kaliszewski_scenariusz_e[1](1).doc

(260 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji historii w gimnazjum z zastosowaniem

Opracował: Marek Kaliszewski

          

          Scenariusz lekcji historii w gimnazjum z zastosowaniem

 

                                      drzewka decyzyjnego

 

Tytuł cyklu: WYDAWNICTWO M. ROŻAK:  „PRZEZ WIEKI – Podręcznik do historii dla klasy pierwszej gimnazjum”. Autorzy: Danuta Musiał, Krystyna Polacka, Stanisław Roszak.

Wydawnictwo M. Rożak  Spółka z o.o. Gdańsk  2002. Wydanie II.

Etap edukacyjny: Gimnazjum  kl. 1.

Przedmiot: Historia.

Czas trwania: 45 min.

Miejsce: zajęcia w klasie.  

 

Temat: Unia Polski z Litwą.

 

Cele edukacyjne

 

a) Uczeń pamięta

    

      postacie: Ludwika Węgierskiego, Elżbiety Łokietkówny, Jadwigi, Władysława Jagiełły. [ P ]

      daty: 1385, 1386. [ D ]

 

b) Uczeń rozumie

        Pojęcia i nazwy: przywilej generalny, bezkrólewie, poganie, unia, unia personalna, dynastia, Andegawenowie, Jagiellonowie. [ P ]

        Postanowienia i znaczenie przywileju koszyckiego dla króla i szlachty. [ P ]

        Postanowienia i znaczenie unii w Krewie dla Polski i Litwy. [ P ]

        Powody niezadowolenia Krzyżaków z chrztu Litwy i unii z Polską. [ P ]

 

c) Uczeń potrafi

        Wyjaśnić w jaki sposób Jadwiga została królem Polski? [ P ]

        Wymienić okoliczności i przyczyny zawarcia unii w Krewie. [ P ]

        Dokonać analizy tekstu źródłowego, określić zobowiązania Jagiełły zawarte w akcie unii                w Krewie. [ P ]

        Dokonać oceny, bilansu unii Polski i Litwy. [ R ]

 

Treści kształcenia

        Panowanie Ludwika Węgierskiego w Polsce.

        Przywilej koszycki i problem następstwa tronu.

        Jadwiga królem Polski.

        Litwa przed unią.

        Unia w Krewie.

        Ocena unii. 

 

Metody nauczania

     samodzielna praca uczniów z podręcznikiem i mapką z podręcznika                                                        

     analiza tekstu źródłowego z podręcznika

     drzewko decyzyjne

Formy nauczania

Praca w grupach jednorodnych.

 

Pomoce dydaktyczne

„PRZEZ WIEKI – Podręcznik do historii dla klasy pierwszej gimnazjum”.

WYDAWNICTWO  M. ROŻAK, Wydanie II,  Gdańsk 2002  (s. 191 – 193)

„Poczet królów i książąt polskich”  Jana Matejki

Tekst źródłowy z podręcznika  (s. 193)

Mapka z podręcznika  „Unia Polski z Litwą” (s. 193), lub mapa ścienna

Schemat drzewka decyzyjnego

 

 

Tok  lekcji

 

1.     Faza  wprowadzająca:  [ Ogniwo wstępne ]

 

a) Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji i treści kształcenia ujętych w formie punktów, które uczniowie zapisują w zeszytach przedmiotowych.

b) Nauczyciel prosi o przypomnienie:

-          Jaka dynastia władców panowała w Polsce od poł. X w. do drugiej poł. XIV w.?

-          Kto był ostatnim władcą z tej dynastii?

-          Jakie były zasady następstwa tronu w Polsce?

-          Na czym polegał układ zawarty pomiędzy Kazimierzem Wielkim a Ludwikiem Węgierskim?

-          Jak nazywamy związek dwóch państw, których władcą jest ten sam król?

 

Oczekiwane odpowiedzi uczniów:

W Polsce od poł. X do drugiej poł. XIV w. panowała dynastia Piastów. Ostatnim władcą z tej dynastii był Kazimierz Wielki. W Polsce obowiązywała wówczas zasada, że następcą tronu może być wyłącznie mężczyzna, syn zmarłego władcy. Układ zawarty pomiędzy Kazimierzem Wielkim              a Ludwikiem Węgierskim polegał na porozumieniu, że władcą Polski i Węgier zostanie ten król, który będzie dłużej żył. Była to unia personalna.

 

 

 

2.  Realizacja nowego tematu:

 

a)     Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na portret Ludwika Węgierskiego (wg J. Matejki) podręcznik (s. 191), dzieli klasę na 4 grupy i prosi aby przy pomocy podręcznika ustaliły                 one odpowiedzi na następujące pytania:

-          Kto został królem Polski po śmierci Kazimierza Wielkiego?

-          Jakiej dynastii przedstawicielem, był ten król?

-          Kto faktycznie rządził wtedy Polską?

 

 

Przedstawiciele grup udzielają odpowiedzi. Oczekiwane odpowiedzi uczniów:

Królem Polski po śmierci Kazimierza Wielkiego został Ludwik Węgierski. Pochodził on                          z dynastii Andegawenów. Faktycznie Polską rządziła jego matka Elżbieta, córka Władysława

Łokietka. 

 

    b) Nauczyciel wyjaśnia, że Ludwik Węgierski także nie miał syna, po jego śmierci panowie małopolscy uznali Jadwigę, młodszą  jego córkę, za króla. Stało się tak ponieważ Ludwik Węgierski wydał w Koszycach  przywilej generalny dla szlachty polskiej zwalniający szlachtę z części podatków.  Po przybyciu do Polski w 1384 r. została ona koronowana. Nauczyciel prezentuje portret królowej namalowany przez Jana Matejkę (podręcznik s. 192) i przedstawia uczniom postać królowej.              Między innymi informuje uczniów, że Jadwiga, gdy przybyła do Polski, miała zaledwie 10 lat i już wcześniej zawarła ślub dziecięcy z Wilhelmem Habsburgiem. W Polsce szlachta była jednak przeciwna temu małżeństwu, ponieważ nie chciała Niemca jako króla, obawiając się uzależnienia państwa od Cesarstwa Niemieckiego. Chętnie natomiast widziano zawarcie związku z Litwą, który otwierał możliwość ekspansji polskiej na wschód i dawał szansę pokonania Krzyżaków.

 

 

   c) Uczniowie w grupach, na podstawie podręcznika i mapki (s.193), ustalają informacje na temat Litwy w drugiej poł. XIV w.

 

-          Czy Wielkie Księstwo Litewskie było państwem większym czy mniejszym od

Polski?

-          Jakie ziemie obejmowało oprócz Litwy i Żmudzi?

-          Jakie państwa były sąsiadami Litwy od wschodu i od północnego zachodu?

-          Kto zagrażał Litwie?

-          Jakiego pretekstu używali wrogowie Litwy atakując to państwo?

-          Kto był w tym czasie władcą Litwy?

 

Oczekiwane odpowiedzi uczniów:

Wielkie Księstwo Litewskie było państwem trzy razy większym od Polski. Obejmowało oprócz ziem litewskich i Żmudzi ziemie ruskie. Sąsiadami Litwy: od wschodu było Księstwo Moskiewskie a od północnego zachodu Zakon Krzyżacki. Litwie zagrażali Krzyżacy.

Jako pretekstu do atakowania Litwy wykorzystywali oni hasła walki z poganami i szerzenia chrześcijaństwa. Władcą Litwy był książę Jagiełło.

Nauczyciel zwraca uwagę na portret Władysława Jagiełły (wg J. Matejki podręcznik s. 193) oraz zdjęcie zamku  w Trokach (s.191).  

 

 

     d) Grupy otrzymują schemat drzewka decyzyjnego, nauczyciel wyjaśnia jakie są zasady jego wypełniania. Następnie precyzuje problem wymagający podjęcia decyzji.

 

 

 

 

 

Czy królowa Jadwiga powinna zgodzić się na ślub z Jagiełłą i zawarcie unii Polski z Litwą?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                        Cele i wartości zamierzone

- Wzmocnienie Polski.

- Pozyskanie sojusznika do walki z Krzyżakami.

- Pokonanie Krzyżaków.

- Chrystianizacja Litwy

 

 

 

P

O

Z

Y

T

Y

W

N

E

 

- Odzyskanie ziem zabranych przez

Krzyżaków.

- Dostęp do Morza Bałtyckiego.

- Rozwój gospodarczy kraju.

- Ekspansja polska na wschód.

- Chrystianizacja Litwy, rozwój kultury i administracji państwa.

 

 

 

- Możliwość uniknięcia wojny z Krzyżakami.

- Dobre stosunki z papiestwem i cesarstwem.

 

P

O

Z

Y

T

Y

W

N

E

 

N

E

G

A

T

Y

W

N

E

 

- Nieunikniony konflikt z Krzyżakami.

- Straty i zniszczenia wojenne.

- Pogorszenie się opinii o Polsce w Europie.

- Zaangażowanie się Polski na wschodzie.

- Ewentualne konflikty z Moskwą.

 

 

- Dalsza ekspansja Krzyżaków.

- Prawdopodobieństwo utraty kolejnych ziem.

- Marginalizacja pozycji Polski w Europie.

- Litwa pozostaje państwem pogańskim

 

N

E

G

A

T

Y

W

N

E

 

 

 

 

Zgodzić się na unię z Litwą.                                             Nie zgodzić się na unię z Litwą

 

                                                      Możliwe rozwiązania

 

 

 

 

 

     Czy królowa Jadwiga powinna zgodzić się na ślub z Jagiełłą i zawarcie unii Polski z Litwą?

 

 

                                                    Sytuacja wymagająca podjęcia decyzji

 

 

 

Uczniowie prezentują swoje wnioski, wybierają najważniejsze i zapisują na tablicy oraz w zeszytach.

   e) Nauczyciel wyjaśnia, że królowa Jadwiga zgodziła się na zawarcie unii, konsekwencją tego był chrzest Jagiełły, ślub z nim i koronacja Jagiełły na króla Polski. W ten sposób Polska i Litwa zostały połączone pod władzą nowej dynastii Jagiellonów.

Zawierając unię w Krewie Jagiełło podjął pewne zobowiązania. Uczniowie w grupach analizują tekst źródłowy z podręcznika (s. 193). Analizę tekstu ukierunkowujemy pytaniami:

 

-          Jaki charakter ma analizowane źródło?

-          Kto sporządził ten dokument?

-          Gdzie i kiedy był on podpisany?

-          Wymień zobowiązania Jagiełły zawarte w tekście unii.

-          Które z nich miały charakter polityczny, a które religijny?

 

Oczekiwane odpowiedzi uczniów:                                                                                                        Analizowane źródło jest źródłem pisanym aktowym. Dokument ten sporządził Jagiełło.

Został on podpisany w Krewie w 1385 roku. Jagiełło podejmował zobowiązania polityczne takie jak:           

         - odzyskanie ziem utraconych przez Polskę

         - zwolnienie wszystkich polskich jeńców wojennych

Zobowiązaniem religijnym było przyjęcie chrześcijaństwa przez Jagiełłę, dwór książęcy i wszystkich poddanych.

 

 

    3.  Podsumowanie tematu:

 

      a) Bilans unii. Uczniowie na podstawie informacji w podręczniku (s. 192 – 193) dyskutują nad konsekwencjami unii dla Polski i Litwy.

Wspólnie wypełniamy tabelę zapisując wnioski na tablicy i w zeszytach przedmiotowych.

 

 

 

                                          Konsekwencje unii w Krewie

                   dla Polski

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin