Pielęgnacja stóp oraz korekcja wrastających paznokci w gabinecie kosmetycznym.doc

(3834 KB) Pobierz

Jak pielęgnować stopy?

Pielęgnując ciało za pomocą kosmetyków, często zapominamy o stopach. A przecież ściśnięte skarpetkami lub rajstopami i uwięzione w niewygodnych butach, ciężko pracują przez cały dzień pokonując wiele kilometrów.

Systematyczna i właściwa pielęgnacja stóp może sprawić, ze będą one prawdziwą ozdobą, a jednocześnie zapobiegnie to wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Gdy zaś przypominamy sobie o stopach dopiero wtedy gdy bolą, warto wówczas wiedzieć jak przeciwdziałać problemom i jak leczyć popularne schorzenia stóp.

Codzienna pielęgnacja stóp

Podstawowe zasady dbania o stopy to codzienne stosowanie kremów do stóp, prawidłowy pedikiur, usuwanie zrogowaciałego naskórka oraz noszenie wygodnych butów z naturalnych materiałów. Kremy do stóp, często zawierające ekstrakty szałwi, mięty lub rumianku nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i wygładzają naskórek, łagodzą podrażnienia, dają miłe uczucie świeżości i zapobiegają poceniu się stóp. Co pewien czas można stosować kremy złuszczające lub specjalne maści do usuwania zrogowaciałego naskórka.
Stwardniałą już skórę trzeba usuwać mechanicznie. Można to zrobić samodzielnie, w domu. Po wymoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem mydła lub specjalnego żelu oraz dwoma- trzema łyżkami soli kuchennej, zmiękczoną skórę ściera się specjalną tarką, pilnikiem lub pumeksem. Pękającą, wysuszoną skórę na piętach, po wcześniejszym wykonaniu peelingu, smaruje się maścią z witaminą A lub specjalnymi kremami do pękających pięt.
W przypadku nadmiernej potliwości, przy problemach z wysuszonym naskórkiem, czy przy bólach stóp dobre efekty daje masaż z użyciem olejków aromatycznych, który proponują gabinety kosmetyczne. Masaż taki zmniejsza bóle, nadmierne napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie skóry.

Dlaczego powstają odciski?

Wysokie obcasy, niewygodne obuwie, płaskostopie, zdeformowane palce, zwyrodnienia stawów mogą prowadzić do powstania odcisków, które często wywołują ból i trudności w chodzeniu. Odciski to specyficzna odmiana hiperkeratozy, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka. Naskórek na stopie, tak jak na całym ciele, stale narasta, ale kiedy nie złuszcza się go odpowiednio, twardnieje i staje się zgrubiały. Jeżeli zrogowaciały naskórek na stopach nie jest zmiękczany i usuwany, a działają na niego siły stałego ucisku lub tarcia, dochodzi do powstania odcisków. Odciski powstają więc wskutek zbyt szybkiego rogowacenia naskórka, ucisku obuwia lub wad budowy stóp.
W zależności od miejsca i wyglądu odciski nazywane są modzelami lub nagniotkami. Modzele powstają na podeszwach, nagniotki zaś na stawach palców stóp oraz na powierzchniach stycznych palców.

Nagniotki
Nagniotki powstają zwykle na palcach, najczęściej na bocznej powierzchni podstawy IV lub V palca. Nagniotek to białe, okrągłe pole uniesionej skóry o średnicy kilku milimetrów. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień i twardego rdzenia wnikającego w skórę. Po zdrapaniu warstwy rogowej widoczny jest więc nieduży rdzeń, który wrasta w głąb palca i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku.

Modzele
Modzel to ognisko wzmożonego rogowacenia w postaci dużych, miękkich, żółtawych plackowatych narośli. Występuje zazwyczaj na podeszwie stopy. Pod modzelem często rozwija się stan zapalny, co wywołuje dotkliwy, piekący ból przy ucisku, sprawiając że chodzenie przypomina spacer po rozżarzonych węglach.

Jak pozbyć się odcisków?

Przede wszystkim konieczne jest noszenie wygodnego obuwia, zapewniającego stopie konieczną przestrzeń. Nagniotek dobrze jest odseparować od zdrowej skóry, zakładając specjalny klin z gumy. Niewielkie nagniotki bez stanu zapalnego można usuwać samodzielnie. W tym celu stosuje się plastry, kremy, maści bądź żele na odciski, które zmiękczają skórę. Miejsce zrogowacenia przez kilka dni smaruje się takim preparatem lub zakleja plastrem, następnie odcisk należy dokładnie usunąć np. ścierając pilnikiem do stóp. Odciski można również usunąć w gabinetach kosmetycznych. Osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia i chore na cukrzycę nie powinny robić tego samodzielnie, konieczna jest wizyta u chirurga. Również nagniotki duże i głębokie powinien usuwać lekarz. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką ranę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem.
Eliminacja modzeli polega na ich regularnym ścieraniu lub wycinaniu. Podobnie jak w przypadku nagniotków, po zmiękczeniu modzela specjalnym preparatem po kilku dniach usuwamy go mechanicznie. Najczęściej jednak konieczne jest leczenie specjalistyczne u ortopedy. Przed nawrotami modzeli chronią odpowiednie wkładki do butów, które korygują wadę konstrukcji stopy. Ulgę daje również noszenie tzw. pelotek śródstopnych - miękkich podkładek z żelu lub gąbki, które można kupić w aptece. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne np. podwyższenie sklepienia stopy.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

W zapobieganiu nawrotom odcisków najważniejsze jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, tak dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Osobom ze szczególną skłonnością do ich tworzenia zaleca się noszenie profilaktycznych poduszeczek, krążków, wkładek, itp. Niestety, odciski mają tendencję do nawracania, najczęściej w tym samym miejscu. Jeżeli jest to spowodowane wadą w budowie stopy, konieczna jest konsultacja ortopedy.

Grzybica stóp

Często spotykaną chorobą stóp jest grzybica. Jest to zakażenie skóry, które dotyczy podeszwowej powierzchni stóp, palców oraz fałdów międzypalcowych. Grzybica stóp jest wywoływana przez dermatofity, z których najczęstszymi są Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes. Zmiany skórne występujące w grzybicy stóp mają nieestetyczny wygląd, są również często przyczyną silnego świądu.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Objawy grzybicy stóp to złuszczanie naskórka, zaczerwienienie skóry, drobne pęcherze, wysięk i świąd. Schorzenie to cechuje wielopostaciowość zmian, w związku z tym wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp. Najczęściej występuje grzybica międzypalcowa, czyli sączące się szczeliny w przestrzeniach między palcami. Rzadziej występującymi odmianami są grzybica potnicowa, którą charakteryzują drobne pęcherzyki na podeszwie stopy oraz grzybica złuszczająca, cechująca się zrogowaciałymi i łuszczącymi się ogniskami na bocznych częściach stóp.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas korzystania z publicznych natrysków, na basenach, w szatniach obiektów sportowych. Rozwojowi grzybicy stóp sprzyja nadmierna potliwość stóp, długotrwałe chodzenie w obuwiu nie przepuszczającym powietrza, noszenie skarpet i rajstop z tworzyw sztucznych.

Leczenie grzybicy stóp

W przypadku pojawienia się opisanych wyżej zmian na skórze stóp należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który na podstawie ich wyglądu wykluczy inne choroby, a na podstawie badania mikologicznego dobierze skuteczną kurację.
Stosowane obecnie leki przeciwgrzybicze są różnymi związkami farmakologicznymi w postaci kremu, żelu, roztworu, zawiesiny lub aerozolu. Dostępne w aptekach preparaty do stosowania zewnętrznego mają porównywalną skuteczność. W wyborze leku bierze się pod uwagę nasilenie stanu zapalnego towarzyszącego zakażeniu, niektóre preparaty mają bowiem silniejsze działanie przeciwzapalne. W leczeniu bardzo ważne jest regularne stosowanie leku oraz czas leczenia, którego nie należy przerywać po początkowej poprawie. Większość preparatów powinna być aplikowana dwa razy dziennie przez cztery tygodnie.
W przeważającej części przypadków grzybicy stóp wystarczające jest leczenie zewnętrzne, a terapia lekami doustnymi stosowana jest tylko ze specjalnych wskazań.
W trakcie leczenia należy poddać dezynfekcji noszone obuwie, przestrzegać higieny stóp.

Jak zapobiegać zachorowaniu?

Sposobem na uniknięcie grzybicy stóp jest przestrzeganie ogólnych zasad higieny. Po myciu stóp ważne jest dokładne wytarcie ich ręcznikiem, a ze szczególną starannością należy osuszyć przestrzenie między palcami (miejsca, gdzie często pojawia się grzybica). Profilaktyka obejmuje noszenie przewiewnego obuwia z naturalnych surowców, używanie wyłącznie własnych ręczników, zwalczanie nadmiernej potliwości stóp, noszenie klapek na kąpieliskach.

Potliwość stóp

Wiele osób narzeka na nadmierną potliwość stóp. Bakterie rozkładające pot wytwarzają substancje o drażniącym, ostrym zapachu. Oprócz dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem, nadmierna potliwość stóp usposabia do rozwoju infekcji grzybiczej. Jedną z głównych przyczyn nadmiernej potliwości stóp jest noszenie nieodpowiednich skarpet lub obuwia. Buty i skarpety z syntetycznych materiałów nie pozwalają na parowanie, ani nie pochłaniają potu. Zwalczanie tej uciążliwej dolegliwości obejmuje zmianę obuwia na wygodniejsze i wykonane z naturalnych surowców, częste zmienianie skarpet czy rajstop. Należy również unikać długotrwałego noszenia butów sportowych. Potliwość stóp zmniejsza moczenie w roztworze nadmanganianu potasu lub stosowanie specjalnych zasypek, talku lub dezodorantów.

 

Zdrowie w stopach

Wzbogacenie klasycznego pedicure o zabiegi pielęgnacyjne i relaksujące pozwoli rozszerzyć ofertę gabinetu a co za tym idzie jego rentowność. Dzięki urozmaiconej propozycji zabiegów na stopy, można zyskać zaufanie i lojalność klientek.

W okresie jesienno ? zimowym zazwyczaj poświęcamy zbyt mało uwagi pielęgnacji kończyn dolnych. O ściśnięte zimowymi butami nogi trzeba jednak szczególnie dbać, ponieważ złe samopoczucie zaczyna się przeważnie od zaniedbanych, obolałych stóp. Zamiast czekać z ?porządnym? pedicurem do lata, należy zachęcać do niego klientki przez cały rok, bez względu na to, czy muszą odsłaniać nogi. Na rynku kosmetycznym jest dostępna pełna gama produktów przeznaczonych do pedicure. Prawie każdy gabinet kosmetyczny posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz zabiegów pielęgnacyjnychi odżywczych. Podstawą zawsze jest klasyczny pedicure, który polega na usunięciu zgrubiałego naskórka na stopach przy pomocy specjalnej frezarki i nadaniu kształtu paznokciom. Dopiero po wykonaniu w.w. zabiegu można przystąpić do właściwej pielęgnacji.

Zabiegi pielęgnacyjne

Peeling

Zawsze warto zacząć od peelingu, który dokładnie przygotuje

skórę do właściwej części zabiegu pielęgnacyjnego. Do złuszczania zrogowaciałego naskórka na stopach zaleca się używanie peelingów typu scrub ? gruboziarnistych. Najskuteczniejsze i jednocześnie najczęściej używane są produkty z naturalnymi drobinkami ściernymi takimi jak cukier lub sól. W tym przypadku najbardziej zasadnym będzie zastosowanie peelingu solnego. Kryształki soli pobudzają krążenie krwi i działają detoksykująco. Oczyszczona skóra swobodniej oddycha i jest optymalnie przygotowana do absorbowania składników aktywnych aplikowanych w trakcie zabiegów.

Ciekawą alternatywą do peelingów mogą być kwasy AHA. Zabieg na bazie kwasów owocowych można polecić osobom z problemem przesuszającego się i nadmiernie zrogowaciałego naskórka na stopach.

Efekt po eksfoliacji AHA zdecydowanie różni się od efektu po tradycyjnym peelingu, ponieważ ich działanie polega na stopniowym rozluźnianiu wiązań chemicznych między komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym, w wyniku czego odrywane są zarówno pojedyncze komórki, jak i całe agregaty. W przypadku zabiegów na stopy zaleca się zastosowanie AHA o stężeniu 35%.

Masaż, drenaż limfatyczny

Gdy skóra stóp jest odpowiednio przygotowana, można przystąpić do zabiegu pielęgnacyjnego. Na początek warto wykonać masaż lub drenaż limfatyczny. Masaż sprawi, że stopy staną się wypoczęte i gładkie. Do wykonania masażu można zastosować odpowiednią maskę kremową przeznaczoną do szczególnej pielęgnacji stóp.

Podejmując decyzję o wyborze preparatu należy wziąć pod uwagę zarówno jego właściwości jak i poślizg, który ułatwi prawidłowe wykonanie. Profesjonalna maska powinna zawierać odżywcze witaminy, łagodzący wyciąg z aloesu, zmiękczający mocznik i alantoinę. Poślizg natomiast znacznie ułatwią proteiny jedwabiu. Maskę możemy na koniec zawinąć w folię ? tworząc w ten sposób okluzję lub otulić ciepłym kompresem. Podobnie jak w przypadku zabiegu na dłonie, można również zanurzyć stopy w ?nieśmiertelnej? parafinie. Jest to zabieg bardzo popularny i od wielu lat stosowany w gabinetach. Jego efektem jest rozgrzanie, wyraźne wygładzenie i zmiękczenie naskórka. Najlepiej stosować parafinę z aromatycznymi dodatkami (np. zapach owoców cytrusowych), co dodatkowo pozwoli klientce odprężyć się.

Przy obolałych i obrzękniętych stopach można zastosować drenaż limfatyczny odprowadzający zalegające płyny w tkankach. Można go wykonać ręcznie lub przy pomocy specjalnego sprzętu przeznaczonego do tzw. masażu pneumatycznego. Podczas takiego procesu następuje automatycznie usunięcie toksyn i płynów z przestrzeni międzykomórkowych oraz ich odfiltrowanie w nerkach.

Wzbogacenie klasycznego pedicure o zabiegi pielęgnacyjne i relaksujące pozwoli rozszerzyć ofertę salonu a co za tym idzie jego rentowność. Dzięki urozmaiconej ofercie zabiegów na stopy, można zyskać zaufanie i lojalność klientek.

Specjalistyczne obuwie

Jednak szczególna dbałość o stopy powinna również dotyczyć samej kosmetyczki czy osoby wykonującej zabieg. Oprócz szerokiej gamy zabiegów pielęgnacyjnych może ona teraz również zafundować sobie nowatorskie obuwie, wspomagające zwalczanie typowych dolegliwości związanych z wykonywaniem tego zawodu.


Specjalne obuwie dla kosmetyczek i personelu medycznego
Schemat działania specjalistycznego obuwia - Kliknij aby powiększyć

Na rynku niedawno pojawiło się specjalistyczne obuwie, zaprojektowane specjalnie z myślą o kosmetyczkach, mające wpływ na cały organizm. Klapki mają specjalnie zaprojektowaną podeszwę, która obniżając piętę w stosunku do palców wymusza prawidłową postawę i pobudza pracę zwykle przykurczonych mięśni. Dzięki wymuszonej pozycji z nieznacznie ugiętymi kolanami, noszenie takich klapek odciąża plecy i "wymusza" wyprostowaną postawę, co chroni przed wypadaniem ?dysku? zarówno wzmacniając mięśnie pleców. Środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu. Kręgosłup dzięki temu układa się w swojej naturalnej, wyprostowanej pozycji, co likwiduje nadmierną lordozę.

Chroni to plecy, likwidując ból, na który tak często skarżą się pracownicy gabinetów. Dodatkowo dzięki wymuszonej postawie naprężają się mięśnie brzucha, co w konsekwencji wyszczupla talię i dodatkowo odciąża plecy. Jednak zbawienne działanie klapek nie kończy się na tym. Uniesione palce stóp, w stosunku do obniżonej pięty powodują napięcie mięśni ud i pośladków, co w konsekwencji wpływa na redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej oraz na wzmocnienie tkanki mięśniowej. Noszenie specjalistycznych klapek stymuluje obieg krwi w nogach, co chroni przed żylakami i zakrzepami. Brak podpiętka wymusza naturalnie zdrową postawę, pochyloną nieznacznie do przodu, zmniejsza to przodopochylenie miednicy.

Wymuszony przez obuwie sposób chodzenia dodatkowo:

·         zwiększa sprężystość mięśni łydek i ud,

·         ugina i odciąża kolana,

·         zwiększa mobilność kostek,

·         zwiększa elastyczność ścięgna Achillesa, które często się skraca w wyniku noszenia wysokich obcasów,

·         pobudza pracę tylnej grupy mięśniowej działając antycellulitowo,

·         uruchamia pracę mięśni stóp, co wpływa na kształtowanie prawidłowego sklepienia.

 

 

 

Silikonowa amortyzacja

Pojawienie się olejów silikonowych sprawiło, że znalazły one szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, także w medycynie ? opatrunki silikonowe, implanty w operacjach powiększenia piersi oraz w rekonstrukcjach piersi po amputacji,  modelowaniu twarzy po złamaniach twarzoczaszki, czy odbudowie stawów palców. Silikony wykorzystywane są także w podologii, jako materiał do wykonywania odciążających ortez.

Niezaprzeczalnie nasze stopy są najbardziej obciążoną częścią ciała. Dźwigają olbrzymi ciężar, a ich skomplikowana konstrukcja ukazuje zarówno ich doskonałość, jak i  kruchość. Nieprawidłowe obuwie, wady wrodzone, deformacje związane z wiekiem, chorobami, rodzaj wykonywanej pracy, właściwa bądź niewłaściwa pielęgnacja - te wszystkie elementy układają się w kalejdoskop przyczyn, które kierują klientki do gabinetów kosmetycznych. Coraz większą wagę, na równi z estetycznym wyglądem, przywiązują do profilaktyki oraz do usuwania przyczyn i leczenia niepożądanych zmian. Często też nie potrafią sobie pomóc w przypadku bolesnych dolegliwości, takich jak: ostroga piętowa, hallux (koślawy paluch), palce młotkowate, bolesne stwardnienia na przodostopiu. W powszechnym użyciu są różnego rodzaju osłony z pianki czy filcu, pianki dostępne w aptekach i sklepach ortopedycznych. Nie zapewniają one jednak wystarczającego komfortu, są  również nietrwałe, a amortyzacja jest niewystarczająca. Oczekiwanie te spełniły dopiero silikonowe ortezy o anatomicznych kształtach, dopasowujących się do każdej stopy.


silikonowa_amortyzacja1.jpg
Najnowszym osiągnięciem są ortezy polimerowe, które znalazły zastosowanie we współczesnej podologii. Unikalna technologia pozwoliła na stworzenie specjalnych materiałów do wykonywania takich ortez, zarówno czystego silikonu jak jego połączenia z olejami mineralnymi. Są one od lat używane z powodzeniem w podologii niemieckiej. Wraz z rozwojem usług podologicznych w Polsce są również coraz bardziej dostępne na polskim rynku kosmetycznym. Materiał ten jest absolutnie bezpieczny i przebadany dermatologicznie, Ortezy wykonane ze 100% silikonu są bardzo odporne na rozciąganie, i wyjątkowo trwałe, można je myć, dezynfekować i sterylizować. Mogą być używane przez alergików, polecane  także dla osób ze skłonnością do potliwości. Silikon ma działanie przepuszczające i nie zaburza procesów fizjologicznych.

Silikony to polimery otrzymywane z krzemionki występującej w naturze, która w połączeniu z tlenem daje sylikat lub dwutlenek krzemu. Krzemionka to nic innego jak kwarc, piasek, czyli jedna z najczęściej występujących substancji na ziemi. Po obróbce chemicznej sylikatu powstaje organiczny polimer krzemu zwany silikonem. Może on występować w postaci płynnej, żelu lub gumy. Jego zalety to wysoka biokompatybilność (nie "kłóci się" z organizmem) i nietoksyczność. Dodatkowym atutem jest to, że nie powoduje alergii. Silikony są produktami bezbarwnymi, bezwonnymi, obojętnymi chemicznie, nie zaburzają gospodarki cieplnej. Ich wielka zaletą jest odporność na działanie czynników atmosferycznych, tlenu, wody i światła.

Rewolucją w ortezach było stworzenie wyjątkowo miękkiej substancji smartgel, która jest połączeniem silikonu i olejów mineralnych. W silikonie osadzone są cząsteczki oleju, które absorbują wilgoć, nawilżają skórę i zmiękczają stwardnienia. Zastosowanie nowoczesnych elastomerów zapewnia równomierny rozkład ciśnienia. Ruch żelu powoduje mikromasaż i zwiększa ukrwienie kończyn. Ze względu na wyjątkową miękkość i elastyczność są polecane dla diabetyków.


silikonowa_amortyzacja2.jpg
Ortezy polimerowe są to specjalne wkładki odciążające newralgiczne miejsca na stopach związane z wadami stóp i niedopasowanym obuwiem. Poprawiają komfort, niwelują wstrząsy i wibracje podczas chodzenia, zapewniając właściwą amortyzację. Codzienne stosowanie chroni przed powstawaniem hiperkeratoz - zapobiegają powstawaniu odcisków i modzeli. Znoszą ból i zmniejszają ucisk tak często związany z wadami stóp, zmianami zwyrodnieniowymi, stojącą pracą czy niewłaściwym obuwiem. Usuwają uczucie pieczenia, zabezpieczają przed otarciami i nadmiernym uciskiem prowadzącym do powstawania odcisków i modzeli. Zapewniają ochronę wszelkich odcisków, jak również osłonę trudno gojących się ran. W przypadku problemu wrastających paznokci pozwalają zabezpieczyć i zmniejszyć nacisk powodujący tę przykrą dolegliwość. Jakiekolwiek deformacje, takie jak zakrzywione podwijające się i zdeformowane palce wymagają odseparowania, aby ich nie pogłębiać i zabezpieczyć przed otarciami i odparzeniami, które prowadzają do maceracji naskórka i zakażenia grzybicą.

Koślawość palucha (potocznie nazywana halluxem), często spotykana u osób w każdym wieku (w szczególności kobiet), powoduje silne dolegliwości bólowe. Trudność doboru obuwia powoduje, że miejsce te jest bardzo często poddawane urazom i może powodować stany zapalne.  Specjalne osłony polimerowe pozwalają na skuteczną ochronę chorego stawu. Największą popularnością cieszą się polimerowe separatory, które oddzielają paluch od reszty palców, tym samym zapobiegając pogłębianiu się deformacji.

Częstym schorzeniem są także palce młotkowate, które zaburzają prawidłowy chód. Palce ulegają deformacji, pojawiają się bolesne modzele i otarcia w miejscach stawów paliczkowych i na opuszkach. Obniża to komfort chodzenia, a nawet w bardzo zaawansowanych przypadkach uniemożliwia poruszanie się. Wszelkiego rodzaju obrączki ochronne i nastawiacze w kształcie banana szybko przyniosą ulgę i pozwolą zapobiec komplikacjom. Anatomiczne podpiętki odciążą piętę i ścięgno Achillesa, pomogą również znieść dolegliwości bólowe w ostrodze piętowej. Będą też pomocne w tendencjach do pękania pięt.

Najczęściej spotykaną dolegliwością jest bolesność przodostopia, szczególnie nasilona u kobiet noszących wysokie obcasy. Unikalne ortezy o różnej grubości, rozmiarach, w wygodnych formach do nakładania pod rajstopy, skarpety lub do umieszczania w obuwiu skutecznie amortyzują, likwidują uczucie pieczenia i bólu.

Dodatkowym atutem ortez jest niwelowanie ucisku w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie modzeli i odcisków. Niezaprzeczalną zaletą jest także amortyzacja wstrząsów, co nie zostaje bez znaczenia dla kręgosłupa i stawów; skokowego i kolanowego. Profesjonalny zabieg pedicure wykonany przez specjalistę nie gwarantuje oczekiwanych efektów, jeśli nie jest uzupełniony o dobór ortezy, która będzie zapobiegała hiperkeratozom.

 

 

 

 

Powracający problem – wrastające paznokcie

 

 

Wrastające paznokcie to bolesna i utrudniająca normalne funkcjonowanie dolegliwość. Jest ona jedną z częstych przyczyn bólów palucha u stopy.

Paznokieć to rogowa osłona ostatniego członu palca, która stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Zbudowany jest z tzw. blaszki grzbietowej i blaszki podeszwowej. Blaszka grzbietowa składa się z korzenia paznokcia, który jest zagłębiony w skórze, i właściwego paznokcia, wyrastającego na zewnątrz. Nasadę paznokcia od powierzchni zewnętrznej palca otacza tzw. wał paznokcia.

Uciążliwe wrastanie

Jak zapewne doskonale wiedzą ci, którym ta przypadłość się przytrafiła, lubi się ona powtarzać. Istotą dolegliwości jest nieprawidłowe zawijanie się paznokcia palucha u stopy z jednego lub obu  boków pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową.

Wrastanie dotyczy najczęściej właśnie paznokci paluchów i zazwyczaj jest poprzedzone urazem okolicy paznokcia, do którego może dojść podczas zbyt głębokiego obcinania paznokcia lub skaleczenia wału paznokciowego przy wycinaniu tzw. skórek. Może też być następstwem noszenia zbyt ciasnego obuwia lub jednostronnego czy zbyt dużego obciążenia stóp.

W miejscu wrastania paznokcia rozwija się bardzo bolesny odczyn zapalny, którego nie można wyleczyć dopóki tkanki wału paznokciowego drażnione są przez wrastający paznokieć. Reakcją obronną organizmu na przedłużający się stan zapalny i drażnienie tkanek przez paznokieć jest rozwój ziarniny, którą pacjenci nazywają potocznie „dzikim mięsem”, a która jest tkanką łączną mającą na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia.

Ziarnina ta – delikatna i krucha - obfituje w sieć nerwów i naczyń krwionośnych, toteż dostarcza nie tylko bardzo silnych dolegliwości bólowych pod wpływem każdego najmniejszego urazu lub wręcz dotyku w tej okolicy, ale i łatwo krwawi, co jeszcze pogarsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia. W utrzymującym się stanie zapalnym oraz ziarninie istnieją warunki sprzyjające zakażeniu bakteryjnemu, co również zwiększa cierpienie chorego.
 

Jak leczyć?

Leczenie wrastających paznokci jest w zasadzie tylko chirurgiczne i może polegać na: 

·         wycięciu niewielkiego otworu na szczycie wypukłości płytki paznokciowej w początkowym okresie choroby

·         usunięciu wąskiego 2-3 mm pasma paznokcia od strony wrastania, oczyszczenia rany i założenia szwów, jeśli wrastanie paznokcia jest zaawansowane

Gdzieniegdzie praktykowane jest jeszcze przy wrastającym paznokciu całkowite zerwanie płytki paznokciowej. Jednakże w XXI wieku nie jest to metoda w żadnym razie godna uwagi i polecenia, gdyż jest to zabieg bardzo brutalny i bolesny oraz dający częste nawroty wrastania paznokcia.

Ostatnio pojawiły się nowe metody leczenia zachowawczego wrastających paznokci, którymi zajmują się przeszkolone kosmetyczki. Warunkiem wykonania zabiegu zachowawczego na wrastającym paznokciu jest ustąpienie stanu zapalnego, co jest jednak prawie niemożliwe, dopóki wrastający paznokieć drażni tkanki. Wyspecjalizowana kosmetyczka może próbować ograniczyć stan zapalny wsuwając między wał a paznokieć miękki tampon ze środkiem przeciwzapalnym. Trudno jednak sobie wyobrazić, że chory, który już na samą myśl o dotykaniu wrastającego paznokcia odczuwa nasilenie bólu, pozwoli na manipulacje w tym bolesnym miejscu. Inne metody opierają się na nasunięciu odpowiedniej rureczki na brzeg paznokcia i przytwierdzeniu jej masą do paznokcia albo zastosowaniu specjalnej klamry przyklejonej na wrastający paznokieć.

Lepiej zapobiegać
 

Zapobieganie wrastaniu paznokci sprowadza się do właściwej codziennej pielęgnacji stóp czyli obcinania paznokci bez zaokrąglania brzegów oraz delikatnego odsuwania skórek, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek tak, żeby nie skaleczyć wału paznokciowego, zamiast brutalnego wycinania ich. Nie wolno również wyrywać „przeszkadzających” nam fragmentów płytki paznokciowej, bo jest to dużym urazem dla paznokcia.

 

 

Wrastające paznokcie i ich korekcja w gabinecie kosmetycznym

Wrastający paznokieć to schorzenie często spotykane i bardzo uciążliwe dla osoby nim dotkniętej. Dotyczy najczęściej pierwszego palca stopy, choć zdarza się, że dotyka inne palce.  Zdrowy, nieuszkodzony paznokieć rośnie prosto, natomiast o wrastającym mówimy wówczas, gdy kąty paznokcia lub jego brzegi wbijają się w wał okołopaznokciowy. Prowadzi to do podrażnienia, bolesności i stanów zapalnych.

Przyczyn tej dolegliwości jest co najmniej kilka. Najczęściej wrastanie spowodowane jest czynnikami mechanicznymi, które zmieniają kierunek wzrostu płytki paznokciowej. Wśród nich, na pierwszym miejscu wymienia się niewłaściwie dobrane obuwie.

Buty ciasne, sztywne, o zbyt wąskich czubkach powodują nieustanny ucisk na palce i wymuszają tym samym nienaturalne ich ułożenie. Uciskany paznokieć dąży do odzyskania swojego pierwotnego kształtu. Ponieważ nie ma miejsca, naturalną koleją rzeczy zaczyna wbijać się w ciało. Towarzyszy temu obrzęk, zaczerwienienie i ból.  Pisząc o obuwiu należy również wspomnieć o właściwym doborze butów sportowych. Urazy podczas uprawiania sportu mogą stać się jedną z przyczyn, a za duże obuwie powoduje, że paznokieć jest nieustannie urażany, obijany, przez co może kruszyć się i łamać.

Kliknij aby powiększyć

Jednostronne wrastanie. Powikłanie po zabiegu chirurgicznym

Jednostronne wrastanie. Powikłanie po zabiegu chirurgicznym

Jednostronne wrastanie. Powikłanie po zabiegu chirurgicznym

Jednostronne wrastanie. Powikłanie po zabiegu chirurgicznym

Obustronne wrastanie ze stanem zapalnym po zabiegu chirurgicznym

Obustronne wrastanie ze stanem zapalnym po zabiegu chirurgicznym

Obustronne wrastanie.Silny stan zapalny z hipergranulacją (dzikie mięso)

Obustronne wrastanie.Silny stan zapalny z hipergranulacją (dzikie mięso)

Wrastanie przedniej części paznokcia w opuszkę. Powikłanie po zabiegu chirurgicznym.

Wrastanie przedniej części paznokcia w opuszkę. Powikłanie po zabiegu chirurgicznym

Wrastanie rurkowe spowodowane grzybic

Wrastanie rurkowe spowodowane grzybicą

Wrastanie paznokcia - w trakcie leczenia

Wrastanie paznokcia - w trakcie leczenia

Wrastanie paznokcia - stan wyleczony

Wrastanie paznokcia - stan wyleczony

źródło: Gabinet "Zdrowe Nogi" www.zdrowe-nogi.com

Dodatkowym czynnikiem jest niewłaściwa pielęgnacja i zbyt głębokie wycinanie brzegów paznokcia. Choć wiele mówi się o konieczności przycinania paznokci w lini prostej, to jednak nadal wśród klientów gabinetów pokutują stare nawyki. Rolą specjalisty pielęgnacji stóp jest uświadamianie klientom możliwych konsekwencji takiego postępowania i ich edukacja w zakresie właściwej pielęgnacji.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym wrastaniu paznokci są uwarunkowania genetyczne, a także niewłaściwa postawa i zaburzenia ortopedyczne. Wady kręgosłupa, płaskostopie, problemy ze stawami czy halluksy mogą pogłębiać dolegliwości związane z wrastaniem. Podobnie rzecz się ma w przypadku niektórych chorób układowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca, a także w przypadku paznokci łuszczycowych i grzybiczych. Istotną sprawą jest również waga ciała. Osoby otyłe są bardziej narażone na tę dolegliwość. Również kobiety między 6 a 7 miesiącem ciąży, z powodu nagłego wzrostu wagi często skarżą się na pojawienie się problemu z wrastaniem paznokcia.

Wrastanie paznokci ma najczęściej charakter przewlekły i nawrotowy. Niestety ciągle problem ten jest bagatelizowany. Klienci zgłaszają sie po pomoc dopiero w momencie zaostrzenia się objawów, co utrudnia proces leczenia. Czasem próbują sami podejmować próby wycinania wbijającej się części płytki paznokciowej, przez co narażają się na poważne powikłania.

Korekcja wrastających paznokci w gabinecie

Gabinet profesjonalnej pielęgnacji stóp ma do dyspozycji kilka metod korekcji wrastających paznokci. Każda z nich musi  być dobrana indywidualnie do potrzeb danego klienta, każda również wymaga mniejszej lub większej współpracy ze strony chorego.

Podstawowym zabiegiem jest tamponada, podczas której pomiędzy wałem okołopaznokciowym a płytką paznokcia umieszcza się miękki materiał opatrunkowy, nasączony środkiem przeciwzapalnym. Tak założony opatrunek powoduje, że przestrzeń pomiędzy paznokciem a okalającym go wałem ulega poszerzeniu, dzięki czemu klient od razu odczuwa ulgę. Tamponadę trzeba wymieniać nawet kilka razy w ciągu dnia, w związku z tym należy poinstruować klienta w jaki sposób powinien to robić w domu. Tylko wówczas zabieg ma sens i przyniesie pożądane efekty.

Sulci - Protector

W przypadku stwierdzenia niewielkiego wrastania paznokcia dobrą metodą jest użycie rurek ?Sulci ? Protector?. Pozwala ona na kontrolowanie toru rośnięcia paznokcia i jest skuteczna w przypadku, gdy wrastanie spowodowane jest niewłaściwym skracaniem płytki paznokciowej. Nakładanie rureczek nie jest skomplikowane.

Trzeba wcześniej przygotować, oczyścić i zdezynfekować płytkę i wał paznokciowy. Ostrymi cążkami należy odciąć wrastający kąt paznokcia, pamiętając przy tym, że wycinamy tyle ile trzeba, ale nie więcej. Rurki ?Sulci ? Protector? są z jednej strony przecięte, dzięki czemu łatwo można umieścić je na przygotowanym brzegu paznokcia. By zapobiec przesuwaniu się rureczki utrwalamy ją masą do rekonstrukcji paznokcia. Wystający fragment rurki przycinamy nożyczkami.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin