Moje zabawki.docx

(14 KB) Pobierz

Konspekt zajęć przedszkolnych

 

Temat:  Moje zabawki

Cele ogólne:

- rozwijanie percepcji słuchowej,

- rozwijanie mięśni narządów mowy,

Cele operacyjne:

dziecko:

- potrafi podzielić wyrazy na sylaby,

- wyraźnie wymawia połączenie głosek: wr, tra, pac

Metody:

- słowna

- czynna

- oglądowa

Forma: praca z całą grupą, praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne: zabawki (klocki, lalki, miś, piłka, samochód, trąbka i.in.), napisy: lalka, piłka, klocki, kredki, K.W. Vopel, „Od stóp do głów”, „Sześciolatek. Bawię się i uczę” część 1

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.       Zabawa dydaktyczna Zaczarowane zabawki:

Ustawiamy na stoliku 5 -6 zabawek. Dzieci wymieniają nazwę zabawki, a następnie naśladują dźwięk, jaki wydaje ona podczas zabawy.

Następnie nauczyciel mówi, że ktoś zaczarował zabawki wydają one zupełnie inny dźwięk, a dzieci muszą je odczarować przez podanie właściwego dźwięku.

Dziecko wybiera dowolną zabawkę a nauczyciel wydaje dźwięk, który nie zgadza się z dźwiękiem wydawanym przez daną zabawkę. Aby odczarować zabawkę dziecko wydaje właściwy dźwięk.

 

2.       Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabawek: Którą z nich najchętniej lubię się bawić? Dlaczego?  W jaki sposób można wykorzystać je w zabawie?

 

3.       Odczytanie przez nauczyciela napisów: lalka, piłka klocki

- Ułożenie napisów obok odpowiednich zabawek

- dzielenie wyrazów na sylaby.

 

4.       Oglądanie rysunków lalek w książce Sześciolatek cz 1. s. 6 z jednoczesnym słuchaniem wiersza:

 

Była sobie Kasia mała

i 3 nowe lalki miała.

Chętnie nimi się bawiła

i nie rozstawała wcale.

Lale swe ładnie nazwała,

a imiona takie dała:

Ola, Ula oraz Ala.

Każda inne włosy miała

i inaczej się czesała.

Na sukienkach wzór wspaniały.

Ten sam kolor jednak miały.

 

 

 

5.       Rozmowa o wyglądzie lalek

- czytanie całościowe imion lalek,

- wzrokowe zapamiętanie obrazów graficznych imion przez kilkakrotne ich wskazanie,

- wybrzmiewanie poszczególnych sylab w kolejnych imionach lalek

 

6.       Zabawa ruchowa Nakręcana lalka:

Dzieci próbują sobie wyobrazić, że są nakręconymi lalkami. Z tyłu na plecach lalka ma kluczyk, który na ciąga sprężynę wprawiającą w ruch silniczek. Gdy sprężyna jest napięta, wtedy dzieci – lalki chodzą po sali sztywnymi krokami i sztywno poruszają rękami. Z czasem napięcie sprężyny ustępuje i ruchy lalek stają się coraz wolniejsze, aż stają nieruchomo. Wtedy nauczyciel podchodzi do dziecka i naśladuje nakręcanie kluczyka na plecach. 

 

 

7.       Kolorowanie sukienek lalek z użyciem tylko jednej kredki, rysowanie tylu piłek ile jest lalek – Sześciolatek, cz. 1, s 6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin