S Wzmacnianie mięśni pośladkowych i brzucha.pdf

(28 KB) Pobierz
Microsoft Word - pdf_Konspekt zabaw i gier korekcyjnych.doc
Konspekt zabaw i gier korekcyjnych
Wada: Postawa skoliotyczna.
Temat: Wzmacnianie mi
ęś
ni po
ś
ladkowych i brzucha.
Cele:
- poznanie nowej gry „Podania piłki w parach”
- wzmacnianie mi ęś ni posturalnych
- wyrabianie odruchu i nawyku przyjmowania poprawnej postawy ciała podczas
zabaw i
- współdziałanie w zespole
- przestrzeganie przepisów gier.
Metody: zabawowo-klasyczna, zadaniowo-
ć
wicze
ń
ś
cisła.
Miejsce: sala gimnastyczna.
Czas: 45 min.
Wiek
cych: 7-8 lat.
Przybory i przyrz ą dy: woreczki, piłki siatkowe i do koszykówki, laski gimnastyczne, kr ąż ki,
ławeczki gimnastyczne, kocyki, drabinki.
ć
wicz
ą
Tok lekcji
Opis zabaw, gier, ć wicze ń
Czas
Uwagi
Cz ęść wst ę pna – 7min .
ci
organizacyjno-
porz
ś
Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie
obecno ś ci oraz gotowo ś ci do zaj ęć . Zapoznanie z
tematem zaj
2′
ą
dkowe.
ęć
.
Przyjmowanie
Prawidłowej
postawy.
Przyjmowanie prawidłowej postawy: stanie tyłem
do drabinki, pi
ę
ty, po
ś
ladki i głowa dotykaj
ą
2
Powtórzenie
próby
(dwukrotnie).
drabinki(stopy na szeroko
ść
pi
ęś
ci, ustawione
równolegle, po
ś
ladki napi
ę
te, brzuch wci
ą
gni
ę
ty,
ta, wzrok
skierowany przed siebie. Krok do przodu, próba
samodzielnej korekcji postawy. Powrót do pozycji
wyj
ę
te do tyłu, szyja wyci
ą
gni
ę
ś
ciowej.
Zabawa
o
ywiaj
ą
ca.
„Berek słupek”
Wyznaczony berek biega za uciekaj
Uciekaj ą cy
nie mo
ż
ą
cymi dzie
ć
mi,
2
ć
w
staraj
ą
c si
ę
dotkn
ąć
kogo
ś
, tym samym przekaza
ć
pozycji
słupka wtedy,
gdy nic mu
nie grozi.
przed
schwytaniem przyjmuje pozycj ę „słupka”, czyli
wła
ą
rol
ę
. Uciekaj
ą
cy, aby uchroni
ć
si
ę
ś
ciwej postawy.
Ć wiczenie
oddechowe.
W pozycji stoj ą cej gł ę bokie wdechy i wydechy z
unoszeniem rak w gór
ę
.
1′
Utrzymanie
prawidłowej
postawy.
Cz ęść główna – 33min .
wiczenie
elongacyjne.
„Dotknij laski w staniu”
Dzieci ustawione jedno za drugim w odst ę pie
jednego kroku. Nauczyciel trzyma lask
2
Nie wolno
si ę ga ć do
laski jedn
ę
w górze na
ą
takiej wysoko
ś
ci, aby dziecko, wyci
ą
gaj
ą
c si
ę
w
r
ę
ka i
Czynno
barki cofni
ż
e
oczekiwa
mu swoj
Ć
219872266.003.png 219872266.004.png
gór
ę
na palcach, mogło obur
ą
cz dotkn
ąć
laski.
podskakiwa
ć
.
Dzieci kolejno podchodz
ą
do prowadz
ą
cego i
staraj
ą
si
ę
dotkn
ąć
laski.
„Pastowanie podłogi”
Siad kl
wiczenie
mi
Klatka
piersiowa
przy udach.
ni
piersiowych
i r
ęś
ce na woreczkach. Tułów
pochylony nisko do przodu. Na sygnał dzieci
pastuj
ę
czny, r
ę
1
ą
k.
ą
podłog
ę
, czyli wysuwaj
ą
r
ę
ce w przód i w
tył.
wiczenie
mi
„Ukłony”
Kl
1
Cały czas
tułów
powinien by
ęś
ni grzbietu.
kach
woreczki).Na hasło „Ukłon” dzieci wykonuj
ę
k prosty, r
ę
ce w skrzydełka(w r
ę
skłon
tułowia z poło ż eniem woreczków jak najdalej na
podłodze.
ą
ć
utrzymany
prosto.
wiczenie
równowa
Marsz po sali z woreczkiem na głowie, r
ę
ce w bok.
1
ne i
antygrawitacyjne
ż
wiczenie nóg i
mi
lizgacze”
Z jednej strony sali wyznacza si
Ś
3
Nie wolno
wykonywa
ęś
ni
ę
lini
ę
startu, po
ć
po
ś
ladkowych.
si ę na plecach na swoich kocykach przed lini ą startu
– głowami do linii mety. Nogi s
ę
mety. Uczestnicy zabawy kład
ą
bocznych
skr ę tów
tułowia.
ą
ugi
ę
te, r
ę
ce
szy głowy brzeg kocyka. Na sygnał
dzieci odpychaj
ą
bli
ż
ą
si
ę
nogami od podłogi i
ś
lizgami
lizgu łokcie i głowa
powinny le ż e ć na kocyku. Ruchy odpychaj ą ce nóg
powinny by
ąż
aj
ą
do mety. W czasie
ś
ć
przemienne – raz praw
ą
, raz lew
ą
nog
ą
.
wiczenie
oddechowe.
Siad skrzy ż ny, r ę ce w „skrzydełka”.Na hasło
„zdmuchnij
ś
wieczk
ę
1
Utrzymanie
prawidłowej
postawy.
ś
wieczk
ę
” dzieci obracaj
ą
głow
ę
raz w
prawo, raz w lewo – na
ś
laduj
ą
c zdmuchni
ę
cie
ś
wieczki.Wykonuj
ą
przy tym gł
ę
boki wdech i
wydech.
wiczenie
równowa
Marsz po ławeczce z woreczkami na głowie, r
ę
ce
1
ne i
antygrawitacyjne
ż
wyprostowane w bok.
Ć wiczenie
mi
ęś
ni brzucha.
Le ż enie tyłem, nogi ugi ę te w bok. Próba oderwania
klatki piersiowej i głowy od podłogi.
2
wiczenie
mi
„ Nie daj si
ę
trafi
ć
ni grzbietu i
brzucha.
ęś
w trójki. Dwóch z nich
kładzie si ę na brzuchu na podłodze, twarzami do
siebie w odległo
ą
5
Trafienie
liczy si ę , gdy
piłka uderzy
ci 2-3m. Jeden z nich trzyma piłk
ę
.
Ć
Ć
Ć
Ć
drugiej stronie lini
trzymaj
zd
Ć
„Zdmuchnij
Ć
Ć
Zawodnicy dobrani s
ś
219872266.005.png
 
Trzeci siada mi
ę
dzy nimi bokiem w siadzie
cego od
kolan w dół.
Za ka
ą
prostym, z r
ę
kami opartymi za sob
ą
o podłog
ę
tak,
cej
głowy le żą cych. Na sygnał le żą cy zawodnicy tocz ą
po podłodze na zmian
ę
na linii ł
ą
cz
ą
de
trafienie
zawodnik
siedz
ż
ę
do siebie piłk
ę
i staraj
ą
si
ę
trafi
ć
w nogi zawodnika siedz
ą
cego. Zawodnik
cy
otrzymuje
punkt
ujemny.
ą
broni si
ę
przed trafieniem unosz
ą
c w gór
ę
wyprostowane nogi(nie wolno mu opiera
ć
si
ę
łokciami o podłog ę ). Po 20 podaniach piłki
nast
puje zmiana zawodników w trójce. Wygrywa
ten zawodnik, który najmniej razy dał si
ę
ę
trafi
ć
.
wiczenie
mi ęś ni brzucha.
„Mycie nóg”
Dzieci siedz ą z nogami ugi ę tymi, r ę ce oparte za
sob
2
ą
o podłog
ę
, tułów wyprostowany, przed
stopami le
ż
y kr
ąż
ek. Na hasło „włó
ż
nogi do wody”
ku. Na kolejne hasło
„wyjmij nogi” dzieci podnosz
ą
stopy na kr
ąż
ą
je w gór
ę
, „otrz
ą
saj
ą
z wody”, przenosz ą do rozkroku i opieraj ą o
podłog
ę
obok kr
ąż
ka.
wiczenie
oddechowe.
bokie wdechy i wydechy z
jednoczesnym wznosem r
ż
nym gł
ę
1
Zachowanie
prawidłowej
postawy.
ą
k w gór
ę
i w dół.
wiczenie
równowagi i
antygrawitacji.
Marsz z woreczkiem na głowie wokół ławeczek i
rozło
1
ż
onych lasek gimnastycznych.
w. elongacyjne
m. brzucha,
m.stóp.
„ Podania piłki w parach”
przed drabinkami, w odległo
ś
ci 2 do 3 m, wyznacza
6
S ę dziowie po
1 na dwie
dru
si
ę
lini
ę
rzutów. Zawodnicy w dru
ż
ynach
yny.
Wygrywa
para, której
zawodnicy w
sumie
wykonaj
przed drabinkami.
Jeden z pary stoi tyłem do drabinki z piłka mi
ą
si
ę
ę
dzy
stopami, trzymaj ą c r ę kami szczebel dosi ęż ny.
Partner z dru
ż
yny stoi naprzeciwko przed lini
ą
rzutów. Na sygnał nauczyciela stoj
ą
cy przy
ą
drabince, unosz
ą
c nogi rzuca piłk
ę
z powietrza.
najwi
ę
cej
po podłodze do
stoj ą cego przy drabince zawodnika. Ten chwyta
piłk
ą
piłki
nogami.
ń
ę
stopami i ponownie rzuca. S
ę
dziowie licz
ą
poprawne podania piłki stopami. Potem nast
ę
puje
zmiana ról zawodników w parach.
Ć wiczenie
oddechowe.
Stoj ą c tyłem do drabinki gł ę bokie wdechy i
wydechy z jednoczesnym unoszeniem r
ą
k w gór
ę
i
1
w dół. Wdech nosem, ramiona bokiem w gór
ę
.
Wydech ustami z wci
ą
gni
ę
ciem brzucha, ramiona
bokiem w dół.
siedz
aby jego łydki znajdowały si
Ć
dzieci stawiaj
Ć
W siadzie skrzy
Ć
Zwisy
Ć
ż
dwuosobowych ustawiwj
Partner po złapaniu piłki toczy j
poda
219872266.001.png
 
wiczenie nóg i
mi
„Złap piłk
ę
le
żą
c”
4
Rzucaj
ą
cy
ni
po ś ladkowych.
ęś
ci około 0,5m ustawia
si ę wzdłu ż ławeczk ę gimnastyczn ą . Za ni ą
wyznacza si
ś
zalicza
chwytaj ą cemu
punkt je
ę
lini
ę
rzutów. Uczestnicy zabawy
eli
ten złapie
piłk
ż
dobieraj
ą
si
ę
w pary. Jeden z pary kładzie si
ę
c biodra na
ławce. Palcami stóp chwyta szczebel drabinki.
Drugi staje przed lini ą rzutów z piłk ą . Daj ą c sygnał
le
ą
i nie
uniesie
tułowia ponad
ławk
żą
cemu wykonuje w jego kierunku rzut obur
ą
cz
ę
.
sprzed klatki piersiowej. Le
żą
c musi złapa
ć
piłk
ę
w
rednio z powietrza. Po 10 podaniach
zmiana zawodników.
ś
wiczenie
oddechowe.
kach trzymana laska. Wdech
nosem, z uniesieniem r
ż
ny, w r
ę
1
Zachowanie
prawidłowej
postawy.
ą
k z lask
ą
w gór
ę
, a
nast
ę
pnie wydech ustami z opuszczeniem laski na
uda.
Cz
ęść
ko
ń
cowa – 5min.
wiczenie
mi
„Toczenie piłki po
ś
cianie”
2
ni stóp i
brzucha.
ęś
te, stopy
oparte o ś cian ę . Mi ę dzy ś cian ą a stopami znajduje
si
ż
enie tyłem przy
ś
cianie, nogi ugi
ę
ę
piłka. Toczenie piłki stopami po
ś
cianie w gór
ę
i
w dół.
Ć wiczenie
utrwalaj
ą
ce
przy drabinkach, a zadaniem
drugiej osoby jest sprawdzi
ą
postaw
ę
2′
Zachowanie
prawidłowej
postawy.
nawyk
prawidłowej
postawy.
ć
partnera i ewentualnie
skorygowa
ć
jego postaw
ę
. Potem zmiana.
ci
organizacyjno
porz
ś
Zbiórka, omówienie zaj
ęć
. Po
ż
egnanie.
1
ą
dkowe.
Opracowała: mgr Beata Chmiel
Ć
Przed drabinkami w odległo
przodem z ramionami w bok, opieraj
ę
dłonie bezpo
Ć
Siad skrzy
Ć
Le
W parach: jedna osoba z pary przyjmuje
prawidłow
Czynno
219872266.002.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin