PP Ćwiczenia z zakresu wykształcania fizjologicznej kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej kręgosłupa(1).doc

(58 KB) Pobierz
Edward Filipowicz – gr

Edward Filipowicz

           KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNEJ

Wada postawy – plecy płaskie (dorsum planum).

Temat: Ćwiczenia z zakresu wykształcania fizjologicznej kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej kręgosłupa.

Cele główne:

·         Zwiększenie ruchomości stawów kręgosłupa w odcinku Th,

·         Wykształcanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej w odcinku L,

·         Ćwiczenia zwiększające przodopochylenie miednicy.

Umiejętności: Przybieranie postawy skorygowanej dla pleców płaskich.

Wiadomości:

·         Omówienie istoty wady postawy,

·         Organizacja czasu wolnego .

Cele wychowawcze:

·         Samokontrola poprawności wykonywania zadań ruchowych,

·         Autokorekcja przyjmowania postawy skorygowanej  ( dla pleców płaskich).

Miejsce ćwiczeń – salka korekcyjna.

Czas trwania – 45 min.

Liczba ćwiczących – 10.

Wiek ćwiczących – 7 –9 lat.

Sprzęt i przybory: drabinki, ławeczki, laski gimnastyczne, piłki, szarfy.

 

Tok lekcji

Zadania

Środki realizacji

Uwagi

Dozowanie

Organizacja

Część I wstępna-5 min, ćw. org-porz.

Pozytywne nastawienie uczniów do wykonania zadań lekcji.

1.Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności oraz przygotowania do zajęć.

2 Podanie zadań lekcji.

Próba przybrania postawy skorygowanej.

1’

szereg

Zabawa ożywiająca

Pobudzenie ukł. krążeniowo-oddechowego.

Zabawa ruchowa „Berek”. Dziecko wyznaczone jako berek goni innych, osoba dotknięta przyjmuje postawę skorygowaną z RR ułożonymi w „skrzydełka” i NN w rozkroku. Pozostaje w tej pozycji, aż ktoś przejdzie pod jej NN.

 

3’

 

Ćw. oddechowe

Wzmocnienie mm. oddechowych i brzucha.

Leżenie tyłem, NN ugięte, RR w pozycji „skrzydełek” leżą na podłodze.

Ruch – wdech nosem , a następnie wydech ustami z przyciągnięciem kolan do klatki piersiowej.

W czasie ćwiczeń nie powinno nastąpić oderwanie łopatek od podłogi,

1’

w rozsypce.

Część II główna-35 min.

Ćw. RR

Zwiększanie ruchomości w st. barkowych

Marsz z krążeniem RR w tył.

W postawie skorygowanej.

 

marsz dookoła sali.

Ćw. NN

Wzmocnienie mm. NN

Marsz z wysokim unoszeniem kolan.

W postawie skorygowanej.

 

 

Ćw. mm. prostownika grzb. odc. piers.

Rozciąganie mm. prosstownika grzb.odc. piers.

Klęk rozkroczny , RR w przód.

Ruch – zgięcie T w przód (głowę ciągniemy między kolanami), jednocześnie przeniesienie RR przodem w tył, wytrzymanie.

 

 

 

Ćw. mm. brzucha.

Rozciąganie i wzmacnianie mm. brzucha

1.Leżenie tyłem, NN ugięte oparte na podłożu, RR w pozycji skrzydełek leżą na podłodze. Ruch – naprzemienne przyciąganie kolan do klatki piersiowej.

Łopatki powinny leżeć na podłodze.

20x

rozsypka

 

 

2.Leżenie tyłem, NN ugięte, RR w pozycji skrzydełek leżą na podłodze. Ruch – uniesienie wyprostowanych i złączonych NN do kąta 45 st. nad podłogę i wykonywania ruchów wahadłowych.

Łopatki powinny przylegać do ziemi.

10 sek.

rozsypka

Ćw. oddechowe.

Wzmacnianie mm. odechowych, zwiększanie ruchomości kl. piers.

Leżenie tyłem, NN ugięte, na brzuchu leży laska trzymana oburącz.

Ruch – wdech nosem z przeniesieniem RR z laską w górę do położenia na podłodze za głową, wydech – z przeniesieniem RR do pozycji wyjściowej.

Barki powinny przylegać do podłogi.

10x

rozsypka

Ćw. kifotyzujące odc. Th kręgosłupa.

Kifotyzacja odc. piers. kręgosłupa

Postawa, RR na karku.

Ruch – wdech z przeniesieniem RR w tył, wydech z przeniesieniem RR w przód do objęcia barków z jednoczesnym wykonaniem zgięcia T.

 

6x

 

Ćw. zwiększające ruchomość kręgosłupa.

Zwię...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin