ulubiona zabawka-praca plastyczna.doc

(40 KB) Pobierz

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

I część statyczna

DATA: 16.02.2010

 

GRUPA WIEKOWA: 3–4latki

 

TREŚCI PROGRAMOWE:

– malowanie farbą plakatową – patyczkami kosmetycznymi

– łączenie klejem papieru z innymi materiałami (bibuła)

 

TEMAT ZAJĘĆ: Wykonanie pracy plastycznej na temat „Ulubiona zabawka” („Piłki duże-piłki małe)– malowanie farbami plakatowymi przy użyciu patyczków kosmetycznych, wyklejanie kolorową bibułą gotowego szablonu.

 

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:      

·         zna technikę malowania wacikami kosmetycznymi,

·         ćwiczy zdolności manualne,    

·         rozwija motorykę palców i dłoni,

·         dba o estetykę swojej pracy;

 

METODY NAUCZANIA:

·      czynnościowe- zadań stawianych dzieciom

·      słowna- instrukcja

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

kontur piłki dużej i małej, kolorowa bibuła, klej, farby, patyczki kosmetyczne

LITERATURA:

Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009

Ciebień B., Maliszewska A., Zwykłe i niezwykłe techniki plastyczne /Zycie szkoły 4/2006

Jabłońska A., Techniki plastyczne dla dzieci, wyd. KDC

PROWADZĄCY:

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Przywitanie

Przywitanie się z dziećmi.

„Piłkę przyjaźni puszczam
w krąg, niech powróci do mych rąk”

 

Wprowadzenie do tematyki zajęć –

,,Opowiedz o swojej      zabawce’

-   Nauczycielka kula piłkę do dziecka i zadaje pytania:

     - Jak się nazywa twoja ulubiona zabawka?

-   - Dlaczego ją lubisz?

- Czy masz ją w domu?

Swobodne wypowiedzi dzieci.

Uświadomienie celu zajęcia

Dziś będziemy przygotowywać kolorowe piłki.

 

Realizacja tematu

 

 

 

Zabawa ruchowa „Małe i duże piłeczki”

 

 

 

 

 

 

Wykonywanie pracy plastycznej

Opracowanie toku pracy,

Przygotowanie miejsca pracy, materiałów i przyborów.

 

àNauczycielka wyjaśnia, że dziewczynki są małymi piłeczkami, a chłopcy dużymi piłeczkami. Przy dźwiękach bębenka poruszają się duże piłeczki, a przy dźwiękach tamburyna małe, lekkie piłeczki.

 

Nauczyciel wręcza dzieciom papierowe piłeczki (małe, duże).

-  Usiądźcie teraz z kartkami do stolików.

- Przedstawione patyczki i farby  wykorzystamy do pomalowania piłki. Następnie wykorzystamy kolorowe kulki z bibuły do  wyklejania szablonu (obrazka).

 

Pomoc dzieciom w razie

potrzeby. Kontrola

bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Dzieci poruszają się w rytm muzyki, odpowiednio reagują na dźwięki instrumentów.

 

 

 

 

 

Dzieci siadają przy stolikach i przystępują do pracy.

Dzieci z przygotowanej wydzieranki  oraz kleju, wypełniają obrazki.

Ocena pracy dzieci (ocena wyniku i wysiłku)

Wystawa prac.

Wyeksponowanie poczucia współodpowiedzialności za wykonywaną pracę.

Dzieci oceniają swoją pracę, staranność jej wykonania i włożony wysiłek.

Uporządkowanie miejsca pracy

Porządkowanie sali

Porządkowanie sali

Podsumowanie

- Dziękuję za wspólną pracę,

- Komu zajęcia się podobały niech podejdzie i przybije mi „piątkę”

Dzieci mówią o swoich wrażeniach po wykonaniu pracy.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin