Konspekt zebrania z rodzicami dotyczący integracji - wrzesień.doc

(56 KB) Pobierz

Konspekt zebrania z rodzicami dotyczący integracji - wrzesień

 

Rodzice dzieci sześcioletnich o terminie zebrania zostali poinformowani przez wychowawcę grupy podczas spotkania organizacyjnego. Kilka dni przed planowanym spotkaniem otrzymali oni imienne zaproszenie, w którym zostali poinformowani o celu spotkania, przebiegu oraz przewidywanym czasie trwania.

 

1. Cel ogólny:

ü      poznanie i integracja zespołu rodziców,

 

Cele zoperacjonalizowane;

ü      zdobycie zaufania rodziców, jako warunek pomyślnie układającej się współpracy,

ü      zaproszenie rodziców do współpracy z przedszkolem,

ü      wytworzenie pozytywnego nastawienia rodziców do współpracy,

ü      zapoznanie rodziców z zasadami prawnymi regulującymi życie ucznia w przedszkolu zawartymi w statucie przedszkola, programie wychowawczym i systemie oceniania,

ü      zebranie informacji o uczniach,

ü      przekazanie rodzicom „Apelu Twojego Dziecka” w celu zrozumienia istoty wychowania własnego dziecka,

ü      wybór przedstawicieli do rady rodziców,

 

2. Metody:

·         integracyjna,

·         „burza mózgów”,

·         metoda plakatu,

·         technika kierowania skojarzeń.

·         miniwykład

·         pogadanka

 

3. Środki dydaktyczne:

- odpowiednio przygotowana sala- ławki w podkowę (w przypadku większej ilości rodziców stoliki usunięte z Sali a krzesła ustawione w kręgu,

- karteczki, długopisy dla każdego rodzica,

- dla każdego z rodziców kartonik – wizytówka z wypisanym na nim imieniem i nazwiskiem jego dziecka,

- dwa arkusze szarego papieru,

- pisaki

- herb dla każdego rodzica,

- status przedszkola i zasady oceniania – do wglądu rodziców,

 

4. Literatura:

1) Dzierzgowska I. „Rodzice w szkole”, Warszawa 1999,

2) Koletyńska K., Sitko H. „Spotkania z rodzicami-inaczej, ciekawiej, skuteczniej”, Warszawa 2004,

3) Kowalska D. „Zebranie z rodzicami w formie warsztatów” (Wszystko dla Szkoły - nr 9/2002, s. 9)

4) Nowak A. „Spotkania z rodzicami – Jak uatrakcyjnić tradycyjną wywiadówkę”, Poznań 2002,

5) Zwoleńska A., Zwoleński E. „Spotkania rodziców z wykorzystaniem metod aktywizujących” (Grupa i Zabawa – nr 4/1998).

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zebrania:

Opis sytuacji:  Na wstępie wychowawca wita rodzica przez podanie dłoni i zaprasza do kręgu.

 

Dzień dobry Państwu.

Na początek kilka słów przypomnienia. Nazywam się Bożena Bagrowska i jestem wychowawczynią Państwa dzieci.

Dzisiejsze spotkanie zorganizowałam po to, aby móc się lepiej wzajemnie poznać. Ułatwi nam to podjęcie współpracy i wspólne podejmowanie dobrych decyzji dotyczących pobytu

i opieki nad Państwa dziećmi w naszym przedszkolu.

Mam nadzieję, że jest Państwo wygodnie w kręgu, co ułatwi i umili nam to zabawę.

 

1.       Powitanie w kręgu

Zabawa integracyjna „Mam na imię ....

Jestem mamą (tatą) …………...”.

      Jeśli ktoś z uczestników zebrania chce, może w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie (czym się zajmuje, jak spędza wolny czas).

 

2.       Piosenka integracyjna

Kto ma coś czerwonego ma wstać, ma wstać, ma wstać,

Bo chcemy go przywitać i jego imię znać.

 

Na znak (słowa) nauczycielki rodzice wstają i mówią swoje imię w celu zapamiętania imion.

- ma niebieskie, brązowe, czarne, zielone oczy,

- ma długie włosy,

- nie lubią czytać książek.

- lubią zabawę itd.

 

3.       Jak się dzisiaj czuje? lub W jakim jestem nastroju?

Proszę o chwilę refleksji nad swoim nastrojem dzisiejszego dnia. Następnie każdy ma za zadanie napisać na karteczkach Jak się dzisiaj czuje? lub W jakim jestem nastroju? Czy jestem:

-zmęczona/y,

- wesoła/y,

-znudzona/y,

- zaciekawiona/y,

-smutna/y, itp.

 

4.       Dłonie - Zał. 1

Na tablicy umieszczony jest plakat z odrysowanymi dłońmi dzieci. Kolejnym Państwa zadaniem jest odszukanie podpisanej imieniem rączki swojego dziecka i zamalowanie jej wybranym kolorem.

 

5.       Zapraszam teraz rodziców do stołu (ustawionego w podkowę) w celu o zaznajomienia

się z zasadami prawnymi regulującymi życie ucznia w przedszkolu zawartymi w statucie przedszkola, programie wychowawczym i systemie oceniania (miniwykład ok.10 min.).

 

6.       Herb – zał. 2

7.       Rozdam teraz Państwu herby. Proszę, aby każdy rodzic wypełnił cztery pola Herbu, odpowiadając na następujące pytania (odpowiedzią może być rysunek lub słowo):

1.       Co cenę w swoim dziecku najbardziej?

2.       Co jest jego największym sukcesem?

3.       Co je najbardziej cieszy?

4.       Jakie są marzenia mojego dziecka?

 

We wstędze należy wpisać imię i nazwisko swego dziecka.

Otrzymany herb dołączony zostanie do zeszytu spostrzeżeń dziecka, a zwrócony pod koniec roku.

 

7.       Imię moim zwierciadłem

Na przygotowanych kartkach wypisujemy pionowo litery swojego imienia. Następnie szukamy do nich odpowiedniego wyrazu np. nazwy, wydarzenia, rzeczy, które lubię i które nas odzwierciedla, np.

K - korale

A- agrafka

S – słońce

I - indyk

A- arbuz

Poproszę teraz o odczytanie swojego imienia i spostrzeżeń po to, aby móc się lepiej poznać.

 

8.       Zapraszam rodziców ponownie do kręgu, na krzesełka.

Proszę, aby jeden z rodziców, np. Pan(i) (wskazanie dłonią) wstał(a) i stanął(ęła) wewnątrz kręgu. Pana(i) zadaniem jest dokończenie wypowiedzi:

Moje dziecko najbardziej lubi ……………………………………………………

Jeżeli inni rodzice zgadzają się z tą wypowiedzią, to wstają z krzesła i zamieniają się miejscami. Zabrakło dla Pana(i) miejsca, to znaczy, że pozostaje Pan(i) w kręgu i stara się skończyć powyższe zdanie. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

 

9.       Zachęcam teraz Państwa do podchodzenia do plakatu z rączkami dzieci i obrysowania

swojej dłoni obok dłoni swojej pociechy. Aby wiadomo czyja to mama, tata proszę o wpisanie imienia i pierwszą literę nazwiska. Ponieważ imiona mogą się powtarzać i dzieci będą miały problem z określeniem rodzica.

 

10.   Omówienie spraw organizacyjnych klasy:

- wybór rady rodziców,

- ustalenie terminu kolejnego spotkania związanego z organizacją uroczystości ślubowania naszych sześciolatków.

 

11.   Zakończenie zebrania

Wszyscy uczestnicy dziękują sobie brawami za wspólną zabawę.

Jednakże proszę, aby Państwo pozostali jeszcze przez chwilę. Rozdam teraz Państwu ankietę dotyczącą tego spotkania. Ankieta jest anonimowa. Prosiłabym o rzetelne odpowiedzi - zał. nr 3. Rozdam również apel dziecka, który pociechy spróbowały stworzyć.

 

Dziękuje bardzo wszystkim za przybycie. Pozwolę sobie życzyć nam wszystkim owocnej współpracy w miłej i przyjaznej atmosferze.

Jeśli ktoś ma pytania czy wątpliwości to jestem jeszcze przez pół godziny do Państwa dyspozycji. Pozostałym dziękuje i do zobaczenia.

 

Przygotowała:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin