konspekt lekcji języka polskiego w klasie ii e
Natalia Chruściel
Gr. III e, 15.03.2011
Czas: 90 min
Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu
Cel ogólny: zapoznanie z utworem H. Sienkiewicza pt. „Latarnik”
Cele szczegółowe:
- zna postać głównego bohatera noweli H. Sienkiewicza pt. „Latarnik”,
- zna dzieje głównego bohatera,
- potrafi odnaleźć informacje o przeszłości bohatera w tekście noweli,
- wymienia elementy świata przedstawionego,
- wymienia elementy kompozycji,
- zna kontekst historyczny dotyczący utworu,
- zna cechy noweli.
Formy organizacyjne
- zbiorowa, jednostkowa.
Metody:
- pogadanka, praca z tekstem.
Materiały i środki dydaktyczne:
o H. Sienkiewicz, Latarnik, Wrocław 1988, s. 16-21.
Bibliografia:
H. Sienkiewicz, Latarnik, Wrocław 1988.
Czas
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Osiągnięcia
uczeń:
Metody, materiały, Uwagi
5’
Czynności organizacyjne:
Przywitanie się.
Sprawdzenie obecności.
Część wstępna
10’
Mówię:
Na dzisiejszą lekcję mieliście przeczytać nowele Henryka Sienkiewicz pt. ” Latarnik „.
W celu weryfikacji waszej wiedzy na temat lektury napiszecie test sprawdzający.
Proszę o wyciągnięcie kartek.
Dyktuję pytania.
Podaję temat lekcji:
Wśród przewrotności losu- poznajemy utwór H. Sinkiewicza pt. ”Latarnik”.
Słuchają.
Wyciągają kartki.
Udzielają odpowiedzi:
1. Skawiński,
2. z Polski,
3. siedemdziesiąt,
4. kopacz złota w Australii, poszukiwacz diamentów w Afryce, strzelec rządowy w Indiach Wschodnich,
5. Stany Zjednoczone, Hiszpania, Węgry ,
6. zaginął, jego losy nie były znane,
7.w Aspinwall, Panamie,
8. „Pan Tadeusz”
9. Pochłonięty lekturą książki zasnął,
10. został zwolniony,
11. książkę
Zapisują temat.
Pytania będą dyktowane, a uczniowie będą mieli chwilę udzielenie odpowiedzi.
Pytania dotyczące lektury (Załącznik nr 1).
Część właściwa
20’
Latarnik Henryka Sienkiewicza powstał w 1880 roku. Jest to nowela o wymowie patriotycznej, uważana za polskie arcydzieło tego gatunku. W komentarzach dotyczących tego utwory pojawiało się stwierdzenie, że w Latarniku udało się Sienkiewiczowi oddać polskiego ducha narodowego. W skondensowanej formie autor zawarł w nim historię polskiego emigranta, który pod wpływem lektury Pana Tadeusza przeżywa swoisty powrót do ojczyzny, którą opuścił czterdzieści lat temu.
Proszę o otworzenie zeszytów.
Zapiszemy teraz w punktach najważniejsze informacje dotyczące „Latarnika”.
1. Geneza utworu:
a) napisany pod koniec 1880 roku, wydany na łamach czasopisma „Niwa”.
b) opisana historia została oparta na faktach ( historia polskiego emigranta Siellawy).
2. Świat przedstawiony:
a) czas: koniec XIX w.
b) miejsce akcji: wyspa Aspinwall w Zatoce Moskitów, Panama.
3. Kompozycja utworu:
a) akcja noweli koncentruje się wokół jednego wątku
b) wyróżnić można elementy typowe dla budowy noweli:
- ekspozycja (zawiera wiadomości o zwolnieniu się stanowiska latarnika w Aspinwall, rekrutacji na to stanowisko, zgłoszeniu się Skawińskiego i otrzymaniu przez niego posady; zapoznajemy się także z wcześniejszymi burzliwymi losami głównego bohatera),
- zawiązanie akcji (stopniowe wycofywanie się latarnika z życia, zrezygnowanie z i tak ograniczonych kontaktów z ludźmi)
- punkt kulminacyjny ( wydalenie Skawińskiego z posady),
- rozwiązanie akcji ( Skawiński udaje się na dalsza tułaczkę).
4. Narracja:
- prowadzona z perspektywy bohatera i narratora.
Pytam:
Jakie cechy posiada nowela?
Dyktuję notatkę:
Nowela- jest to utwór literacki o niewielkich rozmiarach, pisany prozą. Posiada zazwyczaj jednowątkową fabułę pozbawiona epizodów, roz...
Natalia730