r05-1.doc

(1336 KB) Pobierz
ROZDZIAŁ 1









Rozdział 5. w Wstawianie tekstu              33









 

Rozdział 5.
Wstawiane tekstu

Możliwości edycji i transformacji tekstu w programie CorelDRAW są olbrzymie. Do tekstu można zastosować wiele efektów specjalnych. Zanim jednak zaczniesz pracę z tekstem, musisz go wpisać do dokumentu; w tym celu wybierz narzędzie Text Tool . Istnieją dwa sposoby wprowadzania tekstu:

w    tekst ozdobny – używany jest głównie do wprowadzania krótkich tekstów,
w szczególności, jeżeli chcesz stosować później różne efekty. Tekst ozdobny nie różni się zasadniczo od innych obiektów, można więc na nim wykonywać te same czynności, które już omówiliśmy. Aby wstawić tekst ozdobny, należy wybrać narzędzie Tekst i kliknąć dowolne miejsce na kartce, a następnie wpisać tekst.
Do przechodzenia do nowego wiersza w tym trybie pisania należy używać klawisza Enter,

w    tekst akapitowy – stosowany jest głównie do wprowadzania dużej ilości tekstu. Aby go wstawić, po wybraniu narzędzia Text Tool należy wskazać prostokątny obszar (poprzez przeciągnięcie wskaźnikiem myszy po obszarze rysowania), który będzie ramką tekstu akapitowego.

 

 

Rysunek. 5.1.
Tekst ozdobny
i tekst akapitowy

Po wpisaniu tekstu pojawi się pasek właściwości, umożliwiający jego edycję. Większość przycisków powinna być Ci już znana, chociażby z edytorów tekstu.

 

 

Rysunek. 5.2.
Pasek właściwości
dla

Na rysunku jest podpis: Lista styli - nie ma takiej formy. Powinno być: Lista stylów.

tekstu

Tekst wprowadzony do dokumentu możesz formatować niemal tak samo, jak w każdym edytorze tekstu. Spróbuj wpisać tekst ozdobny – wybierz narzędzie Text Tool, a następnie kliknij w dowolnym miejscu strony. Wielkie litery uzyskasz, przytrzymując klawisz Shift, a polskie znaki diakrytyczne – klawisz Alt. Niektóre kroje tekstu nie mają zdefiniowanych narodowych znaków (np. polskich), dlatego jeżeli będą Ci się pojawiać „krzaczki” zamiast polskich ogonków, to musisz zmienić czcionkę na inną.

 

 

Rysunek. 5.3.
Niektóre czcionki nie mają polskich znaków diakrytycznych

W każdej chwili możesz zmienić nie tylko cały tekst, ale także dla dowolny znak. W tym celu wybierz narzędzie Text Tool, a następnie – trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy – przesuń ją tak, aby zaznaczyć interesujący Cię fragment. Będzie on się wyróżniał jasnoszarym tłem. Teraz jakiekolwiek zmiany będą dotyczyły tylko zaznaczonego fragmentu, a nie całego tekstu.

 

 

Rysunek. 5.4.
Zmiana kroju czcionki dla zaznaczonego fragmentu

Szczegółowe modyfikacje tekstu są dostępne po wybraniu przycisku Format Text, z tym, że dla tekstu ozdobnego nie wszystkie polecenia będą dostępne – dotyczy to w szczególności opcji w trzech ostatnich zakładkach: Tabs, Columns oraz Effects. Modyfikować można oczywiście cały tekst lub jego część.

Chciałbym teraz przybliżyć część najważniejszych sposobów formatowania tekstu, dostępnych w okienku Format Text, które jest wywoływane przyciskiem Format Text na pasku właściwości lub kombinacją klawiszy Ctrl+T.

W zakładce Charakter możesz zmienić krój (Font) oraz rozmiar czcionki (Size). Dostępne są też opcje, które pozwalają dobrać odpowiadający Ci sposób podkreślenia tekstu (Underline), jak na przykład linią pojedynczą, podwójną, z zaznaczeniem, czy mają być podkreślane tylko słowa, czy cały tekst. W analogiczny sposób możesz ustalić przekreślenie tekstu (Strikethru) lub nadkreślenie tekstu (Overline). W rozwijanym polu Uppercase możesz wybrać efekty znane jako kapitaliki (Small CAPS) oraz wersaliki (All CAPS). Pole Position pozwala natomiast zastosować indeks górny lub dolny.

W dolnej części okienka, odgrodzonej opisem Shift, możesz przesunąć zaznaczony fragment tekstu względem pozostałych znaków w poziomie i w pionie, a także obrócić o zadany kąt.

 

 

Rysunek. 5.5.
Zmiana kroju czcionki

W zakładce Paragraph możesz ustalić odstępy między znakami (Character) lub wyrazami (Word). Odstępy przed akapitami dla tekstu akapitowego zmienisz w polu Before paragraph, a odstęp po paragrafie

Czym? Moze: akapicie?

w

polu After paragraph. Część określona jako Indents umożliwia zastosowanie wcięć dla pierwszego wiersza akapitu (First line) bądź całego akapitu z lewej (Left) i prawej (Right) strony.

 

 

Rysunek. 5.6.
Zmiana odstępów

Zakładka Tabs umożliwia ustalenie położenia znaków tabulacji. Domyślna wartość odstępu znaków tabulacji może zostać zmieniona po wybraniu nowej wartości i kliknięciu przycisku Add tabs every. W części Trailing Leader możesz ustalić znaki wiodące (czyli wstawiane przed tekstem, który został poprzedzony wciśnięciem klawisza tabulacji), domyślnie jest to znak kropki. W tablicy z prawej strony okienka pojawiają się aktualne ustawienia znaków tabulacji. Możesz je jednak zmienić, klikając dowolne z pól. Pola w kolumnie Tabs oznaczają położenie znaku tabulacji, w kolumnie Aligment typ znaku tabulacji (np. z wyrównaniem do lewej, prawej), a w kolumnie Leadered możesz zaznaczyć, dla których znaków tabulacji będą stosowane znaki wiodące.

 

 

Rysunek. 5.7.
Ustawianie
znaków tabulacji

W zakładce Columns możesz określić liczbę kolumn, z której będzie się składał tekst, ich szerokość i odstępy między nimi. Przy ustalaniu własnych szerokości i odstępów między kolumnami trudno jest zachować poprzednią szerokość ramki tekstu akapitowego, dlatego dobrze jest zezwolić na automatyczne dopasowanie jej szerokości (pole Automatically adjust frame width). Vertical justification określa, czy tekst będzie umieszczany od góry ramki tekstowej, środkowany, dosuwany do dołu ramki lub też będzie zajmował całą ramkę (opcja Full), co spowoduje, iż wiersze zostaną automatycznie „rozstrzelone”. Gdy będziesz zmieniał dane w tej zakładce, kontroluj efekt swoich działań w przykładowym okienku, zajmującym większą część prawej strony.

 

 

Rysunek. 5.8.
Stosowanie kolumn

Ostatnia zakładka pozwala zdecydować, jakie znaczki będą się pojawiały przy wypunktowanych fragmentach tekstu. Definiujesz tutaj czcionkę, rozmiar (wielkość) znaczka

Co to za znaczki? Może chodzi o symbole?

i przesunięcie linii bazowej Baseline shift (czyli odległość w pionie znaczka od podstawy tekstu). Efektem innego rodzaju jest inicjał wpuszczany Drop cap, dostępny po rozwinięciu listy Effect Type. Określasz tutaj, czy inicjał będzie wpuszczany, czy tzw. wiszący, oraz podajesz jego wielkość w wierszach tekstu i jego odległość od tekstu.

Rysunek. 5.9.
Efekty

Innym sposobem określenia odstępów między znakami i wierszami jest użycie tzw. interakcyjnych strzałek ustawiania odstępów. Pojawiają się one w prawym dolnym rogu tekstu akapitowego. Przeciągając je, w łatwy sposób możesz zmienić odstępy między znakami
i wierszami. Ich zmienianie w ten sposób jest o tyle wygodniejsze, iż pozwala proporcjonalnie zwiększyć też odstępy między wyrazami (gdy przytrzymasz wciśnięty klawisz Ctrl, zmienisz odstępy tylko między wyrazami). Przy modyfikacji odstępów w pionie (z przytrzymanym klawiszem Ctrl) zmienisz odległość akapitów względem siebie.

 

 

Rysunek. 5.10.
Strzałki interakcyjnego ustalania odstępów

W przypadku tekstu akapitowego może się zdarzyć, iż wpisany tekst będzie dłuższy, niż ten, który byłby się w stanie zmieścić w całości w stworzonej przez Ciebie ramce. W takim przypadku pojawi się w dolnej części ramki tekstu akapitowego specjalny znacznik w postaci czarnej strzałeczki. Będziesz musiał doprowadzić do tego, by cały tekst zmieścił się
w ramce poprzez zmniejszenie rozmiaru czcionki czy też przeskalowanie obszaru ramki tekstowej.

 

 

Rysunek. 5.11.
Należy zmienić

Pole tekstowe w ramce: drugi wers - ostatni wyraz - ma być: "ten",

rozmiar ramki
lub zmniejszyć
rozmiar czcionki

 










C:\roboczy\cwiczenia do skladu\CorelDRAW 10. Ćwiczenia praktyczne\6 po skladzie wstepnym\po skladzie 2\r05-1.doc              33

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin