zanim zwierzęta zapadną w sen zimowy.doc

(41 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO

PRZEZ  ANNĘ SZ

W GRUPIE DZIECI 5 – LETNICH

 

TEMAT ZAJĘCIA : „Zanim zwierzęta zapadną w sen zimowy”.

 

Cele operacyjne :( dziecko...)

              

§       poprawnie odgaduje podane zagadki;

§       potrafi wyszukać leśne zwierzęta i wskazać je na obrazkach;

§       odczytuje nazwy zwierząt globalnie;

§       zna zwyczaje niektórych zwierząt (zapadanie w sen zimowy);

§       wypowiada się prostymi zdaniami;

§       umie porównać liczebność zbiorów;

§       przelicza elementy danego zbioru, rozpoznaje znak graficzny liczb 1-5;

§       stosuje prawidłowo liczebniki;

§       przyporządkowuje podpisy do obrazków;

§       wyszukuje wśród innych wylosowany wyraz i skreśla go.

 

Cele ogólne :

 

§       poznanie zwyczajów niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy;

§       kształcenie umiejętności rozwiązywania zagadek;

§       rozpoznawanie zwierząt po ich charakterystycznych cechach;

§       zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrody;

§       reagowanie na zmianę tempa muzycznego;

§       porządkowanie przedmiotów według wielkości;

§       doskonalenie umiejętności czytania;

§       doskonalenie sprawności manualnej podczas ćwiczenia grafomotorycznego.

 

Metoda :

 

§       zadań stawianych do wykonania;

§       słowna – zagadki.

 

Forma :

 

§       praca z całą grupą

§       indywidualna.

 

 

Środki dydaktyczne :

 

§       obrazki leśnych zwierząt;

§       obrazki domów niektórych zwierząt;

§       szablony wyrazów do globalnego czytania;

§       kartoniki z cyframi 1-5;

§       emblematy zwierząt do zawieszenia na szyi;

§       nagranie na płycie CD „zachód słońca”;

§       nagranie magnetofonowe „Piosenki do rysowania” wg M. Bogdanowicz „Jeżyk”;

§       kółka do sersa;

§       karty graficzne do pracy indywidualnej;

§       szary papier z podpisami zwierząt.

 

Przebieg zajęcia :

 

1.   Słuchanie wiersza „W dąbrowie”.

 

Wszystkie drzewa w dąbrowie,

Pogubiły listowie,

Pogubiły żołędzie,

Bo niedługo mróz będzie.

 

Powiedz, powiedz wiewióreczko,

Co dasz w zimie swym dziateczkom.

Powiedz, powiedz wiewióreczko,

Co dziateczkom dasz !

 

Ja się zimy nie boję,

Bo mam w dziupli pokoje.

Bo mam w dziupli spiżarnię,

Wszystkie dzieci nakarmię.

Temu, temu po orzeszku,

Bo orzeszków pełno w mieszku.

Temu, temu po orzeszku,

Po orzeszku dam !

 

2.   Zabawa w odkrywanie okienek.

 

Dzieci rozpoznają ukryte zwierzęta pod kartką z okienkiem. Nazywają je i próbują powiedzieć o nich kilka słów (jak są zbudowane, co lubią jeść, jak się poruszają, co robią w zimie).

 

3.   Rozwiązywanie zagadek i wyszukiwanie obrazka z danym zwierzątkiem.

 

Ø    Rudy mieszka w norze, poluje po borze.

Mistrz wybiegów i zasadzki

strzeż w kurniku kury, kaczki.                  (lis)

 

Ø    Gdy chłód mu dokucza nieznośnie,

w stos liści na zimę się kryje,

lecz gdy mu zapachnie przedwiośnie

wysuwa kolce i ryjek.                                  (jeż)

 

Ø    W ciepłej norze czyli w gawrze,

smacznie w zimie spał, a jakże.

Zbudził się i poczuł głód.

- Ach, żeby tak był tu miód!...                    (niedźwiedź)

 

Ø    Nie boi się głodu nawet w ciężkie czasy.

Ma zawsze w swej dziupli orzechów zapasy.

A gdy przyjdą mrozy, śpi zadowolona

pod ciepłą pierzynką z własnego ogona.         (wiewiórka)

 

Ø    Ma futerko szare, dosyć szybkie nogi,

Trudno go poznać na polu z daleka;

Lubi sałatę, marchew, kapustę,

Ale przed psami do lasu ucieka.                                                        (zając)

 

Ø    Kuzyn świnki żyje w lesie

porośnięty jest szczeciną.

Żołędzie, grzyby, kasztany

z głodu mu nie dadzą zginąć.                                                        (dzik)

 

4.   Dobieranie podpisów do obrazków.

 

Dzieci układają podpisy nazw zwierząt pod odpowiednim obrazkiem,           a  następnie segregują domki (dziupla, nora, jama, gawra) do odpowiedniego zwierzątka.

 

5.   Zabawa ruchowo – matematyczna.

 

Dzieci - zwierzęta podzielone na 6 zespołów (jeże, wiewiórki, borsuki, zające, lisy, niedźwiedzie) poruszają się po lesie przy nagraniu z płyty „zachód słońca”, na przerwę w muzyce odszukują swój domek z obrazkiem i przeliczają ilość zwierząt w każdym z nich. Dobierają odpowiedni znak graficzny. 

 

6.   Skreślanka wyrazowa.

 

Każde dziecko wylosowuje jeden kartonik z napisem nazwy zwierzątka lub jego domku. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wyraz i odszukać go napisanego na szarym papierze, a następnie skreślić. (dzieci podzielone na 2 grupy, każda grupa ma szary papier i swój zestaw wyrazów).

 

7.   Odgłosy zwierząt.

 

Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez poszczególne zwierzęta: np. tup, tup – jeż, człap, człap – niedźwiedź, kic, kic – zając, hyc, hyc – wiewiórka.

 

8.   Ćwiczenie grafomotoryczne „Jeżyk”.

 

Dorysowywanie igieł jeżykowi w takt muzyki (ćw. wg M. Bogdanowicz – „Piosenki do rysowania”)

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin