Oni nie korzystają z antykoncepcji! Dlaczego!.doc

(710 KB) Pobierz

Oni nie korzystają z antykoncepcji! Dlaczego?!

 

 

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła ilość młodych osób uprawiających seks. Ale też coraz więcej z nich nie korzysta z żadnych środków antykoncepcyjnych.

 

Takie dane ujawniło badanie przeprowadzone przez Fundację Rodzicielską. Trwało ono od kwietnia do maja tego roku, a na jego potrzeby przepytano 5,426 młodych ludzi z 26 krajów Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych, oraz 600 osób z Egiptu. Objęło ono osoby w wieku od 15 do 24 lat, przy czym w Egipcie wśród ankietowanych były również osoby niemal 30-letnie. Sponsorem badania była niemiecka firma Bayer.

 

Dodatkowo z badania wynika również, że odsetek młodych osób uprawiających seks wzrósł w Stanach Zjednoczonych z 38 proc. w 2009 roku do 53 proc. obecnie. Podobnie jest w krajach europejskich, jak choćby we Francji, gdzie ilość młodych ludzi oddających się igraszkom miłosnym wzrosła z 19 do 40 proc.

 

Okazało się także, iż są kraje, w których sytuacja w dziedzinie antykoncepcji jest szczególnie zła. Jednym z nich jest np. Tajlandia, gdzie aż 62 proc. nastolatków nie tylko uprawia seks, ale niestety w żaden sposób się nie zabezpiecza podczas stosunku i, co gorsza, uprawia seks bez zabezpieczeń z przypadkowym partnerem. Natomiast w krajach tak odmiennych jak Chiny, Norwegia, Południowa Korea, czy Estonia, liczba ta choć była mniejsza, to wynosiła aż 50 proc.

 

Badanie ujawniło także, iż w Europie, położonych nad Pacyfikiem regionach Azji, Ameryce Łacińskiej czy Stanach Zjednoczonych najczęstszym powodem rezygnacji nastolatków z antykoncepcji jest brak przygotowania do aktywności seksualnej. W tych regionach aż jedna trzecia młodych ludzi twierdziła, że często w czasie, gdy zamierzali uprawiać seks, żaden rodzaj środków antykoncepcyjnych nie był im dostępny.

 

Tymczasem, jak się okazuje "zabezpieczanie się" ma również złe strony. Bowiem kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie HIV niż kobiety, które jej nie stosują. Dwukrotnie wyższe jest także ryzyko przekazania wirusa partnerowi w przypadku kobiet już zakażonych.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeprowadzili dwie serie długoterminowych badań w Botswanie, Kenii, Rwandzie, RPA, Tanzanii, Ugandzie i Zimbabwe wśród blisko 3,8 tys. heteroseksualnych par, w których jedna z osób była nosicielem HIV. Nie jest jasne, w jaki sposób hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa, jednak teoretyczne zwiększenie ryzyka wynikało już z wcześniejszych badań. Analiza przeprowadzona wśród nosicielek HIV w Kenii wykazała na przykład wzrost liczby zainfekowanych komórek w tkance szyjki macicy po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

 

Badacze zaznaczają jednocześnie, że problem ryzyka zakażenia wirusem musi zostać w Afryce odpowiednio skoordynowany z potrzebą kontroli urodzeń.

 

(PAP), m-s / PFi

Zgłoś jeśli naruszono regulamin