r05-05-spr.doc

(378 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 5.
Instalacja i konfiguracja systemu X Window

Rozdział ten pomaga wyjaśni, jak zainstalować, skonfigurować i użytkować Systemu system X Window (często nazyzwanego po prostu X). Kiedy system X jest skonfigurowany i uruchomiony, możesz ustawić kilka opcji dotyczących sposobu jego uruchamiania. Te oOpcje są tutaj szczegółowo opisane, a wraz z nimi przedstawiono dodatkowo kilka pomocniczych sztuczek służących do optymalizacji pracy i wydajności środowiska X.

X — co to jest?

 

X jest standardowym graficznym interfejsem użytkownika dla systemu Linux. Podobnie jak inne graficzne interfejsy, takie jak Microsoft Windows czy Mac OS, system X pozwala na interakcję z programami za pomocą myszy przy użyciu myszy (lub urządzenia wskazującego) do wskazywania i wybierania (za pomocą kliknięcia), umożliwiając w ten sposób prostą komunikację z komputerem.

Pierwsza wersja systemu X Window została wydana w roku 1987 roku jako wspólny projekt firmy Digital Equipment Corporation i Instytutu Technologii w Massachusetts. Później powstało Konsorcjum X, Inc., które jest odpowiedzialne za rozwój i publikację nowych wersji tego systemu.

Pomimo swego wieku, X jest znakomitym i bardzo nowoczesnym oprogramowaniem systemowym: wieloplatformowym, zorientowanym sieciowo graficznym interfejsem użytkownika. Można go zainstalować i uruchomić na różnych rodzajach platform, włączając każdą odmianę systemu Unix. X-kKlienci lienty X są dostępnie dla użytkowników takich systemów jak Windows 3.x, 9x oraz NT. Wyszukane właściwości sieciowe systemu X pozwalają uruchomić go na jednym komputerze, a wyjście wysłać do drugiego komputera-klienta połączonego z pierwszym poprzez sieci (LAN, WAN). Wraz z powstaniem sieci Internet, która łączy sporą część komputerów tej planety, system X osiągnął nowe znaczenie i potęgę.

Większość użytkowników systemu Linux pracuje z XFfree86, oprogramowaniem freeware kompatybilnym z systemem X Window. Xfree86 XFree86 został zaprojektowany przez firmę o tej samej nazwie, która rozpoczęła swoją działalność w 1992 roku. W 1994 r. powstał Pprojekt Xfree86XFree86, który przyjął za cel badania i rozwój systemu Xfree86tego systemu.

Instalacja systemu X

Poprawne skonfigurowanie i uruchomienie systemu X Window było niegdyś prawdziwym wyzwaniem dla użytkowników systemu Linux, prawie ceremonią. Obecnie dostępne są sterowniki do szerokiej gamy sprzętuwielu urządzeń, a narzędzia konfiguracyjne asystujące w procesie instalacji zostały bardzo poprawione. Ciągle jednak instalacja i konfiguracja potrafi być zaskakująca — zwłaszcza przy niezwyczajnym słabym sprzęcie — ale nie jest już zniechęcającym procesem, jakim była kiedyś; a powinna być relatywnie prosta.

Aby uruchomić środowisko X, trzeba przebrnąć przez dwa etapy. Pierwszy z nich wymaga instalacji odpowiednich programów, które umożliwiają uruchomienie systemu X. Można je podzielić na następujące kategorie:

·         Podstawowy podstawowy program Xfree86XFree86,

·         Serwery serwery X,

·         Menedżery menedżery okien,

·         Aplikacjeaplikacje,

·         Fontyfonty.

Ta fazaEtap ten jest bardzo prostolinijnay i może zostać wykonana jakostać się część częścią podstawowej instalacji systemu Linux, jeśli w jej trakcie tej instalacji wybierzesz odpowiednie pakiety X.

W drugim etapie konfigurujesz system X, aby prawidłowo działał w systemie. Jest to kwestia zidentyfikowania wyboru

znalezienia, wyboru?

serwera X kompatybilnego z posiadaną kartą graficzną i dostrojenia go do możliwości oferowanych przez tę kartę. Jeśli posiadasz powszechnie używaną kartę graficzną wraz z całą dokumentacją, to etap ten nie będzie zbyt trudny. Jednak bez dokumentacji proces ten może okazać się bardzo trudny, ale nie jest niemożliwy.

Jak pokazano w Dodatku dodatku C. „Narzędzia do zarządzania pakietami Debiana”, System system X Window składa się z mnóstwa wielu pakietów.

Po zainstalowaniu żądanych pakietów możesz przystąpić do konfiguracji środowiska X Window.

Uwaga

Powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas konfiguracji systemu X Window na Twoim komputerze. Jeśli bowiem skonfigurujesz go nieprawidłowo lub nie do końca, możesz trwale uszkodzić komputer. Zwłaszcza jeśli skonfigurujesz swój monitor na z częstotliwość częstotliwością odświeżania, która przekracza jego możliwości — może on sz go zniszczyć ulec uszkodzeniu. Starsze monitory o stałej częstotliwości odświeżania są szczególnie podatne na taki rodzaj zniszczeń. Autor i wydawca postarali się, aby ten rozdział stał się jak najbardziej zrozumiały i przejrzysty, ale ich wysiłek nie zapewni, że przedstawione procedury przedstawione w tym rozdziale będą poprawnie działać na Twoim twoim sprzęciekomputerze. Wobec powyższego autor i wydawca nie mogą wziąć odpowiedzialności za uszkodzenia powodowane złą instalacją i konfiguracją systemu X Window.

Jeśli posiadasz kartę lub monitor nieznanego producenta (lub niespotykany model) i czujesz, że musisz zgadywać opcje konfiguracyjne, to zacznij chociaż od niskich wartości i zwiększając je, poszukaj wartości optymalnych. Nie pozwól, aby monitor, który wyświetla zniekształcony obraz, działał dłużej niż przez czas potrzebny Tobie na wyciągnięcie kabla zasilającego z gniazdka!

Konfiguracja X

Kiedy zainstalujesz pakiet xserver-common, automatycznie uruchomi się program xf86config. Jednakże możesz uruchomić ten program w każdym innym dowolnym momencie. Aby tego dokonać np.: teraz, zaloguj się na konto użytkownika root i wydaj polecenie:

xf86config

Rysunek 5.1 przedstawia startowe okno dialogowe xf86config. Jak zauważyłeś, jest to program trybu tekstowego, który nie współpracuje z nie wspierający myszyą; i zadającye wszystkie pytania w stylu zwanym dalekopisem, przy za pomocy pomocą czarno-białego trybu wyświetlania znaków.

Uwaga

Podczas pracy z programem xf86config może się okazać, że klawisz Backspace nie działa tak jak powinien. Jeśli się tak zdarzy, użyj kombinacji klawiszy Ctrl+Backspace.

Rysunek 5.1. Ekran startowy programu xf86config

Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju używanej myszki, podłączonej do komputera (spójrz rysunek 5.2). Wprowadź liczbę odpowiadającą typowi posiadanej myszy i wciśnij Enter. Dla urządzeń wskazujących zastępujących mysz (np.: w laptopach) powinieneś wybrać rodzaj PS/2.

Rysunek 5.2. Określanie typu posiadanej myszki

Jeśli wybrałeś mysz Logitech MouseMan, możesz włączyć obsługę trzeciego przycisku, poprzez udzielając twierdzącej odpowiedź yzi na pytanie, czy ChordMiddle powinien zostać włączony czy też nie, co przedstawia rysunek 5.3.

Rysunek 5.3. Włączanie opcji ChordMiddle

Jeśli Twoja mysz posiada tylko dwa przyciski, możesz włączyć emulację trzeciego, udzielając twierdzącej, poprzez odpowiedź yzi na pytanie o Emulate3Buttons; tak jak to ilustruje rysunek 5.4. Jeśli włączysz tę opcję, możesz jednocześnie przycisnąć oba przyciski myszy, aby emulować działanie przycisku trzeciego.

Rysunek 5.4. Włączanie emulacji przycisku trzeciego myszy

Następnie, jak pokazano na rysunku 5.5, musisz podać plik urządzenia odpowiadający myszce. Program instalacyjny powinien przypisać domyślnie do myszy systemowej plik /dev/mouse. Jeśli się zgadzasz, nawciśnij Enter, aby przejść dalejdo kolejnego etapu.

Rysunek 5.5. Określanie pliku urządzenia dla myszki

Przedstawiony na rysunku 5.6 obrazek ilustruje włączanie wsparcia dlaobsługi klawiatury rozszerzonej. Jeśli posiadasz specjalną klawiaturę, która pozwala na używanie wspierającą znakiów narodowenarodowych, możesz odpowiedzieć ytwierdząco na kolejne pytanie, aby włączyć program xkb, który upraszcza zmianę mapowania klawiatury. Po dokonaniu wyboru wciśnij Enter.

Rysunek 5.6 Włączanie obsługi klawiatury rozszerzonej

Jak pokazuje rysunek 5.7 xkb, wspiera współpracuje z różnymi różnesystemami kodowania klawiatury lub mapowania klawiszy. Wpisz liczbę odpowiadającą podłączonej do komputera klawiaturze i nawciśnij Enter.

Rysunek 5.7. Określanie rodzaju klawiatury

Następnie, jak pokazuje rysunek 5.8, musisz podać dwa parametry charakteryzujące Twój monitor: częstotliwość odświeżania pionową (VertRefresh) i częstotliwość synchronizacji poziomej

Pionowo jest odświeżanie, a poziomo — synchronizacja???. Bulba tak właściwie to i tak jest dobrze i tak. Odświeżanie to pojęcie związane z tym co jaki czas jest odświerzany ekran. Natomiast synchronizacja tyczy się częstotliwości „zegarów” synchornizujących sygnał. Jednak wartości odświeżania jak i synchronizacji w pionie równe, więc pojęcia się stosuje wymiennie. Pytałem kumpla po elektronice on stwierził, że nawet w ksiażkach o tematyce ektronicznej goście staosują te pojęcia zamiennie

(HorizSync). Wartości te możesz znaleźć w:

·         w dokumentacji dostarczonej z monitorem;.

·         w pliku /usr/doc/xserver-common/Monitors.gz, który to plik może zawierać posiadany przez Ciebieinformacje o monitor monitorzena liście wspieranych monitorów. (Uużyj komendy polecenia gunzip do rozkompresowania rozpakowania pliku
i dowolnego edytora do jego przeczytania);.

·         na stronie WWW producenta monitora;.

·         na grupach dyskusyjnych, zadając wcześniej pytanie do grupy np.: comp.os.linux.setup;.

·         w dziale technicznym producenta monitora, żądając odpowiednich informacji lub dostarczenia dokumentacji (jeśli nie otrzymałeś takowej takiej wraz z monitorem).

Aby określić parametry monitora, wciśnij Enter.

Rysunek 5.8. Przygotowanie do określenia parametrów monitora

Najpierw podajemy częstotliwość poziomą częstotliwość synchronizacji poziomej

jw.

monitora, co przedstawia rysunek 5.9. Wpisz liczbę odpowiadającą posiadanemu monitorowi i wciśnij Enter. Jeśli nie jesteś pewien, jaka to jest wartość, ale wiesz, że Twój monitor pozwala wyświetlać obraz z rozdzielczością np.: 800´x600, podaj liczbę 2. Jeśli chcesz podać wartość inną niż te wymienionepodaje program, podaj wpisz liczbę 11. Zostaniesz wtedy poproszony do podania podanie wartości najniższych i najwyższych (przedziału) horyzontalnej częstotliwości synchronizacji poziomej

.

Uwaga

Często podobne modele monitorów mają bardzo różne wartości horyzontalne częstotliwości synchronizacji poziomej

. Ważne jest, abyś prawidłowo określił ten parametr dla Twojego monitora. Jeśli źle skonfigurujesz system X Window do używania nieodpowiedniej wartości tego parametru , możesz doprowadzić do uszkodzenia monitora.

Rysunek 5.9. Określanie horyzontalnej częstotliwości synchronizacji

!!!

Kolejny rysunek przedstawia sposób określaniawybór częstotliwości pionowej częstotliwości odświeżania

pionowego?

. Wpisz numer odpowiadający wartości monitora i wciśnij Enter...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin