową strategię wojskową poprzez oddziaływanie na informację i systemy informatyczne przeciwnika przy jednoczesnej ochronie własnych informacji i systemów informatycznych.”

              (Departament Obrony USA, AFDD 2-5 Information Operations, 1998)

 

              „użycie informacji dla osiągnięcia własnych celów. […] konflikt między państwami lub narodami prowadzony częściowo przy wykorzystaniu globalnej infrastruktury informatycznej i komunikacyjnej” (J. Arquilla, D. Ronfeldt, 1993)

 

              „Cyberwojna koncentruje się na posiadaniu informacji, sprawnych systemów dowodzenia i kontroli, komunikacji, wywiadu oraz narzędzi służących lokalizacji, identyfikacji i dezinformacji wroga zanim ten zdąży zastosować te same narzędzia (K. Liedel)

           Wojna sieciowa (netwar)

            „wyłaniający się wzorzec konfliktu o niskim natężęniu na poziomie społeczeństw, którego uczestnicy wykorzystują sieciowe formy organizacji i związane z nimi doktryny, strategie i technologie dostosowane do ery informatycznej.” (J. Arquilla, D. Ronfeldt)

           Konflikt na wysokim poziomie, który toczy się pomiędzy społeczeństwami i narodami; jest związany z informacjami o nich, a każda próba zniszczenia bądź zmodyfikowania informacji przeprowadzana jest w celu zmiany poglądów o państwie będącym celem ataku, o jego społeczeństwie lub otoczeniu (K. Liedel)

           Cyberprzestępczość

             „czyny przestępcze dokonywane przy użyciu sieci łączności elektronicznej i systemów teleinformatycznych lub skierowane przeciwko takim sieciom i systemom” (J. Kosiński)

             Główne formy cyberprzestępczości:

         Oszustwa lub fałszerstwa przy użyciu elektronicznych sieci informatycznych;

         Przestępstwa wymierzone w sieci łączności elektronicznej;

         Przestępstwa rozpowszechniania nielegalnych treści natury ideologicznej, politycznej lub obyczajowej;

         Nielegalne bezgotówkowe (elektroniczne) transakcje finansowe przy użyciu sieci informatycznych;

         Naruszanie praw autorskich i własności intelektualnej poprzez rozpowszechnianie za pośrednictwem elektronicznych sieci informatycznych publikacji i utworów artystycznych.

           Cyberprzestrzeń- konsekwencje dla bezpieczeństwa

           „Świat stworzony w cyberprzestrzeni, życie awatarów posiadających niezmierzone i niezliczone możliwości, sztuczne przestrzenie, w które uciekamy zrażeni realną codziennością bardzo często powodują, iż niszczenie w cyberświecie nie różni się dla użytkownika sieci niczym od realnego stwarzania zagrożenia w realnej przestrzeni społecznej.” (R. Łukasiewicz)

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin