Sns_scen_lekcji.pdf

(332 KB) Pobierz
Layout 1
Jak było na poczàtku?
45 min
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem metody plakatu
Cele lekcji
Uczeƒ:
• odpowiada na pytania dotyczàce tekstów „Stworzenie
Êwiata” Jana Parandowskiego oraz „Powstanie Êwia-
ta” Aleksandra Gieysztora,
• wyjaÊnia znaczenie słowa chaos,
• słucha i czyta ze zrozumieniem,
• tłumaczy, dlaczego istnieje wiele opowieÊci opoczàtku
Êwiata,
• dopisuje wyrazy bliskoznaczne do słowa chaos orazukła-
da znimi zdania,
• przedstawia w formie plakatu własnà wizj´ tego, jak
wyglàdał Chaos,
• z zaanga˝owaniem uczestniczy w dyskusji,
• otwarcie wyra˝a własne sàdy i opinie,
• aktywnie pracuje w zespole,
• rozwija wra˝liwoÊç plastycznà i estetycznà oraz kre-
atywne działanie,
• dba o kultur´ oraz poprawnoÊç j´zyka podczas budo-
wania wypowiedzi ustnej i pisemnej.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,
podanie tematu lekcji.
2. W celu wprowadzenia w tematyk´ zaj´ç nauczyciel
zadaje uczniom pytania znajdujàce si´ we wst´pie do
bloku na s. 73 podr´cznika .
3. Uczniowie zapoznajà si´ z tekstem zamieszczonym
wçwiczeniu „Na poczàtku...” (s. 73) . Na podstawie
przeczytanego fragmentu wyjaÊniajà, dlaczego istnie-
je wiele ró˝nych mitów iopowieÊci na temat poczàtku
Êwiata.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy ipoleca wyko-
naç zadanie 1. Ochotnicy podajà wyrazy odszukane
w diagramie.
a
b
Faza realizacyjna
1. Wskazana osoba głoÊno czyta fragment „Mitologii”
Jana Parandowskiego ze s. 73 podr´cznika .
2. Uczniowie zapisujà w postaci schematu informacje
o tym, czym był Chaos (çwiczenie 1. „Po przeczyta-
niu...”, s. 73 ). Uzupełniajà tak˝e drzewo genealo-
giczne bogów greckich, zamieszczone w çwiczeniu 2.
„Po przeczytaniu...” na s. 74 .
3. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonujà zada-
nie 2. z karty pracy. Wybrana osoba odczytuje na
forum klasy zredagowane przez siebie zdania.
4. Uczniowie zapoznajà si´ ztekstem Aleksandra Gieysz-
tora znajdujàcym si´ na s. 74 , po czym porównujà
słowiaƒskà opowieÊç z greckim mitem. Wskazujà
podobieƒstwa i ró˝nice mi´dzy obiema wizjami stwo-
rzenia Êwiata. Wnioski zapisywane sà na tablicy.
5. Nauczyciel poleca uczniom wykonaç çwiczenie 4. „Po
przeczytaniu...” (podr´cznik, s.75) . Ch´tni stresz-
czajà wybranà przez siebie histori´ opoczàtku Êwiata.
c
etody
• rozmowa kierowana,
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• metoda aktywizujàca – plakat.
d
e
Formy pracy
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
f
Ârodki dydaktyczne
• podr´cznik do kształcenia literackiego i kulturowego
„Słowa na start! 5” (s. 73–75),
• karta pracy „Powstawanie Êwiata”,
• du˝e arkusze papieru, flamastry, kredki.
g
Podrcznik do ksztacenia literackiego
i kulturowego „Sowa na start! 5”
a
e
i
b
c
h
g
f
d
s. 72–73
s. 74–75
1
254911922.028.png 254911922.029.png 254911922.030.png 254911922.031.png 254911922.001.png 254911922.002.png 254911922.003.png 254911922.004.png 254911922.005.png
6. Uczniowie wysłuchujà informacji o religii Słowian
(przykładowy tekst zamieszczono w Materiałach dla
nauczyciela), po czym rozwiàzujà zadanie 3. z karty
pracy.
2. Po upływie czasu potrzebnego do wykonania pracy
uczniowie umieszczajà plakaty w widocznym miejscu
w klasie i opowiadajà o swoich wyobra˝eniach na
temat tego, jak wyglàdał Chaos (çwiczenie „MyÊl´,
˝e...” ze s. 74 podr´cznika ).
3. Zadanie domowe:
Wykonaj çwiczenie 3. „Po przeczytaniu...” ze s.75 pod-
r´cznika do kształcenia literackiego ikulturowego .
h
Faza podsumowujàca
1. Na polecenie nauczyciela uczniowie dobierajà si´ dwój-
kami. Zadaniem ka˝dej pary jest przygotowanie pla-
katu przedstawiajàcego Chaos.
i
ateriay dla nauczyciela
Wierzenia Słowian
Słowianie otaczali przyrod´ kultem religijnym. Rze-
kom, Słoƒcu igwiazdom oddawali czeÊç boskà. Za naj-
wa˝niejszego boga uwa˝ali Peruna – władc´ nieba ipio-
runów. Bogiem słoƒca był Swaróg, natomiast bóstwem
magii i zaÊwiatów, a tak˝e opiekunem zaj´ç gospodar-
czych – Weles.
Głównymi miejscami kultu słowiaƒskich bogów
były Êwiàtynie, wydzielone place, Êwi´te góry, gaje
i tereny nad wodami. Drewniane lub kamienne posàgi
bóstw miały cz´sto kilka głów albo wiele twarzy. Sàdzono,
i˝ bogowie przewodzà swym wyznawcom wwojnach, dla-
tego te˝ przedstawiano ich na sztandarach wojennych.
Słowianie wierzyli wistnienie Êwiata pozagrobowe-
go. Ciała zmarłych palili, a prochy grzebali w grobach
lub kurhanach 1 albo umieszczali wpopielnicy 2 stawia-
nej na kurhanie.
1 Kurhan – kopiec kryjàcy groby.
2 Popielnica – naczynie grobowe .
Karta pracy
Powstawanie Êwiata
1
Odszukaj w poziomych rz´dach diagramu wyrazy zwiàzane z naukowà
teorià o poczàtku Êwiata.
...............................................
Imi i nazwisko
. ....................
Data
. ....................
lasa
S F M A T E R I A G
R E N E R G I A T U
W Y B U C H A O S R
I D O G I E ¡ D E G
2
Dopisz cztery wyrazy bliskoznaczne do słowa chaos. Nast´pnie ułó˝
z ka˝dym z nich po jednym zdaniu.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
CHOS
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3
Połàcz imiona bogów słowiaƒskich z odpowiednimi objaÊnieniami.
Weles •
Perun •
Swaróg •
• bóg Słoƒca
• bóg magii izaÊwiatów, opiekun zaj´ç gospodarczych
• bóg nieba i piorunów
2
254911922.006.png 254911922.007.png
Uwolniç wyobraêni´
45 min
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem burzy mózgów i działaƒ plastycznych
Cele lekcji
Uczeƒ:
• odpowiada na pytania dotyczàce utworu Zbigniewa
Herberta „Pudełko zwane wyobraênià”,
• wymienia nazwy magicznych przedmiotów wyst´pujà-
cych w baÊniach,
• czyta wiersz z odpowiednià intonacjà,
• słucha ze zrozumieniem,
• opisuje obrazy przedstawione w tekÊcie,
• wskazuje w wierszu Êrodki stylistyczne i omawia ich
funkcje,
• wyjaÊnia znaczenie tytułu utworu,
• okreÊla podobieƒstwa łàczàce wiersz Zbigniewa Her-
berta z obrazem Marca Chagalla,
• rozwija wyobraêni´ iwra˝liwoÊç artystycznà oraz kre-
atywne działanie,
• wyra˝a swojà opini´ na temat prac innych osób.
2. Ch´tni wyjaÊniajà, jaki zwiàzek majà jarmarczne
zabawki ztytułem itreÊcià pierwszej zwrotki utworu.
3. Uczniowie realizujà polecenie zawarte w çwiczeniu 3.
ze s. 86 podr´cznika . Wybrana osoba odczytuje
informacje zapisane w tabeli.
4. Nauczyciel poleca uczniom wypisaç zwiersza czasow-
niki w trybie rozkazujàcym. Nast´pnie pyta, czy
odszukane wyrazy mo˝na okreÊliç jako magiczne
zakl´cia. Ochotnicy udzielajà odpowiedzi, uzasadnia-
jàc swoje zdanie.
5. Uczniowie wykonujà çwiczenie 4. „Po przeczytaniu...”
(podr´cznik, s. 86 ). Wskazana osoba wymienia
przykłady Êrodków stylistycznych iokreÊla ich funkcje
w utworze.
6. Na polecenie nauczyciela wybrani uczniowie interpre-
tujà tytuł wiersza Zbigniewa Herberta (polecenie 1.
z çwiczenia „MyÊl´, ˝e...”, s. 86 ).
c
d
e
etody
• rozmowa kierowana,
• praca z tekstem,
• działania plastyczne,
• metoda aktywizujàca – burza mózgów.
Faza podsumowujàca
1. Uczniowie uzupełniajà tekst zamieszczony w zadaniu 2.
w karcie pracy. Ochotnik odczytuje zdania na forum
klasy.
2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Dlaczego wyobraê-
nia jest potrzebna w˝yciu człowieka?. Nast´pnie ini-
cjuje burz´ mózgów, podczas której podawane sà pro-
pozycje odpowiedzi. Wybrana osoba zapisuje je na
tablicy.
3. Na polecenie nauczyciela uczniowie dzielà si´ na czte-
ry grupy. Ka˝da znich otrzymuje arkusz papieru, tusz,
słomki oraz Materiały dla uczniaz poleceniem do
realizacji. Po zapoznaniu si´ z jego treÊcià zespoły
przyst´pujà do wykonania zadania.
4. Liderzy dru˝yn prezentujà gotowe prace oraz teksty.
Pozostali uczniowie wskazujà opis, który najbardziej
pobudził ich wyobraêni´, i uzasadniajà swój wybór.
5. Zadanie domowe:
Wykonaj çwiczenie 5. „Po przeczytaniu...” ze s.86 pod-
r´cznika .
Formy pracy
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne
• podr´cznik do kształcenia literackiego i kulturowego
„Słowa na start! 6” (s. 85–86),
• karta pracy „W Êwiecie wyobraêni i magii”,
• arkusze papieru, słomki, tusz, farby plakatowe.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,
podanie tematu lekcji, rozdanie kart pracy.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie opisujà sposoby
posługiwania si´ przedmiotami przedstawionymi na
rysunkach w zadaniu 1. z karty pracy. Nast´pnie
wykonujà zamieszczone tam polecenie. Ochotnicy pre-
zentujà rozwiàzania na forum klasy.
3. Uczniowie podajà nazwy codziennych przedmiotów
kojarzàcych im si´ z baÊniowymi rekwizytami (przy-
kładowe odpowiedzi znajdujà si´ w Materiałach dla
nauczyciela). W dalszej kolejnoÊci okreÊlajà, jakie
myÊli i uczucia wywołujà wymienione przedmioty.
f
a
Podrcznik do ksztacenia literackiego
i kulturowego „Sowa na start! 6”
c
d
e
Faza realizacyjna
1. Wskazana osoba głoÊno czyta wiersz Zbigniewa Her-
berta „Pudełko zwane wyobraênià” ze s. 85 podr´cz-
nika . Pozostali uczniowie zamykajà oczy iwyobra-
˝ajà sobie obrazy przedstawione w tekÊcie (çwiczenie
1. „Po przeczytaniu...” ze s. 85 ).
b
a
b
s. 85–86
3
f
254911922.008.png 254911922.009.png 254911922.010.png 254911922.011.png 254911922.012.png 254911922.013.png 254911922.014.png 254911922.015.png 254911922.016.png 254911922.017.png 254911922.018.png 254911922.019.png
ateriay dla nauczyciela
Przykładowe odpowiedzi uczniów
zegar zkukułkà; pozytywka;jarmarczne zabawki,np.pudełko,zktórego po prze-
suni´ciu wewn´trznej cz´Êci lub uniesieniu wieczka wyskakuje okreÊlona postaç
ateriay dla ucznia
Zadanie
Wykonajcie kolejne czynnoÊci wymienione w instrukcji „Krok po kroku...”.
Nast´pnie zastanówcie si´, co przedstawia Wasza praca. Nadajcie jej tytuł ikrótko
opiszcie jà w zeszytach.
Krok po kroku...
1. Wylejcie na kartk´ z bloku odrobin´ tuszu, tak aby utworzyła si´ plama.
2. Za pomocà słomek rozdmuchajcie plam´ we wszystkich kierunkach.
3. Wypełnijcie pozostałà cz´Êç arkusza farbami.
Karta pracy
W Êwiecie wyobraêni i magii
...............................................
Imi i nazwisko
1
Przyjrzyj si´ podanym ilustracjom. Nast´pnie przyporzàdkuj magicz-
nym przedmiotom nazwy czynnoÊci potrzebnych do wyzwolenia ich
czarodziejskiej mocy.
.....................
Data
.....................
lasa
machni´cie , przekr´cenie , wygłoszenie zakl´cia
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2
Uzupełnij tekst wyrazami i wyra˝eniami z ramki.
fantastyczne , oczami wyobraêni , zakl´cia
W wierszu Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraênià” proste polecenia stajà si´
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Wywołujà coraz bardziej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . obrazy.
Utwór poety skłania nas do patrzenia na otaczajàcà rzeczywistoÊç
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4
254911922.020.png 254911922.021.png 254911922.022.png 254911922.023.png 254911922.024.png 254911922.025.png 254911922.026.png 254911922.027.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin