Kazus nr 2- XIII edycja.doc

(27 KB) Pobierz

KAZUS NR 2

Kminona v. Republika Ryggi

„przemoc w szkole”

 

              Republika Ryggi jest Państwem-Stroną Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (dalej: Konwencji) z 4.11.1950 r.

18-letnia wówczas Barbara Kminona była uczennicą czwartej klasy prywatnego liceum plastycznego w Ofthalten. W ciągu dotychczasowych trzech lat nauki jej sprawowanie trzykrotnie zostało ocenione jako nieodpowiednie. Skarżąca otrzymała 5 publicznych nagan oraz kilkanaście uwag do dziennika. W drugiej klasie liceum przez miesiąc była zawieszona w prawach ucznia z powodu próby otrucia środkiem owadobójczym nauczycielki biologii.

22 października 2002 roku podczas zajęć z fizyki skarżąca podjęła głośną rozmowę z kilkoma osobami jednocześnie. Pomimo uwag nauczyciela kontynuowała konwersację. Wtedy fizyk podszedł do skarżącej, chwycił jej prawą rękę, a następnie uderzył drewnianą linijką pięć razy w wewnętrzną część dłoni. Ta krzyknęła z bólu, po czym znieważyła nauczyciela używając bardzo wulgarnych słów. W odpowiedzi na zniewagę fizyk wymierzył skarżącej policzek, wyciągnął za ucho z ławki i  wyrzucił z sali lekcyjnej

Następnego dnia przed lekcją fizyki p. Kminona dolała do kubka nauczyciela, w którym znajdowała się kawa, rozpuszczalnik skradziony godzinę wcześniej z sali plastycznej. Butelka, w którym znajdowała się substancja, zawierała na etykiecie symbol oraz ostrzeżenie o szkodliwości płynu. Podczas lekcji fizyk wziął do ręki kubek i zbliżył go do ust. Nie wyczuł jednak woni trującej substancji. Dopiero kiedy zaczerpnął duży łyk z naczynia zrozumiał, co nieomal połknął. Natychmiast wypluł płyn i spojrzał na klasę. Wtedy skarżąca roześmiała się głośno. Nauczyciel podszedł do niej, nazwał „wiedźmą” po czym chwycił jej szyję, którą ściskał przez 3 sekundy. Następnie złapał ucho skarżącej i wyprowadził ją z sali do gabinetu dyrektora, gdzie przedstawił przełożonemu zachowanie uczennicy. Barbara Kminona została zawieszona w prawach ucznia na 14 dni.

              Dwa tygodnie później – 6 listopada 2002 r. podczas szkolnego apelu skarżąca została wywołana przez dyrektora na środek sali gimnastycznej, w której odbywało się zgromadzenie. W obecności około 100 uczniów otrzymała naganę. W swoim dalszym przemówieniu dyrektor nazwał ją „trucicielką” oraz „szatanem w spódnicy”.

              Pani Kminona złożyła skargę do dyrektora liceum na zachowanie nauczyciela fizyki. Pozostała ona jednak bez odpowiedzi. Skarżąca złożyła także wniosek do prokuratury o popełnienie przestępstw w postaci naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia przez nauczyciela oraz znieważenia jej osoby przez dyrektora. Prokurator umorzył postępowanie z powodu braku znamion przestępstwa.

              Barbara Kminona złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wnosząc o stwierdzenie naruszenia art. 3 Konwencji poprzez nieludzkie zdaniem skarżącej ukaranie przez nauczyciela fizyki oraz poniżające traktowanie przez dyrektora liceum i nauczyciela fizyki. Skarżąca domaga się również słusznego odszkodowania za poniesione straty moralne.

              Rząd Ryggi w całości odrzuca żądanie p. Kminony argumentując, iż reakcja pedagogów na skandaliczne zachowanie uczennicy była w pełni usprawiedliwiona. Ponadto postępek skarżącej stanowił zagrożenie dla zdrowia a nawet życia nauczyciela. Strona rządowa podkreśla także, że określenia sformułowane pod adresem p. Kminony nie były obraźliwe w takim stopniu, jak przekleństwo skierowane do nauczyciela w dn. 22 października.

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozpozna sprawę Kminona v. Republika Ryggi na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2006 roku. Proszę przygotować się do prezentacji stanowiska strony skarżącej lub pozwanej, stosownie do wylosowanej roli procesowej.

XIII Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka, Toruń, 7-9 kwietnia 2006 r.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin