CB Radio.doc

(54 KB) Pobierz

Przepisy CB

Radiotelefony pracujące emisją FM/AM

 

1.Zakres częstotliwości 26,965 ... 27,405 MHz
- kanał 1 częstotliwość nośna 26,965 MHz
- kanał 40 częstotliwość nośna 27,405 MHz
2.Sposób pracy - simpleks
3.Moc fali nośnej <= 4 W
4.Tolerancja częstotliwości +/- 0,6 kHz
5.Moc w kanale sąsiednim < 20 uW
6.Maksymalna dewiacja częstotliwości +/- 2kHz
7.poziomsygnałów niepożądanych w czasie pracy nadajnika do 1GHz <_ 0,25uW
od 1GHz do 2GHz <_ 1uW
8.Poziom sygnałów niepożądanych odbiornika w stanie "stand-by" do 1GHz <_ 0,25nW od 1GHz do 2 GHz <_ 1nW
9.Poziom sygnałów niepożądanych w zakresach :
47 ... 74 MHz , 87,5 ... 108 MHz , 174 ... 230 MHz , 470 ... 862 MHz w czasie pracy nadajnika <_ 4 nW "stand-by" -gotowość do nadawania <_ 2 nW Radio CB stanowiące powyższe parametry w części FM , może otrzymać świadectwo homologacji z okresem ważności 1 roku w zakresie zakładania i 5 lat w zakresie użytkowania .

 

Radiotelefony pracujące emisją AM/SSB


1.Zakres częstotliwości : 40 kanałów (26,965 ... 27,405)
2.Sposób pracy - simpleks
3.Moc fali nośnej (w.cz) AM <= 4 W , SSB <=12 PEP
4.Tolerancja czętotliwości +/- 0,6 kHz
5.Moc w kanale sąsiednim < 20 uW
6.Poziom sygnałów niepożądanych w czasie pracy nadajnika :
- do 1GHz <= 0,25 uW
- od 1GHz do 2 GHz <=1uW
7.Poziom sygnałów niepożądanych odbiornika :
- do 1GHz <= 2nW
- od 1 GHz do 2 GHz <= 20 nW
Wydawanie Swiadectw homologacji na radia AM/SSB może następować tylko do dnia 31.12.1996 r. zaś ich użytkowanie do dnia 31 grudnia 2002 r. Okres ważności w zakresie zakładania dla urządzeń posiadających powyższe świadectwa homologacji nie może przekraczać daty 31.12.1997r.

 

PAR upoważniony jest do wydawania,odmowy wydawania i cofania zezwoleń telekomunikacyjnych oraz pobierania opłat rocznych za używanie urządzeń radiokomunikacyjnych

 

1.      Zakładanie i używanie wewnętrznych sieci radiokomunikacyjnych
używanych do organizacji , budowy i eksploatacji sieci
wykorzystywanych wyłącznie do zaspokajania własnych potrzeb i nie
posiadających styku z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego ,
w następujących służbach radiokomunikacyjnych :
a)ruchomej lądowej o zasięgu lokalnym
b)stałej
c)lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej, z wyłączeniem sieci ogólnopolskich oraz satelitarnych.
2.Zakładanie i używanie urządzeń w amatorskiej służbie radiokomunikacyjnej.
3.Zakładanie i używanie urządzeń pracujących w pasmach częstotliwości niechronionych (pasma obywatelskiego , CB).
(Zgodnie z decyzją nr 8/94 Ministra Łączności z 18 lutego 1994 r.)

 

Warunki zakładania i używania CB Radio

 

1.Podczas używania radiotelefonu właściciel jest zobowiązany posiadać aktualne zezwolenie i okazywać je na żądanie inspektorów PAR.Zezwolenie nie może być odstępowane innym osobom. Wszelkie informacje na temat zmiany danych w zezwoleniu, rezygnacji z używania radiotelefonu i o jego utracie należy zgłaszać do ZO PAR, który wydał zezwolenie.

2. Właściciel radiotelefonu jest odpowiedzialny za treść rozmów, które powinny być prowadzone tekstem jawnym i ograniczać się do krótkich informacji osobistych. Na początku i na końcu rozmowy należy podawać przydzielony znak wywoławczy.

3. Radiotelefon nie może być używany do tworzenia sieci radiotelefonicznych i do działalności zarobkowej: gospodarczej usługowej lub reklamowej. handlowej,

4. Radiotelefon może pracować tylko z parametrami podanymi w zezwoleniu i nie może powodować zakłóceń w odbiorze programów radiofonicznych i telewizyjnych oraz w pracy innych urządzeń telekomunikacyjnych. Zabrania się używać go do retransmisji i podłączać do przewodowej sieci telekomunikacyjnej.

5. Nieuiszczenie w terminie opłaty rocznej, powoduj e utratę ważności zezwolenia.

Używanie urządzenia niezgodnie z powyższymi warunkami stanowi podstawę cofnięcia zezwolenia.

Regulamin pracy w paśmie CB

1. Posiadacz radiotelefonu CB zobowiązany jest do użytkowania go zgodnie z warunkami ustalonymi w zezwoleniu, w sposób nie naruszający obowiązuącego w RP porządku prawnego i zasad współżycia społecznego .
2. Właściciel urządzenia CB odpowiada za zgodny z przepisami sposób wykorzystania swojego radiotelefonu również przez innych niż on sam urzytkowników.
3. Posiadacz zezwolenia jest zobowiązany do odpowiedniego zabezpieczenia radiotelefonu przed uzyciem go przez osoby niepowołane.
4. Użytkownik radiotelefonu powinien w czasie pracy urządzenia posiadać przy sobie odpowiednie zezwolenie i okazywać je na każdorazowe żądanie osób uprawnionych do kontroli.
5. Przed rozpoczęciem rozmowy należy upewnić się czy kanał jest wolny.
6. Na początku każdej rozmowy oraz na każde żądanie korespondenta należy podać swój znak wywoławczy określony w zezwoleniu PAR.
7. Na żądanie korespondenta należy podać aktualne miejsce nadawania.
8. W łączności CB obowiązuje odstęp międzykanałowy 10KHz od częstotliwości zajętej.
9. Kanał 28 zaleca się wykorzystywać jako kanał wywoławczy.
10. W paśmie CB niedozwolone jest :
a) nadawanie i rozpowszechnianie informacji o charakterze politycznym gospodarczym i innych stanowiących tajemnice państwową lub służbową , wszelkiej propagandy i reklamy oraz wiadomości niezgodnych z zasadami współżycia społecznego ,
b) używanie słów wulgarnych i obraźliwych ,
c) używanie CB do działalności zarobkowej ,
d) nadawanie muzyki ,
e) nadawanie retransmisji ,
f) nadawanie na kanale , na którym ktoś inny rozmawia ,
g) nadużywanie haseł RATUNEK i BREAK ,
h) używanie jako swojego , w całości lub w części , przydzielonego lub przeznaczonego do przydzielenia komu innemu , oficjalnego znaku wywoławczego .
11. Kanał 9 (27,060 MHz) jest przeznaczony wyłącznie do celów wzywania pomocy i pracy służb ratunkowych .
12. W sytuacjach nadzwyczajnych użytkownik radiotelefonu może zapewnić sobie pierszeństwo przeprowadzenia rozmowy podając chasło RATUNEK . Operatorzy pozostałych radiotelefonów zobowiązani są do zachowania ciszy radiowej aż do momentu przejścia tego rozmówcy na inny kanał lub zakończenia rozmowy . Hasło RATUNEK może być użyte jedynie w sytuacji zagrożenia życia , zdrowia , bezpieczeństwa lub mienia .
13. W przypadku braku reakcji służby ratunkowej każdy użytkownik radiotelefonu ma obowiązek zareagować na odebrane hasło RATUNEK .
14. W czasie prowadzenia akcji ratunkowej pierszeństwo w eterze przysługuje stacjom w następującej kolejności :
1) wołanej służbie ratunkowej ,
2) Sztabu Ratownictwa PL-CB RADIO ,
3) wołanej o pomoc , przy czym stacji tej przysługuje pierwszeństwo w nawiązywaniu łączności ,
4) która pierwsza zaregowała na wołanie o ratunek . Pozostałe stacje przysłuchują się jedynie i włączają się do akcji tylko na wyraźną prośbę stacji prowadzącej akcję ratunkową ,
15. Wywołanie
a) kryptonimy alarmowe na Kanale Ratunkowym PL-CB RADIO 9 , oznaczają :
991 Sztaby Ratownictwa PL-CB RADIO ,
992 jednostki Obrony Cywilnej ,
993 zespoły do spraw nadzwyczajnych zagrożeń przy wojewodach i urzędach ,
994 stanowiska dyspozycji inżyniera miasta ,
996 Straż Miejska ,
997 Policja ,
998 Straż Pożarna ,
999 Pogotowie Ratunkowe ;
b) w celu zrozumiałości wywołania dopuszcza się wywołanie służby dyżurującej , używając jej nazwy i miejscowości , w której się znajduje np.: Pogotowie Ratunkowe Gdańsk ;
c) wywołując na Kanale Ratunkowym PL-CB RADIO ma obowiązek podać swój znak wywoławczy przydzielony przez PAR , ratownicy zarejestrowani w Krajowej Sieci Ratownictwa PL-CB RADIO podają dodatkowo swój numer nadany przez Sztab Krajowy ;
d) powiadamiając służbę dyżurującą o zaistniałym wydarzeniu nalerzy w sposób zwięzły podać następujące informacje , zachowójąc kolejność :
- kto woła ,
- miejsce zdarzebia ,
- co się stało , np.: wypadek drogowy cystern ; pożar stodoły itp. , - liczba rannych i skutki zdarzenia np.: 4 osoby ranne , w tym dwie nieprzytomne , a u dwóch uraz głowy i silne krwawienie , zablokowana droga itp. ,
- na tym należy relację zakończyć i czekać na dyspozycje służby dyżurującego , oddalić się z miejsca wypadku wolno tylko wtedy gdy służba dyżurująca nie zaleciła pozostania na miejscu lub uzupełnienia informacji ,
- przy prowadzeniu łączności ratunkowej należy każdorazowo potwierdzić odebranie nadawanej informacji ;
e) posiadacz radiotelefonu CB w razie napotkania wypadku , ma obowiązek zatrzymać się i zorientować , czy są osoby ranne i czy na skutek wypadku istnieje jakieś zagrożenie . W przypadku potrzeby interwencji jest on zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia niezwłocznego powiadomienia odpowiedniej służby dyżurującej i w razie takiej konieczności pozostania do jej dyspozycji tak długo , jak będzie to niezbędne .
16. Na hasło BREAK należy natychmiast na chwilę zwolnić kanał w celu umożliwienienia nawiązania 3łączności i uzgodnienia przejścia na inną częstotliwość lub przekazania krótkiej ważnej informacji .
17. Pomiędzy nadawaniem a odbiorem należy zachować krótki , około jednosekundowy odstęp .
18. W razie przerwania lub braku łączności telefonicznej czy teleksowej , w czasie klęsk żywiołowych , w razie ratowania życia ludzkiego itp. posiadacz urządzenia CB ma prawo i obowiązek używać lub udostępniać swoje urządzenie dla przekazania wiadomości mających na celu wezwanie i niesienie pomocy .
19. Praca urządzenia CB nie powinna przeszkadzać w pracy innych urządzeń CB .
20. W przypadku przekroczenia ustalonych przepisów i zasad Komisje Eterowe PL-CB RADIO mogą wnioskować o czsowe zawieszenie lub cofnięcie zezwolenia

 

KrisCB@wp.pl KrisCB@wp.pl  amirafik@wp.pl amirafik@wp.pl

Zmiany w przepisach dot. zezwolenia na CB

 

Chcielibyśmy poinformować, że zmieniły się przepisy dot. zezwoleń na CB Radio. Od dnia 26.07.2004 nie jest wymagane zezwolenie na posiadanie CB. Więcej szczegółów znajdziecie na forum (temat Radio i Prawo) lub pod tym adresem

http://www.infor.pl/dzienniki_ustaw/index.html

Dziennik ustaw nr 169,pozycja 1774,strona druga.

4 sierpnia 2004, 15:45 |

 

1774 Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia

 

1775 Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej

 

 

 

 

 

 

 

CB Radio

Swego czasu jedna z moich wielkich pasji . Posiadam ten sprzęt do dziś tyle tylko że raczej już z niego nie korzystam . Ciśnie się na usta pytanie dlaczego ? skoro było to pasja to powinno raczej przetrwać . Odpowiedź jest banalna , ludzie się zmienili czasy otoczenie . Technika również zrobiła swoje . Nie będę się rozpisywał że to czy tamto mnie denerwowało i cos tam jeszcze innego . Po prostu zmieniły się warunki działania w tym paśmie na takie które mnie osobiście nie odpowiadają i koniec. Może gdzieś w głębi kraju z dala od zachodniej polski , świat CB nadal żyje swoim własnym nie powtarzalnym życiem ale nie tu. Spoko i niech żyje bo radio CB jest czymś wspaniałym jeśli tylko jest używane w odpowiedni sposób . Na naszym terenie rozkwit tego cudu techniki , służącego komunikacji między ludzkiej można datować na lata 1989/1997 . To był złoty okres , większość z nas wspomina te lata bardzo miło i z rozrzewnieniem . Wspólne wypady ogniska i nocne pogawędki to jest to czego niema dziś. W pewnym momencie rozpoczęła się chora gonitwa kto silniejszy kto ma lepszy sprzęt . Następny etap był do przewidzenia . Próba sił , Ci którzy byli słabsi sprzętowo wysiadali z tego pociągu nie potrafiąc poradzić sobie z tymi którzy mając czym kopali w eter ile się da i jak się da bez litości ./Zawsze mając na końcówce jeden wat i minimum modulacji . Przy czym sprzęt ich był tak doskonały że z tego jednego wacika robili łączności po sto i więcej kilometrów , bez szczególnej propagacji. To właśnie takie zachowania doprowadziły do zrujnowania tego co było takie fajne .

Troszkę teorii

Skrót CB RADIO pochodzi z języka angielskiego od słów "Citizens band radio". W tłumaczeniu na język polski oznacza to pasmo obywatelskie. CB Radio jest to system łączności radiowej w paśmie 11 metrów czyli częstotliwości ok. 27MHz. Nie wymaga on większych kwalifikacji od użytkownika urządzenia radiowego, a daje możliwości łączności radiowej podobne jak na pasmach KF i UKF, gdzie wymagane jest posiadanie licencji otrzymanej po zdaniu egzaminu. Łączność w tym systemie stała się więc bardzo popularna na całym świecie, wykorzystywana przez miliony ludzi.CB Radio jest szczególnie przydatne w samochodzie. CB Radio można wykorzystać także do zwykłych rozmów towarzyskich, co umożliwia nawiązywanie nowych znajomości a nawet przyjaźni .Najogólniej mówiąc CB Radio może zastąpić telefon tam gdzie nie można doprowadzić linii telefonicznej. W ostatnich latach jednak wzrost popularności telefonii GSM spowodował zmniejszenie się ilości stacji bazowych a także samochodowych. Ma to jednak i swoje plusy, gdyż spadła ilość zakłóceń jakie emitowały "transceivery" (CB Radia). Warto dodać że opłaty za korzystanie z CB Radia są nie porównywalne z opłatami za telefon i to jest ogromny atut tego urządzenia .
Początki CB Radia sięgają roku 1947 i oczywiście Stanów Zjednoczonych. Początkowo zaproponowano częstotliwość od 460MHz do 470MHz, szybko jednak zorientowano się że częstotliwość ta jest nieodpowiednia, szczególnie przy gęstej wielkomiejskiej zabudowie co ogranicza dość mocno zasięg oraz wysokich kosztów urządzeń na tak wielką częstotliwość. Do łączności w tym paśmie zaproponowano więc 27MHz. Prawdziwy rozwój CB Radia datuje się jednak na początek lat sześćdziesiątych, gdy składano ok. 6000 zezwoleń miesięcznie. Wiąże się to z rozwojem w USA transportu kołowego opartego na wielkich wielokołowych ciężarówkach. Zarobki kierowców wiązały się z ilością przejechanych kilometrów co miało wpływ na porządnie informacji o sytuacji na drogach i szybkiemu odnalezieniu właściwej do celu.
W Europie CB Radio pojawiło się w połowie lat sześćdziesiątych, lecz pierwsze przepisy na ten temat sformułowano w 1975r. w RFN.
O CB Radiu w Polsce można zacząć mówić wraz z upadkiem systemu komunistycznego, gdyż bardzo ograniczone przepisy i brak sprzętu powodowały wielką dziurę w tej dziedzinie łączności. Dopiero po 1989 roku większą wolność i możliwość wyjazdu na zachód sprawiły że sprzęt stał się bardziej dostępny. Liberalizacja przepisów sprawiła że w 1991 roku liczba zarejestrowanych użytkowników CB Radia w naszym kraju przekroczyła 100 000.
CB Radiowcy w Polsce na wzór zachodnich kolegów obrali kilka kanałów jako ogólne. I tak na przykład:
- kanał 9 - stał się kanałem ratunkowym prawie na całym świecie, gdzie można zawiadomić pogotowie lub inne służby (jeżeli w danym mieście takie służby posiadają CB Radio na wyposażeniu) o niebezpieczeństwie lub wypadku. Na tym kanale prowadzą nasłuch także tzw. ratownicy będący członkami PL-CB i pomagający w nagłych wypadkach. Przy wzywaniu pomocy należy przede wszystkim podać swój znak wywoławczy.
- kanał 19 - to tzw. kanał drogowy, został on obrany przez kierowców samochodów (w języku CB Radiowców "mobili") jako kanał mobilowy przeznaczony dla rozmów i wymiany informacji między "mobilami". Na tym kanale nie prowadzimy także innej korespondencji.
- kanał 28 - jest na terenie całego kraju uważany jako kanał wywoławczy tak dla stacji bazowych jaki i dla innych użytkowników 11 metrów, choć w wielu okolicach Polski inne kanały podstawowej czterdziestki służą jako wywoławcze.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin