Działdowo, dnia 14.10.2008
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI
PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO
NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO
Emilia Kociela-Rybicka
Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie
nauczyciel języka niemieckiego
Malinowo 10, 13-200 Działdowo
Okres stażu : 01.09.2005-12.10.2008
Staż przedłużony o okres 18 tygodni urlopu macierzyńskiego od 10.01.2007 – 15.05.2007
Staż na stopień nauczyciela dyplomowanego rozpoczęłam 1 września 2005 roku, a zakończyłam 12 października 2008 roku. Na początku swojej drogi zawodowej 2 lata przepracowałam w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Potylicach na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego. Od 2000 roku pracuję jako nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół w Malinowie. Niniejsze sprawozdanie obejmuje okres 2 lat i 9 miesięcy oraz doliczony okres urlopu macierzyńskiego z 10 letniego okresu mojej pracy pedagogicznej. Przedstawiłam w nim działania, jakie podjęłam, aby spełnić wymogi formalne określone dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, oraz realizować własną ścieżkę rozwoju i ambicji zawodowych. Z założonych w planie działań i zadań udało mi się zrealizować wszystkie. Wykonałam wiele innych zadań, których nie ujęłam w planie, min.: zaplanowanie i przeprowadzenie programów wizyt młodzieży z Niemiec w ZS w Malinowie oraz młodzieży ZS z Malinowa w Niemczech, jak również prowadzenia zajęć otwartych dla nauczycieli ZS w Malinowie czy przygotowania i zorganizowania pierwszej w historii naszej szkoły miesięcznej praktyki zawodowej w zakładzie gastronomicznym Jo & Co w Niemczech dla uczennic Technikum Hotelarskiego Zespołu Szkół w Malinowie.
W czasie trwania stażu zrealizowałam zadania przedstawione w Planie Rozwoju Zawodowego. Sprawozdanie z ich realizacji przedstawiam zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2593) ze zmianami z dnia 14 listopada 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 214, poz. 1580). Realizując opracowany przez siebie plan rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie od 01. 09. 2005 r. do 12. 10. 2008 r. dążyłam do wykonania zaplanowanych zadań, czyli
1. Podejmowania działań mających na celu doskonalenie warsztatu i metod pracy, w tym doskonalenia umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
2. Realizowania zadań służących podniesieniu jakości pracy szkoły.
3. Pogłębiania wiedzy i umiejętności służących własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości pracy szkoły, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego.
Decyzja o podjęciu stażu na nauczyciela dyplomowanego stała się dla mnie wyzwaniem. Czy mój awans zawodowy miał być tylko moją sprawą? Oczywiście, iż naczelnym zadaniem stało się takie jego zaplanowanie, by mógł służyć mojej szkole i środowisku. To dla tego planowanie ścieżki awansu należało rozpocząć od analizy, jak moje działania przyczynią się do realizacji misji mojej szkoły: dla uczniów, dla ich rodziców i społeczności lokalnej, dla nauczycieli i innych osób zatrudnionych w szkole. Właśnie cele osobiste, grupowe nauczycieli i uczniów oraz ogólnoszkolne określone w naszych dokumentach szkolnych powinny znaleźć odbicie w moim planie awansu zawodowego i mam nadzieję, że tak się stało. Odbyty przeze mnie staż był okresem wzbogacania wiedzy i rozwijania umiejętności. Przez cały okres stażu starałam się, aby realizacja mojego planu przebiegała zgodnie z założonymi wcześniej terminami, a przede wszystkim, z pożytkiem dla uczniów i mojej szkoły.
Poniżej przedstawiam sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, usystematyzowanego według wymagań wobec nauczycieli ubiegających się o kolejne stopnie awansu zawodowego, niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego.
§ 8. 2. 1 Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły
Wstęp:
Podstawowym przedsięwzięciem służącym doskonaleniu mojej pracy, a przez to również podwyższaniu jakości pracy szkoły, było doskonalenie zawodowe. W ciągu trwania stażu uczestniczyłam w wielu warsztatach i konferencjach metodycznych. Ponadto w szerokim zakresie stosowałam samokształcenie. W okresie stażu opracowałam i zrealizowałam wiele własnych pomysłów. Składały się na nie duże i małe programy. Celem ich było większe zaangażowanie uczniów do nauki przez ciekawą aranżację zajęć, pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego, stosowanie nowych metod i technik nauczania.
Jestem pewna, że działania te wpłynęły na mój rozwój na wielu płaszczyznach pracy zawodowej oraz przyczyniły się do podniesienia poziomu pracy mojej szkoły.
OPIS I ANALIZA REALIZACJI WYMAGAŃ
Lp.
Działania
Analiza wpływu podejmowanych działań na podniesienie jakości realizowanego w szkole procesu dydaktyczno-wychowawczego
załączniki
1
Poznanie procedur awansu zawodowego
Na początku stażu w sierpniu i wrześniu 2005 roku zapoznałam się z różnymi publikacjami na temat uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, m.in. Awans zawodowy nauczycieli-poradnik wydawnictwa WSiP, publikacje w różnych czasopismach, publikacje na łamach „Głosu Nauczycielskiego”, publikacje zawarte w serwisach internetowych:www.ko.olsztyn.pl, www.men.waw.pl., www.edukator.w.pl, www.eduseek.pl, www.codn.edu.pl . Decydując się na rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego zapoznałam się z procedurami tego zamierzenia oraz przeanalizowałam następujące przepisy prawne: -Ustawa z dn. 26.01.1982r. Karta nauczyciela, - 15.07.2004 –o Zmianie ustawy Karty Nauczyciela, - Ustawa z dn. 18. 02.2000r. o zmianie ustawy Karty Nauczyciela, - Rozporządzenie MEN z dn. 03.08.2000r w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, -Roporządzenie MENiS z dn. 29.05.2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli , -Rozporządzenie MENiS z dn. 01.12.2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, - Rozporządzenie MENiS z dn.14.11.2007 r. zmieniające rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli .Przez cały okres stażu śledziłam i analizowałam na bieżąco pojawiające się dokumenty, zmiany w przepisach i gromadziłam je na dysku.
Stworzenie bazy danych rozporządzeń, ustaw i innych ważnych dokumentów związanych z uzyskiwaniem przez nauczycieli stopnia nauczyciela dyplomowanego pozwoliło mi na poprawne sformułowanie wniosku o podjęcie stażu, stworzenia planu rozwoju zawodowego. Ciągłe śledzenie przepisów prawa oświatowego i innych dokumentów związanych ze stażem pozwoliło mi tworzyć dokumentację określoną w wymaganiach do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego w sposób właściwy i profesjonalny.
2
Opracowanie przedmiotowego systemu oceniania-modyfikacja w każdym roku szkolnym
Opracowałam przedmiotowe systemy oceniania dla nauczanego przeze mnie języka niemieckiego. Na koniec każdego roku szkolnego dokonywałam ich oceny, analizy zgodności z wewnątrzszkolnym systemem oceniania oraz modyfikacji. Wymagania edukacyjne wobec uczniów określałam precyzyjnie, dostosowywałam je do indywidualnych możliwości uczniów. Kryteria oceniania przedstawiałam nie tylko uczniom, ale również ich rodzicom.
Opracowywałam kryteria oceniania w części pisemnej i ustnej egzaminów poprawkowych z języka niemieckiego w roku szkolnym 2004.
Właściwie opracowane i stosowane zasady przedmiotowego systemu oceniania mają wpływ na systematyczność pracy uczniów oraz poprawę efektów kształcenia. Umożliwiają przestrzeganie praw ucznia, zapewniając równość szans i obiektywność w ocenianiu.
Zał.1
3.
Opracowanie planów wynikowych, testów szkolnych, ankiet
Plany wynikowe opracowywałam przez cały okres trwania stażu dla każdej nauczanej przeze mnie klasy i przedmiotu w każdym roku szkolnym zgodnie z podstawa programową, planami nauczania i standardami wymagań egzaminacyjnych. Plany te były przeze mnie na bieżąco modyfikowane. Brałam pod uwagę zdolności uczniów, wiek, okres, przez jaki uczyli się języka niemieckiego w gimnazjum, wyniki z testów diagnozujących oraz szybkość pochłaniania wiedzy przez uczniów. Przygotowałam również wiele testów sprawdzających wiedzę i umiejętności z języka niemieckiego w klasach I, II, III i IV Zespołu Szkół w Malinowie oraz ankiety samooceniające mnie i moich uczniów. Na bieżąco dokonywałam oceny ich efektywności i modyfikacji.
Realizacja przygotowanych przeze mnie planów wynikowych zapewniła uczniom prawidłowy przebieg procesu kształcenia i spełnienie standardów wymagań egzaminacyjnych.
Właściwie skonstruowane testy określiły poziom wiedzy i umiejętności zdobytych przez uczniów, który niezbędny jest nauczycielowi, rodzicom ucznia a przede wszystkim samemu uczniowi, aby w pełni miał możliwość nadrobienia braków, które posiada. Przeprowadzone ankiety pozwoliły mi udoskonalić prowadzone lekcje języka, godziny wychowawczej, ewaluować plany wynikowe i przedmiotowy system oceniania, co stwarza szansę na poprawienie efektywności nauczania w naszej szkole oraz udoskonalenie mojego warsztatu pracy.
Zał.2
4
Budowanie testów diagnostycznych badających osiągnięcia szkolne z języka niemieckiego
Podczas trwania stażu opracowywałam arkusze diagnostyczne dla każdej klasy, które miały na celu badanie osiągnięć szkolnych z języka niemieckiego. Opracowałam kryteria ich oceny. Badania przeprowadzałam w ostatnim miesiącu nauki danej klasy. Dokonywałam analizy otrzymanych wyników poszczególnych testów, określałam słabe i mocne strony efektów kształcenia, wyciągałam wnioski na podstawie, których dokonywałam modyfikacji planów wynikowych i stosowanych na lekcjach metod nauczania.
Analiza wyników badań osiągnięć uczniów oraz realizacja ich wniosków wpłynęła znacznie na podniesienie efektywności kształcenia, oraz pozwoliła na rozpoznanie możliwości edukacyjnych uczniów i pomoc uczniom mającym trudności w nauce.
Zał.3
5
Budowanie i przeprowadzanie testów diagnostycznych badających poziom opanowania wiadomości i umiejętności z języka niemieckiego zgodnych ze standardami wymagań egzaminacyjnych na początku każdego roku szkolnego oraz pod koniec każdej klasy
Przygotowywałam i przeprowadzałam testy diagnostyczne, które sprawdzały osiągnięte w ciągu roku szkolnego wiadomości i umiejętności uczniów z języka niemieckiego w roku szkolnym 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008. Opracowywałam kryteria ich oceny. Badania przeprowadzałam w pierwszym i ostatnim miesiącu nauki danej klasy. Dokonywałam analizy otrzymanych wyników poszczególnych testów, określałam słabe i mocne strony efektów kształcenia, wyciągałam wnioski na podstawie, których dokonywałam modyfikacji planów wynikowych i stosowanych na lekcjach metod nauczania.
Analiza wyników testów stwarzała każdemu następnemu uczniowi szansę rozwoju i pomocy w trudnościach. Realizacja wniosków pozwoliła na lepsze przygotowywanie uczniów do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego a szkoła osiąga sukcesy, których miarą są dobre wyniki egzaminów maturalnych ustnych i pisemnych z języka niemieckiego oraz języka obcego zawodowego na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
Zał 4
6
Realizacja programu wychowawczego szkoły
Pełniąc obowiązki wychowawcy klas I, II i III tworzyłam plany wychowawcze dla Technikum Technologii Żywności i Liceum Profilowanego na lata: 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008, 2008/2009. Realizowałam w ten sposób program wychowawczy i program profilaktyczny szkoły.
Przez cały okres trwania stażu przewodniczyłam zespołom klasowym i aktywnie uczestniczyłam w pracach zespołu wychowawczego szkoły, na bieżąco realizując jego założenia. Rozpoznawałam potrzeby w zakresie opieki nad uczniami, współpracując z zespołem klasowym, Pedagogiem szkolnym, Poradnią psychologiczno-pedagogiczną, Kuratorem Sądowym. Na bieżąco analizowałam i oceniałam efekty pracy wychowawczej i profilaktycznej stosując min. ankiety samooceny, wywiad wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz instytucji, z którymi prowadziłam współpracę.
zał
7
Realizacja zagadnień ścieżek edukacyjnych na lekcji języka niemieckiego, języka obcego zawodowego-języka niemieckiego
Na swoich lekcjach starałam się realizować zagadnienia ścieżek tj. edukacja czytelnicza i medialna, edukacja ekologiczna i europejska.
Realizacja ścieżek edukacyjnych umożliwia pełną realizację zadań szkoły oraz umożliwia pełną realizację treści programowych i standardów egzaminacyjnych.
8
Przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych, szkolnych i międzyszkolnych
Podczas trwania stażu przygotowywałam uczniów do konkursów szkolnych: Przedmiotowego Konkursu z języka niemieckiego w XXXXXXX , Konkursu Poprawnego Czytania w języku niemiecku w XXXIX, szkolnego konkursu recytatorskiego poezji niemieckojęzycznej, oraz międzyszkolnych konkursów recytatorskich w Zespole Szkół Nr 1.w Działdowie. W trakcie zajęć przygotowujących stwarzałam uczniom sprzyjający klimat do rozwijania ich zainteresowań i pasji. Uczestniczyłam wraz z nimi jako opiekun w /w konkursach.
Udział uczniów naszej szkoły w konkursach służy promocji szkoły i świadczy o wysokim poziomie kształcenia. Na poziomie szkolnym integruje społeczność szkolną oraz organizuje im spędzanie czasu wolnego. Uczniowie rywalizując w konkursach szkolnych dogłębnie poznają swoje możliwości i umiejętności, oraz ujawniają wówczas swoje talenty artystyczne.
9
...
joly