Porady (DODOX) -- Przyprawy kuchenne.txt

(23 KB) Pobierz
                                                                           
                                                                                 Przyprawy kulinarne
                                                                                --------------------------


Odżywianie się jest podstawš naszej egzystencji. Nie jest jednak obojętne, w jaki sposób przyrzšdzamy potrawy. Do ich przyrzšdzania powinnimy używać przypraw o wspaniałym aromacie i szlachetnym smaku, dzięki którym każde danie nabiera szczególnego wyrazu.

 
Możemy miało stwierdzić, że stosowanie przypraw jest konieczne  służy zdrowiu i daje rozkosz podniebieniu.
Znaczenie przypraw w naszym żywieniu jest ogromne, przez polepszenie smaku, zapachu lub barwy potrawy stajš się bowiem apetyczniejsze, a dzięki temu zwiększa się przyswajalnoć składników odżywczych w nich zawartych. Przyprawy to nie tylko smak ale i zdrowie.
Przedstawione tutaj przyprawy kulinarne to niezbędne minimum, które każda gospodyni domowa powinna stosować w swojej kuchni. Oprócz opisu poszczególnych przypraw, znajdziesz tu przepisy na mieszanki przyprawowe, dowiesz jak je przechowywać i kupować.
przyprawy kulinarneZakup i przechowywanie przypraw

Roliny przyprawowe kupujemy zwykle wieże lub suszone. Kupujšc wieże należy pamiętać o kupnie takiej iloci, która będzie nam potrzebna w najbliższym czasie, gdyż dłuższe przechowywanie pozbawia je aromatu. Stosowanie wieżych przypraw jest korzystniejsze ale nie zawsze mamy takš możliwoć, na przykład zimš. Warto pokusić się o własnš mini uprawę niektórych przypraw w domu.
Wskazówki do przechowywania wieżych przypraw:

    roliny przyprawowe liciaste dobrze jest skropić wodš i włożyć do lodówki w foliowej torebce
    korzenie rolin należy owinšć folia aluminiowš lub umiecić w foliowej torebce; w ten sposób przeciwdziałamy ich wysuszeniu
    jeli roliny przyprawowe wymagajš obieranie, robimy to bezporednio przed użyciem
    krojenie powinno odbywać się na plastikowej deseczce; jeli używamy drewnianej, powinna ona być wczeniej zmoczona; w suchš drewnianš deseczkę wsiška cenny sok

Jeli jednak decydujemy się na zakup przypraw suszonych to trzeba przede wszystkim pamiętać o sprawdzaniu daty ich przydatnoci do spożycia. Przyprawy zbyt długo przechowywane w sklepach tracš swój aromat.
Suszone przyprawy przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach lub słoikach, inaczej tracš cenne olejki lotne, a więc swój aromat. Warto tez stosować pojemniki nie przepuszczajšce wiatła, gdyż niektóre przyprawy np. papryka, tracš swoja barwę.

Nie wolno przechowywać przypraw w papierowych torebkach.

Warto zorganizować sobie w kuchni jakie miejsce przeznaczone na przyprawy, najlepiej jeli to będzie specjalna półeczka. Można kupić jš w sklepie albo wykonać własnoręcznie. Ta druga na pewno sprawi każdej gospodyni wiele frajdy. Jeli jednak pani domu nie ma umiejętnoci majsterkowicza, można kupić dowolna półeczkę z surowego drewna i własnoręcznie pomalować jš na kolor pasujšcy do kuchni lub udekorować stosujšc np. technikę Decoupage. Jako pojemniki można wykorzystać słoiczki po przecierach dla niemowlšt, po musztardach i wiele innych. Ważne jest aby miały szczelne zakrętki.
Warto też pomyleć o napisach na słoiczkach, unikniemy w ten sposób pomyłek.
Kupno gotowych półeczek z przyprawami jest najwygodniejsze ale pamiętajmy, że nie zawsze używamy w swojej kuchni wszystkich przypraw, które zaoferuje nam producent.




================================================================



                                                                 Zastosowanie poszczególnych przypraw
                                                                ------------------------------------------------


Anyż
Anyż stosuje się jako dodatek do gotowanych jarzyn, np. do czerwonej kapusty, marchwi, buraków itd. Nawet mikroskopijne dawki anyżu mogš znakomicie urozmaicić smak potraw z dziczyzny i sosów mięsnych. Anyżem aromatyzuje się także kompoty, potrawy słodkie z ryżu, cukierki przeciw kaszlowi, budynie. Anyż bywa ponadto dodawany do niektórych napojów - ponczów, syropów, likierów itp.

 
Arcydzięgiel
Z uwagi na przyjemny aromat i lekko gorzkawy smak bywa używana do sporzšdzania likierów, które można wykorzystywać do aromatyzowania kremów i napojów. Licie i korzenie sš doskonałym dodatkiem do sałatek, gotowanych jarzyn i sosów.

Bazylia
Nadaje przyjemny zapach takim potrawom jak np. duszone warzywa, zupy, sałatki, sosy, mielone mięsa, ryby, kiełbasy. Używana jest do przyprawiania octów, a także ogórków konserwowych i kwaszonych. Doskonale pasuje do wszelkich potraw z pomidorów.

Cynamon
Przyprawa ta jest lubiana i powszechnie wykorzystywana w gastronomii. W postaci proszku cynamon jest stosowany do doprawiania kołaczy miodowych, szrlotek, ciast orzechowych, biszkoptów, pšczków smażonych w tłuszczu, potraw z ryżu. Cynamonem w laskach przyprawia się kompoty, soki owocowe, wina grzane oraz inne napoje.

Czšber
Ziele to nadaje się zwłaszcza do zupy fasolowej, fasolki szparagowej, potraw z ziemniaków, kapusty, sałatek, potraw mięsnych, potraw z grzybów, kiełbas, potraw z dziczyzny, majonezów. Trzeba używać go jednak z dużš ostrożnociš, gdyż odznacza się silnym aromatem, zagłuszajšcym inne zapachy, a zbyt duża jego dawka może nadać potrawie gorzki smak. Nie należy gotować go razem z potrawš, lecz dodawać do niej na kilka minut przed zakończeniem gotowania.

Czosnek
Czosnek ma bardzo wszechstronne zastosowanie, jest używany jako dodatek do: mięs, wędlin, ryb, zup (barszczów, żurów), sosów, warzyw, grzybów, jaj, serów, przy przygotowaniu kiszonek, marynat.

Gorczyca
Nasiona gorczycy służš do aromatyzowania marynat rybnych, mięsnych, wędlin, sosów, majonezów, ogórków w occie. wieże młode licie gorczycy sš spożywane niekiedy jako dodatek do sałaty i kanapek.

Godziki
Godziki sš doskonałš przyprawš do kompotów, nadzienia do ciast, sosów, marynat, a także pieczeni. Wraz z cebulš i listkiem laurowym dodaje się je do czerwonej kapusty. Mielone godziki sš składnikiem pierników i różnych innych ciast.

Imbir
Jest on ważnym składnikiem proszku curry i wielu innych mieszanek. Dodaje się go do pierników, herbatników, ciastek, puddingów, pikli, a także wielu azjatyckich dań z warzyw. Służy do aromatyzowania kompotów, likierów, grzanego wina oraz piwa. Jest dodawany także do marynat z dyni i ogórków, sosów, pasztetów i flaków.

Jałowiec
Szczególnie polecany jest do pasztetów, marynat, nadzienia do wieprzowiny, sarniny, i innych potraw z dziczyzny. Jest popularnym dodatkiem do kapusty kiszonej, sosów i szynki. Jałowiec jest szczególnie doceniony w wędliniarstwie, bo dzięki niemu wszystkie wędliny "myliwskie" uzyskujš aromatyczny, korzenny smak i przyjemny balsamiczny zapach.

Kapary
Kapary sš często wykorzystywane w kuchni włoskiej, zwłaszcza jako dodatek do drobiu, ryb, sosu pomidorowego, sałatek, pizzy i dań pikantnych.

Kardamon
Kardamonem można przyprawiać marcepany, pierniki, desery owocowe, kompoty, musy jabłkowe i sałatki z owoców. Znakomicie poprawia smak zup (grochowa, rosół, owocowa), sosów, naleników i słodkich ciast smażonych, potraw z mięs i ryb, gulaszu wołowego, cielęcego risotto, pasztetów a także mięsa z rusztu. Kardamon nadaje wieży, miły smak dyni, marchwi, szarlotkom z jabłek i dyni. Miłonicy tej przyprawy dodajš jš drobno zmielonš do czarnej kawy. Kardamon używany jest również do produkcji likierów.

Kminek
Kminek ma zastosowanie jako dodatek do pieczywa żytniego, pszennego, do wędlin, sera, kapusty słodkiej i kwaszonej, pieczeni wieprzowej, zupy grzybowej, gulaszowej, do sałatek, szczególnie do ćwikły, do pizzy, dań cebulowych, słonych wypieków. Szczególnie często towarzyszy daniom z kapusty, ponieważ przeciwdziała wiatrom wywoływanym przez gotowane warzywa kapustne.

Kolendra
W kuchni stosuje się do marynat ze względu na właciwoci bakteriobójcze. Mielone nasiona dodaje się do pierników, kiełbas, sosów i jaj. wieże licie, nie każdy lubi ten zapach, na Bliskim i rodkowym Wschodzie sš często stosowanš przyprawš do zup, mięs, ryb, sałatek i sosów.

Licie laurowe
Przyprawowe właciwoci lici laurowych zwišzane sš z zawartociš olejku eterycznego, garbników i goryczy, które nadajš im przyjemny, korzenny zapach i gorzkawy, specyficzny smak. Licie laurowe sš przyprawš o szerokim zastosowaniu. Poprawiajš smak wielu zup (ziemniaczana, grochowa, fasolowa, kapuniak, żur), flaków i potraw mięsnych, zwłaszcza z dziczyzny i wołowiny. Wzbogacajš smakowo sosy, gulasze, drób, galarety, gotowane ryby oraz potrawy z raków i krabów. Licie laurowe sš niezastšpionym dodatkiem do marynat warzywnych (ogórki, buraki, kapusta), mięsnych, rybnych i grzybów.

Lubczyk
Lici używa się jako przyprawy do zup, zwłaszcza kartoflanki, pomidorowej i rosołu. Korzenie wieże i wysuszone sš doskonałš przyprawš do sałat zielonych, mieszanek warzywnych, ciemnych sosów, mięsa baraniego, króliczego i drobiu. Owoce znajdujš zastosowanie przy wypieku białego pieczywa domowego z dodatkiem sera. Korzenie lubczyku wchodzš w skład przypraw do zup typu "Maggi".

Majeranek
Majeranek należy do najczęciej stosowanych u nas przypraw. Jest niezastšpionš przyprawš do pieczeni, drobiu i sosów. Stanowi stały składnik niektórych zup: grochowej, fasolowej, kartoflanej, żuru, węgorzowej oraz flaków i kołdunów.

Mięta
Jej walory smakowe docenili Anglicy. Sos miętowy jest tak popularny, jak rozbef czy pudding liwkowy. Jest on podawany na zimno jak i na goršco do pieczeni baraniej czy ryb z rusztu. Drobno posiekane listki mięty dodawane sš do twarogów, jogurtów, zielonej sałaty i szpinaku. Mięta nadaje się doskonale do przyrzšdzania napojów zarówno bez jak i z dodatkiem alkoholu.

Muszkatołowiec
Holendrzy dodajš gałkę do puree...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin