Politechnika Warszawska, Wydział Transportu
Zakład Podstaw Budowy Urządzeń Transportowych
Podstawy Budowy Maszyn I
Rok akademicki 2008/2009
Nazwisko i imię
Grupa/podgrupa
Ocena
Jarzębowska Agnieszka
T3/A
Ćwiczenie nr 2
Temat: Toczenie
Ćwiczenie nr 3
Temat: Normowanie czasu pracy
Data wykonania ćwiczenia
Data oddania sprawozdania
27.04.2009, 18.05.2009
01.06.2009
ĆWICZENIE 2: OBRÓBKA SKRAWANIEM
Dane
Tok obliczeń
Wyniki
Czynności wstępne
Całkowita długość wałka
lmax = 58 [mm]
Średnica maksymalna dmax = 33 [mm]
Dobór pręta:
Do wykonania wałka dobrałam stal węglową St7.
Właściwości materiału - Rm ³ 650 [MPa]
Obliczanie średnicy pręta:
dp = dmax + d1= 33 + 1 = 34 [mm]
d1 = 1 [mm]
d1 – naddatek materiału;
Zamawiam pręt o zwykłej dokładności wykonania.
Obliczanie długości pręta:
lp=lmax+ln=58+50=108[mm]
lmax – maksymalna długość wałka
ln – naddatek na przecinanie, zamocowanie i planowaie czoła;
Wybieram tokarkę model TUJ50M o następujących cechach:
- średnica maksymalna toczenia nad suportem – 370 [mm]
- moc silnika napędu głównego – Psil = 11 [kW]
- ciag j = 1,12
- sprawność η = 0,75;
Dobór mocowania:
Mocowanie w uchwycie trójszczękowym samocentrującym.
Dopuszczalna siła główna ze względu na mocowanie: Fgł dop=1920 [N]
Założenia dla operacji toczenia:
- trwałość ostrza noża tokarskiego wynosi 60 min
- przyjmujemy noże ze stali szybkotnącej
- element jest raz mocowany i raz zdejmowany
- dobór maksymalnych grubości warst skrawanych:
a) dla obróbki zgrubnej – maksymalnie 3 mm
b) przy obróbce kształtującej od 0,3 do 0,5 mm
c) przy obróbce wykańczającej od 0,15 do 0,3 mm
- przy obróbce kształtowej i wykańczającej przewidujemy tylko jedno przejście nożem
- mocowanie w uchwycie trójszczękowym samocentrującym.
Rm ³ 650 [MPa]
dp=34 [mm]
lp=108 [mm]
Psil=11 [kW]
j=1,12
η=0,75
=3,18
Nr
zabiegu
Planowanie czoła
1
dp= 34 mm
dk = 0 mm
Nóż NNBd o wielkości nominalnej 1610, ze stali szybkotnącej, toczenie bez chłodzenia. Wysięg noża 1, 5h.
Grubość warstwy skrawanej:
G = (dp - dk)/2 = (34 - 0)/2 = 17 [mm] (głębokość całkowita)
Wartość posuwu:
p = 0.40/2 = 0,20 [mm/obr] (toczenie poprzeczne)
g = 0.20 [mm] (przy toczeniu poprzecznym g jest równe współczynnikowi posuwu)
Dopuszczalne główne siły skrawania:
Fdop1 = 1920 [N] (ze względu na sposób zamocowania)
Fdop2 = 3550 [N] (ze względu na wytrzymałość trzonka noża)
Przekrój warstwy skrawanej:
A = p*g*3 = 0,20*0,20 *3= 0,12[mm2] (mnożymy przez 3 ponieważ taka jest szerokość toczenia poprzecznego)
Szybkość skrawania oraz prędkość obrotowa:
Vt = 40 [m/min]
nt = 1000*V/(π*D) = 33*1000/(34*π) = 392 [obr/min]
nrz = 355 [obr/min]
Vrz = π*D*nrz/1000 = π*34*355/1000 = 36,21 [m/min]
Wartość głównej siły skrawania (z rysunku 4):
Fgł = 3000 [N] < Fdop gł
Wartość oporu skrawania (wykres 4):
ks = Fgł/A =3000/0,12 = 25000 [MPa]
Moc skrawania:
Pskr = Fgł*Vrz/60000 = 3000*36,21/60000 = 1,81 [kW]
Moc obrabiarki:
Pob = Pskr/0,75 = 1,81/0,75 = 2,41 [kW]
p=0,20 [mm/obr]
g = 0.20 [mm]
Fdop gł = 1920 [N]
A=0,12[mm2]
nrz=355 [obr/min]
Vrz=36,21[m/min]
Fgł=1500 [N]
ks= 25000 [MPa]
Pskr=1,81 [kW]
Pob= 2,41[kW]
Toczenie wzdłużne zgrubne z...
Transport-materialy